Arhīvs

Latvijas leļļu kino svin 50. jubileju

Režisors Arnolds Burovs 1966. gadā izveidoja leļļu kino grupu un uzņēma pirmo latviešu leļļu filmu “Ki-ke-ri-gū!”. Meistara skolnieki un pēcteči, studija “Animācijas Brigāde”, svin šo jubileju, piedāvājot kinoseansu bērniem 6. februārī un jaunas filmas pirmizrādi 12. februārī.Kikerigu

 

Latvijas leļļu kino ar savu bagātīgo vēsturi un tradīcijām, unikāli noslēpumaino leļļu pasauli, kas pacietīgā roku darbā veidota un iemūžināta kinolentē, ir kļuvis par klasisku vērtību ne tikai Latvijas, bet arī plašākā pasaules mērogā. Arnolda Burova dibinātā leļļu filmu uzņemšanas grupa 1993. gadā pārtapa par filmu studiju “Animācijas Brigāde”, kurā tapušas gandrīz 70 īsfilmas un trīs pilnmetrāžas filmas; kopā ar 35 Arnolda Burova filmām un citiem studijā tapušajiem darbiem šīs filmas veido nepārvērtējami nozīmīgu Latvijas kultūras sastāvdaļu.

Leļļu filmu 50 gadu jubilejas pasākumu programma sākas ar seansu bērniem 6. februārī, pulksten 12.00 kinoteātrī Splendid Palace. Pasākuma pirmajā daļā uzstāsies bērnu vokālā studija Kukaiņi, bet turpinājumā – atraktīva leļļu filmu programma, kas demonstrē īsu pārskatu par Latvijas leļļu kino daudzveidīgo spektru. Skatītāji varēs noskatīties pašu pirmo seriāla Avārijas Brigāde sēriju Gulbis, tas ir stāsts par to, kā izveidojās trīs brašo vīru – Sīlinka, Bembelāta un Poterika – sadarbība, kas attīstījusies vairāk nekā 20 seriāla epizodēs (seriālu Avārijas Brigāde 1991. gadā sāka veidot režisors Jānis Cimmermanis, bet jaunākā filma tapusi 2015. gadā).

Programmu turpina pirmā filma, kas Latvijai 1996. gadā atnesa Berlīnes kinofestivāla balvu – režisora Nila Skapāna Lidojam?! no seriāla par diviem draugiem Munku un Lemiju. Tālāk jutīsim līdzi jenotu ģimenei, kuru omulīgo māju bija iekārojuši kokgrauzēji tārpi filmā Caurā māja (1999). Vēl viena filma no seriāla Zvēri – Māra Brinkmaņa Burvju mākslinieks (2001), tajā koijota blēdības atmasko tīģeris Kalamazu un putns Konsels. Pavisam citā – kukaiņu pasaulē – aizvedīs režisores Daces Rīdūzes filma Jāņtārpiņš (2002), romantisks stāsts par mazo Oto, kurš ilgojās pēc īstas mīlestības. Līdzīga tēma arī režisores filmā Pasmaidi, draugs! (2007), šeit draudzības jūtas uzplaukst meža biezoknī, kur dzīvo filmas galvenais varonis – mazs mežacūcēns. Savukārt ezīši filmā Eži un lielpilsēta (2013) izdomā brīnišķīgu plānu, kā atgūt savu mežu, kurā uzbūvēta pilsēta. Filma saņēma bērnu žūrijas balvu Berlīnes filmu festivāla Generation Kplus programmā, tās režisors ir Ēvalds Lācis. Un noslēgumā atgriezīsimies pie Avārijas Brigādes – 26 sērijās glābuši iedzīvotājus no dažādām situācijām pašmājās, Avārijas Brigādes vīri dodas glābt Eiropas Savienību. Režisora Jāņa Cimmermaņa filmā Korrida (2012) no Spānijas pienāk izmisīgs lūgums pēc palīdzības – vērsis uzdzinis kokā toreadoru… Pasākuma laikā skatītājiem būs iespēja satikt filmu veidotājus, redzēt filmu varoņus – lelles un nofotografēties kopā ar iemīļotajiem filmu varoņiem.

Savukārt 12. februārī gaidāma pirmizrāde Jāņa Cimermaņa dokumentālajai animācijas filmai Meistara slepenā dzīve par Arnoldu Burovu, sīkāka informācija sekos.

Vairāk informācijas –

Dace Rožlapa, 29254055, dace.rozlapa@gmail.com

05/02/2016