Arhīvs

Latvijas filmu dienas Minskā

No 25. marta līdz 27. martam Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā notiks Latvijas filmu dienas, kuru laikā baltkrievu skatītājiem būs iespēja redzēt vairāk nekā desmit Latvijas filmas un satikt to autorus. Latvijas filmu dienas ietilpst kultūras programmā, kas veltīta Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības (ES) Padomē, pasākumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Baltkrievijā.

Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programma norisinās daudzās pasaules valstīs, un Baltkrievija Latvijas filmu dienu norisei izvēlēta kā viena no Austrumu partnerības valstīm. Pasākuma programmai izvēlētās Latvijas filmas veido daudzpusīgu pārskatu par Latvijas kino, ietverot gan klasiskas vērtības, gan aktuālākās tendences visos filmu veidos.

Latvijas filmu dienu atklāšanas seansā 25. martā tiks demonstrēta Jāņa Streiča filmas Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981) restaurētā versija, uz Minsku kopā ar savu “visu laiku labāko latviešu filmu” brauc arī pats režisors un programmā iekļauta arī viņa jaunākā spēlfilma Rūdolfa mantojums (2010).
Vēl pirmajā dienā baltkrievu kinoskatītājiem būs iespēja noskatīties Latvijā populāro ģimenes filmu Ūdensbumba resnajam runcim (2004) un pēdējā laika spilgtāko notikumu Latvijas dokumentālajā kino – Ivara Zviedra un Ineses Kļavas filmu Dokumentālists (2012).

26. martā Latvijas filmu dienu programmā ir animācijas filmu seanss bērniem, kas demonstrē Latvijas leļļu animācijas pamatīgās tradīcijas, un Latvijas dokumentālā kino klasikas tīrradnis Šķērsiela (1988), kuru Minskā pārstāvēs filmas scenārija autors Tālivaldis Margēvičs. Filmu dienas noslēdz 27. marta programma, kurā iekļauta animācijas filmu izlase pieaugušajiem, pēdējo gadu populārākā Latvijas spēlfilma Mammu, es tevi mīlu (2013) un dažādu gadu dokumentālo filmu izlase – Herca Franka hrestomātiskā īsfilma Vecāks par desmit minūtēm (1978), Unas Celmas sirsnīgā Olu kundze (2001) un Lailas Pakalniņas gleznieciski vērojošā Leiputrija (2004).

Latvijas filmu dienas Minskā notiek kinoteātrī Pobeda, visos seansos ieeja bez maksas.

Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmas pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Prezidentūras kultūras programmu veido apmēram 200 pasākumu visā pasaulē, un tā ir vērienīgākā Latvijas kultūras izcilības prezentācija ārvalstīs kopš neatkarības atjaunošanas.

24/03/2015