Arhīvs

“Lielajā Kristapā” pieminēs režisoru Rodrigo Rikardu

6. oktobrī pl. 19:00 kinoteātrī “Kino Citadele” Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” ietvaros notiks piemiņas seanss, veltīts dokumentālā kino režisoram un operatoram Rodrigo Rikardam (1941-2014). Tajā tiks demonstrēta viņa pēdējā filma “Koklē mazmeitiņa”, kas stāsta par autora mazmeitas Dārtas gaitām koklētāju ansamblī “Karameles” un dalību XXV Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Kokļu mūzikas lielkoncertā 2013.gadā.

Rodrigo Rikards uzsācis darbu Latvijas Televīzijas kino grupā 1960.gadā. Pēc pieciem gadiem pievienojas studijas „Telefilma-Rīga” veidošanā un strādājis tajā līdz 1995.gadam, kad studija tika likvidēta. Ar izcilību absolvējis kino institūta VGIK operatoru fakultāti Maskavā. Viņa diplomdarbs „Pusstunda Latvijā” bija pirmā krāsainā filma studijā „ Telefilmā -Rīga”, savukārt 1973.gadā ar Rikarda uzņemto koncertfilmu „Dzintariņš” tika atklāta pirmā Latvijas TV krāsu pārraide ēterā.

Rikarda kontā ir pāri par 100 dokumentālo un koncertfilmu, darbu tematika ir daudzpusīga. Nozīmīgu vietu ieņem ekrāna darbi par Latvijas kultūrai nozīmīgām personībām – dzejniekiem Aspaziju un Andreju Eglīti, rakstnieci Zentu Mauriņu, lībiešu gleznotāju Andreju Šulcu, nacionālo varoni Oskaru Kalpaku, drosmīgo Žani Lipki, vijolnieku Gidonu Krēmeru. Par Raini uzņemts 4 filmu seriāls „Rainis” (1985.-1989.) ar aktieri Juri Strengu teicēja un dzejnieka lomā.

Pēc apvienības “Telefilma-Rīga” likvidēšanas Rikards kopā ar dzīvesbiedri, arī režisori Skillu Pinni-Rikardi nodibināja savu filmu studiju “Scilla”, kurā uzņēmis 25 filmas, tostarp arī “Koklē mazmeitiņa”, kurā caur mazmeitas radošo darbu režisors vispārinājis latviešu jauniešu nozīmi un izaugsmes iespējas mūzikā un nacionālajā kultūrā.

2003. gadā par nopelniem Latvijas labā režisoram piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. Kā žurnālā “Kino Raksti” atceras viņa kolēģis, režisors Ansis Bērziņš: “Rodrigo nekad neslēpa savu viedokli, viņš uzrakstījis pat vairākas grāmatas, bet iedzimtas inteliģences dēļ ar savu viedokli par kolēģu darbiem nekad neuzbāzās, izteikumos bija lakonisks un neaizvainojoši tiešs. Atšķirībā no daudziem viņš neielaidās arī lētās intrigās, kuru gan, kā katram liela talanta cilvēkam, ap viņu netrūka. Rodžu vienmēr paglāba viņa gudrais, cieņas pilnais smaids.”

Pirms seansa uzrunu teiks režisora dēls, producents Kaspars Rikards un režisore Dzintra Geka. Biļetes uz Rodrigo Rikarda piemiņas seansu pieejamas kinoteātra “Kino Citadele” kasēs un tīmekļa vietnē.

 

5.10.2015.

05/10/2015