Arhīvs

Latvijas filmu studijas kopražojums saņem atbalstu prestižajā Eurimages fondā

Eiropas Padomes filmu atbalsta fonds Eurimages ir publiskojis pirms Jāņiem notikušās 119. sesijas rezultātus, kas skan iepriecinoši arī Latvijai – starp visdāsnāk atbalstītajiem kopražojumiem ir arī vērienīgs starptautisks projekts, kurā Latvijas pusi pārstāv studija Film Angels Studio.

Fonds Eurimages apvieno 34 Eiropas valstis un finansiāli atbalsta dalībvalstu kopražojumu uzņemšanu un izplatīšanu, Latvija šajā fondā iestājās 2002. gadā. Četras reizes gadā fonds, kura gada budžets ir apmēram 20 miljoni eiro, izsludina projektu konkursu, projektus vērtē visu dalībvalstu eksperti (Latvijas pārstāvis fondā ir NKC vadītājas vietnieks Uldis Dimiševskis) un šis process nozīmē arī nopietnu kvalitātes kontroli iesniegtajiem projektiem. Latvijai par godu jāpiebilst, ka lielākā daļa no Eurimages iesniegtajiem projektiem ar mūsu studiju piedalīšanos tikuši arī atbalstīti – piemēram, spēlfilma Jāņu nakts (2007), dokumentālā filma Friči un blondīnes (2008), pilnmetrāžas animācijas filmas Lote no Izgudrotāju ciema (2006), Trīs musketieri (2006), Zelta zirgs (ražošanā). 

119. sesijā fonds Eurimages sadalījis finansējumu 4 780 000 eiro apmērā, atbalstīti 14 pilnmetrāžas filmu projekti, starp tiem viena dokumentālā filma un viena animācijas filma. Ar Eurimages atbalstu šogad strādās arī pasaulē pazīstami režisori – Emirs Kusturica, Larss fon Trīrs, brāļi Dardēni, Paolo Sorentino un citi.
Lielāko piešķīruma summu – 600 000 eiro – saņēmuši trīs projekti, starp tiem arī spēlfilma Karaliskā dēka / A Royal Affair, kuras uzņemšanā sadarbosies pieredzējusī dāņu kompānija Zentropa Entertainments 25 Aps, Zviedrijas Trollhattan Film AB, Īrijas Subotica Limited un Latvijas Film Angels Studio (Latvijas puses producents – Tomas Makaras). Filma stāsta par Dānijas karaļa galma dzīvi apgaismības laikmetā 18. gadsimtā, bet liela daļa filmēšanas notiks Latvijā un finansējums tiks tērēts tieši šeit. Tāpēc projekts jau finansiāli atbalstīts arī jaundibinātajā Rīgas Filmu fondā, un ar šo Rīgas Filmu fonda finansējumu Latvijas puse kļūst par pilntiesīgu kopražojuma partneri, nevis vienkāršu pakalpojumu sniedzēju.
 
Filmu studija Film Angels Studio, kurā 2007. gadā tika uzņemta četru režisoru veidotā spēlfilma Vogelfrei, šobrīd ir Latvijā aktīvākais starptautisko filmu projektu partneris ar diviem šogad jau realizētiem sadarbības projektiem un plašām iestrādēm nākotnei. Detalizētāku informāciju par Eurimages atbalstīto projektu studija sola jau drīzumā – iespējams, jūlijā, kad tiks rīkota preses konference ar Dānijas partneru piedalīšanos.

29/06/2010