Arhīvs

Lekciju cikla “Tas, ko Tu nedrīksti nezināt III” kārtējā lekcija

1. decembrī plkst 19:00 kinoteātrī Rīga lekciju cikla Tas, ko Tu nedrīksti nezināt III: Cits jaunais vilnis kārtējā lekcija.

Tiks demonstrētaviens no visvairāk mīlētākajiem franču Jaunā viļņa šedevriem – režisora Fransuā Trifo filma 400 stitienu (1959). Pirms filmas lekciju sniegs režisors un kinoteorētiķis Jānis Putniņš.

Trifo prasme dokumentālo apvienot ar spēli piedod 400 sitieniem tās patiesīguma līdz kaulam smeldzi. Iespējams, ja Trifo nebūtu atradis Danuelu – Žanu Pjēru Leo, 400 sitienu nebūtu kļuvis par šedevru. Šī trīspadsmitgadīgā zēna absolūto dabiskumu kadrā iespējams skaidrot gan ar viņa skarbo bērnības pieredzi un arī veiksmīgo sakritību- Leo bija atradis režisors, kurš viņa liktenīs saskatīja pats savējā atspulgu. 
/Dita Rietuma/

400 Sitienu / Les 400 Coups
Rež. Fransuā Trifo / François Truffaut
Lomās: Žans Pjērs Leo, Klēra Morjē, Albērs Remī 
Francija, 1959, 99 min
 
Antuāns Duanels, jauns parīziešu zēns, ko novārtā pametuši vecāki, regulāri bēg no skolas, iešmauc kinoseansos, zog un iekļūst dažādās nepatikšanās. Vecāki, nespējot un nevēloties tikt ar bērnu galā, nodod viņu policijai un lūdz zēnu nosūtīt uz stingrā režīma koloniju pie jūras. Bet redzēt jūru ir sens Antuāna sapnis.
 
Fransuā Trifo (1932-1984) aktierkino debija ir viena no visvairāk mīlētajām franču jaunā viļņa filmām – ļoti personisks un autobiogrāfisks darbs, ko ietekmējusi režisora paša bērnības pieredze. Par šo filmu režisors saņēma Kannu kinofestivāla balvu kā labākais režisors, kaut arī savu aso pārmetumu dēļ tajā bija pasludināts par persona non grata. Filma veltīta leģendārā franču kinoteorētiķa Andrē Bazēna piemiņai.
 
Lekcija notiek sadarbībā ar Francijas Kultūras centru.

Turpmākās lekcijas:
8. decembris plkst. 19:00
Piejūras klimats (1974) un Četri balti krekli (1967)
Rež. Rolands Kalniņš
Lektore Dita Rietuma
Divas savulaik neatzītas pērles latviešu kinematogrāfā – aizliegtā plaukta filma Četri balti krekli un padomju cenzūru nepārdzīvojusī, iznīcinātā Piejūras klimats.
Pirmā, pēc Gunāra Priedes lugas Trīspadsmitā, tapusī filma, ironisks skatījums uz mākslu un cenzūru Padomju Savienībā, divdesmit gadus dzīvoja mutvārdu leģendās un Imanta Kalniņa komponētajās dziesmās līdz savai pirmizrādei 1987. gadā.
Darbu pie filmas Piejūras klimats režisoram lika pārtraukt, bet pašu filmu sadedzināt Kinostudijas pagalmā – veselīgā sarkasma pilnais, rotaļīgais 70. gadu reāliju un kolektīvu attēlojums mākslinieciskā vakuuma ideoloģijas padomju cenzoriem šķita pārāk brīvdomīgs.
 
15. decembris plkst. 19:00
Trakais Pēro / Pierrot Le Fou
Rež. Žans Liks Godārs / Jean-Luc Godard
Francija, Itālija, 1965, 110 min.
Lektors Viktors Freibergs
Ferdinands satiek Mariannu, savu bijušo mīļāko, kad Ferdinanda sieva nolīgst jauno meiteni par aukli. Vedot Mariannu mājās, Ferdinands nolemj pamest savu līdzšinējo nomācošo buržuāzijas dzīvi un aizbēgt kopā ar viņu. Sākotnējā mīlas afēra izvēršas par bēgšanu no teroristiem, ieroču kontrabandu un traku, notikumu pilnu skrējienu uz nekurieni.
Filmā Trakais Pēro režisors sakausē satīru par patērētāju kultūru, politiku, komiksu estētiku un nebeidzamu romantiku, radot neaizmirstamu kinematogrāfisku piedzīvojumu.

Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2

Lekciju ciklu rīko biedrība Ekrāns sadarbībā ar kinoteātri Rīga, Francijas Kultūras centru, Čehijas vēstniecību Rīgā, Gētes institūtu Rīgā, Rīgas Kinomuzeju un Nacionālo Kino centru.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 

400 Sitienu

30/11/2009