Arhīvs

Lekcija „Nevainības laikmeta šausmu kino: skatiena un krāsu funkcijas Dario Ardžento filmās”

13. novembrī Rīgas Kinomuzejā lekciju cikla „Tas, ko tu nedrīksti nezināt!” ietvaros notiks Viktora Freiberga lekcija „Nevainības laikmeta šausmu kino: skatiena un krāsu funkcijas Dario Ardžento filmās”.
Dario Ardžento ir viens no Eiropas kulta režisoriem, kurš atstājis neizdzēšamu ietekmi uz mūsdienu šausmu filmu kino un kurš postpadomju valstīs zināms nepelnīti maz.
 
Dzimis Romā 1940. gadā filmu producenta un fotogrāfes ģimenē, Dario Ardžento bijis kinomāns jau no bērna kājas un sācis rakstīt filmu kritikas dažādiem žurnāliem, vēl mācoties vidusskolā. Pēc skolas pabeigšanas strādājis par žurnālistu un scenāristu; viņa pazīstamākais scenārijs ir kopdarbs ar Bernardo Bertoluči režisora Serdžio Leones filmai Reiz Rietumos (Once Upon a Time in West).

Lielākajai daļai viņa filmu piedēvē tā saukto „džallo” (giallo) šausmu filmu žanra paveidu. Nosaukums, kas itāliski apzīmē dzelteno krāsu, radies no dzeltenajiem lēto trilleru romānu vākiem, kas savulaik bija iecienīti Itālijā. Dario Ardžento pazīstamākās filmas ir Tumši sarkans (Deep Red) un Suspiria, kas tiek uzskatīta arī par sirreālu mākslas darbu, kurā sižets un personāži kļūst otršķirīgi skaņas un attēla priekšā.

Ardžento filmas allaž ietver alūzijas un atsauces uz citām filmām, literāriem darbiem – sākot ar sengrieķu klasiķiem līdz mūsdienu populārajiem romāniem, politiku, kinoteoriju u.c. Šīs alūzijas, savienojumā ar smaki izstrādātajām mizanscēnām, asiņainām šausmu nāves ainām, krāsu efektiem un neparedzamiem kameras leņķiem ir ļāvušas Ardžento filmām – par spīti kritiķu balsīm – noturēt kulta vērtības statusu līdz pat mūsdienām.
 
Lekciju ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Ieeja uz lekciju bez maksas.

NB! Sakarā ar ierobežoto vietu skaitu, lūdzam uz lekcijām pieteikties iepriekš!
kinomuzejs@nfc.gov.lv, tālr.: 67358873
 
Lekciju plāns decembrī:
3. decembris Pagātne un šodiena čehu kino, lektore Valentīna Freimane.
10. decembris Eksaltācija un izaicinājums Vernera Hercoga daiļradē, lektore Anita Uzulniece.   
17. decembris Kas ir melnā filma? Film noir ilgmūžības noslēpums, lektore Dita Rietuma.         

05/11/2008