“Latvijas kino pamatlicēji” – izstāde un filmu seanss

Otrdien, 9. oktobrī, LKA Rīgas Kino muzejs un Latvijas Kinematogrāfistu savienība aicina uz mini-izstādes “Latvijas kino pamatlicēji” atklāšanu Rīgas Kino muzejā plkst. 16:00 un filmu seansu kinoteātrī “Splendid Palace” plkst.18:00, lai godinātu četru Latvijas kino veidošanās posmā būtisku personību jubilejas.

20. gadsimta 20.-30. gados Latvijas kino piedzima un auga meistarībā. Tas notika, pateicoties individuālu personību entuziasmam, viņu redzējumam par jaunāko no mākslām – kino – un tā potenciālu gan kā izklaides, gan izglītojošam līdzeklim; pakāpeniski pieauga arī valsts līdzdalība filmu finansēšanā. Šogad atzīmējam jubilejas četriem no Latvijas kino pamatlicējiem: operatoram un producentam Arnoldam Cālītim (1883-1972), skaņu režisoram un inženierim Voldemāram Blumbergam (1893-1972), operatoram Eduardam Kraucam (1898-1977) un aktierim un režisoram Vilim Lapeniekam (1908-1983). Šīs ir personības ar nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kino attīstībā, viņu darbība parāda kino un fotogrāfijas ciešo līdzāspastāvēšanu 20.-30. gados, kino izteiksmes veidu meklējumus un tehnoloģijas attīstību. Arnolda Cālīša vadībā tapa hronikas 20.gs. 20. gados, darbojoties kopā ar operatoru Jāni Sīli, savukārt Eduards Kraucs radījis Latvijas 20.gs. 30. gadu tēlu skaņu hronikās, kuru tapšanā ar pašu konstruētu skaņu aparatūru iesaistīti brāļi Blumbergi – Voldemārs un Edgars. Vilis Lapenieks pārstāv būtisku inscenētā kino attīstības posmu, darbojoties filmu nodaļā Sabiedrisko lietu ministrijas paspārnē, kur uzņēmis populāro filmu Zvejnieka dēls (1940). Šo personību kontekstā var runāt ne tikai par radošajiem sasniegumiem, viņu likteņi vēsta par Latvijas 20. gadsimta vēstures sarežģītajiem līkločiem – izsūtījumu, emigrāciju vai darba turpināšanu Latvijā pēc Otrā pasaules kara jau pavisam citos apstākļos.

Izstādē būs apskatāmas unikālas fotogrāfijas no operatora Jāņa Sīļa ģimenes arhīva – krāsaini kadri no filmas Zvejnieka dēls uzņemšanas. Filma tika uzņemta melnbalta, un līdz šim krāsaini attēli nav bijuši pieejami. Izstādes veidošanā pateicamies par atsaucību fotogrāfijas vēsturniekam Pēterim Korsakam, operatora Jāņa Sīļa ģimenei un A. Upīša memoriālajam muzejam. Mini-izstāde Latvijas kino pamatlicēji tiks atklāta plkst. 16:00 LKA Rīgas Kino muzejā (Peitavas ielā 10, Vecrīgā, ieeja no Alksnāja ielas puses) un būs apskatāma līdz 2019. gada februārim.

Savukārt filmu seansā kinoteātrī Splendid Palace (Elizabetes 61) plkst. 18:00 tiks izrādīta programma ar Viļa Lapenieka uzņemtajām filmām Brauciens caur ziedošo Zemgali (1938, skatu filma, kas stāsta par kāda ārzemēs dzīvojoša latvieša neplānotu ceļojumu pa Zemgali, apskatot tās skaistākās vietas) un Kas mēs esam, ko mēs spējam? (1947), kas tapusi jau emigrācijā – Lapeniekam atrodoties pārvietoto personu nometnē Vācijā, uz kurieni evakuējās uzņēmuma Rīgas Filma kolēģu grupa. Papildus šīm filmām, kuras tiks izrādītas no 35mm kino kopijām, tiks demonstrēti arī Arnolda Cālīša filmējumi un dokumentālas filmas no cikla Kinogadsimts Latvijā par Eduardu Kraucu un Vili Lapenieku. Komentārus filmām sniegs kinozinātnieks Agris Redovičs, kurš nodarbojies ar agrīnā Latvijas kino perioda pētniecību, bijis viens no scenāristiem ciklā Kinogadsimts Latvijā un šogad sagaida savu 75 gadu jubileju. Vakaru vadīs kinozinātniece, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Inga Pērkone.

Ieeja abos pasākumos 9. oktobrī bez maksas.

Mini-izstāžu cikla tapšanu Kino muzejā un filmu seansu finansiāli atbalsta Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departaments un Valsts Kultūrkapitāla fonds, kā arī Latvijas Nacionālā arhīva struktūrvienība Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

Kontakti:
Zane Balčus, LKA Rīgas Kino muzeja vadītāja
26054287, zane.balcus@kinomuzejs.lv

Ieva Romānova, Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja
26440470, ieva.rom@gmail.com