Arhīvs

Lietuviešu filma „Grēka apvārdošana” Nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” ietvaros

Pēc skandalozās lietuviešu rakstnieces Jurgas Ivanauskaites triju romānu motīviem tapusī spēlfilma „Grēka apvārdošana” ir pagaidām pēdējais lietuviešu klasiķa Aļģimanta Puipas kinodarbs, kas nupat notikušajā Krievijas kinofestivālā Melnās jūras kūrortpilsētā Anapā saņēma galveno balvu. Filma būs skatāma 3.septembrī kinoteātrī „Rīga” – Nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” programmā „Kristapa kaimiņi” un ar to skatītājus iepazīstinās gan pats režisors, gan aktieris Romualdas Ramanauskas, kurš daudzsēriju filmā „Ilgais ceļš kāpās” atveidoja Lilitas Ozoliņas varones vīru.„Grēku apvārdošanas” centrā ir jauna žurnāliste Vika, kurai ir romantiskas attiecības ar mācītāju, kurš nāk apciemot Vikas garīgi slimo vīru. Viņa gandrīz izdarījusi pašnāvību, bet viņam nav nekādu cerību uz izveseļošanos… Tomēr kādā brīdī mācītājs savas attiecības ar Viku pārtrauc, lai vairs nedzīvotu grēkā un nebūtu pretrunā ar sava amata zvērestu un pienākumiem. Sieviete, izmisusi un atmaksas dzīta, iesaistās gadījuma sakaros ar svešiniekiem, kaut arī patiesībā meklē patvērumu un mieru. Viņas seksuālā dzīve kļūst arvien neprognozējamāka.
Filma „Grēku apvārdošana” ir mistiska, psiholoģiska drāma par mūsdienu cilvēka garīgās harmonijas meklējumiem.
Jurga Ivanauskaite (1961-2007), pēc kuras darbu motīviem tapis „Grēku apvārdošanas” scenārijs, ir viena no visu laiku slavenākajām un arī skandalozākajām lietuviešu rakstniecēm: prozaiste, esejiste, dramaturģe, kura uzrakstījusi sešus romānus, pasakas bērniem, ceļojumu triloģiju par Himalajiem, kā arī rīkojusi fotoizstādes par Tibetu. Viņas grāmatas tulkotas gan latviski, gan krievu, angļu, poļu un vācu valodās. Latviski izdotas vairākas viņas grāmatas.
Dažas dienas pirms filmas „Grēka apvārdošana” pirmizrādes Jurga Ivanauskaite aizgāja mūžībā. 1951.gadā dzimušais režisors Aļģimantas Puipa ir viens no visražīgākajiem mūsdienu Lietuvas režisoriem, kura iepriekšējā filma „Dievu mežs” par koncentrācijas nometnēm II Pasaules kara laikā ir visu laiku visskatītākā kaimiņvalsts filma. Viena no Puipas slavenākajām filmām ir 1984.gadā uzņemtā melodrāma „Sieviete un viņas četri vīrieši”.

02/10/2007