Arhīvs

Latvijas fokuss festivālā “2Annas”

Starptautiskajā filmu festivālā 2ANNAS, kas sākās 27.septembrī un noslēgsies 2. oktobrī, viena no fokusa programmām par festivāla tēmu Klejotāji veltīta arī Latvijas filmām – kinoteātrī “K.Suns” 30. septembrī 18:00 Ivara Zviedra dokumentālā filma “Bēgums” (2009) un 1. oktobrī 18:00 – Genādija Zemela spēlfilma “Latvieši?!” (1989).

 

2ANNAS festivāla programmā Latvijas kinovēstures sadaļā iekļautas divas radikāli atšķirīgas filmas. Abu filmu tapšanas laiku šķir 20 gadi, un to laikā mainījies saturs, ko iespējams ielikt jēdzienā “klejotāji”, turklāt raksturīgi, ka abas filmas katra savā laikā piederēja pie sociāli aktīvu un ārkārtīgi aktuālu parādību loka un runā par to, kas tobrīd bija Latvijas sabiedrības karstāko diskusiju objekts.

Jaunākā filma, Ivara Zviedra Bēgums, kas 2009. gada Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps saņēma balvu kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, stāsta par Latvijas viesstrādniekiem Īrijā. Filmas uzņemšana tika sākta 2007. gadā, kad no Rīgas uz Dublinu aizlidoja ap 300 000 pasažieru; tas vēl ir laiks, kad gandrīz visi viņi bija pārliecināti – tikai mazliet sapelnīs naudu un brauks atkal mājās…

Savukārt Genādija Zemela Latvieši?! tapa Atmodas laikā un filmā koncentrējas daudz tābrīža sabiedrībā karstu jautājumu – Afganistānas karš, krievu un latviešu attiecības Latvijā, daudzu tautību izsūtītie Kazahijas stepēs, latviešu laulības ar cittautiešiem, staļinlaika čekistu nodarījumi utt. Varbūt pat par daudz vienai filmai, bet jāatceras, ka līdz Atmodai visas šīs tēmas bija aizliegtas un Latvieši?! ir noteikti pirmā Latvijas filma, kas par šīm lietām runā tik atklāti. Un – šī ir viena no tikai trim filmām, kurā kinoloma (Augusts Lācis, kurš savu Afganistānā karojušo brāli Dzintaru sagaida mājās cinka zārkā) ir šobrīd Eiropas mērogā pazīstamajam teātra režisoram Alvim Hermanim.

Programmas kuratore – kinožurnāliste un pētniece Kristīne Matīsa.
Biļetes – bezrindas.lv

Kinoteātris “K.SUNS” 30.09. / 18.00

BĒGUMS, Ivars Zviedris, dokumentālā filma, Latvija, 2009, 80”
Valdis un viņa gliemežotāji ir maza daļina no daudzajiem Latvijas cilvēkiem, kuru laiks ar starpstāvokļa zīmi tiks ierakstīts Latvijas vēsturē tāpat kā padomju laiki vai ulmaņlaiki. Tāpat, kā iepriekšējiem laikiem, arī šim Īrijas laikam ir sava burvība un neatkārtojamība. Tāpat kā tad, arī tagad paliks rētas latviešu dzimtas kokos. Gliemežotāju režīmu nosaka BĒGUMS. Kad jūra atkāpjas, viņi lasa gliemežus, bet, kad uzbango – guļ. Īru jūra ir četras reizes sāļāka par Baltijas jūru. Arī dzīve te bieži vien ir sāļāka nekā mājās, un nervu gali vaļā ir visiem. Kādam kailāki, citam jau drusku apsūbējuši no sāļā ūdens.

Kinoteātris “K.SUNS” 1.10. / 18.00

LATVIEŠI?!, Genādijs Zemels, spēlfilma, Latvija, 1989, 89”
Divi brāļi, Dzintars un Augusts Lāči, dzimuši Kazahijā, kur izsūtītais tēvs apprecējis ukrainieti. Desmit gadu vecumā atgriežoties Latvijā, puikām jāaizstāvas gan pret kaimiņiem, kas viņus sauc par fašistiem, gan pret nacionālpatriotisko vecmāmiņu, kas grib viņus tūlīt padarīt par latviešiem. Vēl desmit gadus vēlāk Dzintars dienesta laikā apprecas ar uzbekieti un iet bojā karalaukā, un Rīgā uz bērēm ierodas viņa atraitne ar dēlu Jānīti – aziātiska izskata puisēnu.

29.09.2016.

 

29/09/2016