Arhīvs

Latvijas filmas saņem Krievijas kinokritiķu balvu kā Gada notikums

13. janvārī Maskavā, pasniedzot vienu no Krievijas prestižākajām kinobalvām – kinokritiķu balvu “Baltais zilonis / Белый слон” –, kategorijā “Gada notikums” balva tika piešķirta kinodokumentālistam Vitālijam Manskim par filmām “Saules staros” un “Radinieki”. Jāpiebilst, ka pirmo reizi šī balva tiek pasniegta uzreiz divām viena autora filmām.

 

Abas filmas, gan Saules staros (2015), gan Radinieki (2016), ir producējusi Latvijas studija Vertov, ko dibinājusi producente Natālija Manska pēc pārcelšanās uz dzīvi Latvijā 2015. gadā. Dokumentālās filmas Saules staros radošajā grupā Latviju pārstāv arī komponists Kārlis Auzāns un skaņu režisors Anrijs Krenbergs, savukārt Vitālija Manska personiskākā filma Radinieki, kas stāsta par viņa ģimeni nemieru plosītajā Ukrainā, tapusi sadarbībā ar Latvijas studijas Ego Media producentu Gunti Trekteri, filmas veidošanā piedalījušies arī montāžas režisori Gunta Ikere un Pēteris Ķimelis.

2016. gads Krievijā bija pasludināts par Kino gadu un saistībā ar to kino nozarei tika piešķirti papildus līdzekļi. Tomēr dokumentālās filmas Radinieki veidošanai finansējumu Krievijas Kultūras ministrija atteica, pamatojot savu lēmumu ar filmas režisora Vitālija Manska “pretvalstiskajiem uzskatiem”. Neskatoties uz to, filma ir tapusi, pateicoties vairāku valstu kino fondu, tai skaitā Latvijas Nacionālā kino centra atbalstam. Savukārt filmu Saules staros sākotnēji Krievijas Kultūras ministrija atbalstīja, tomēr no savas līdzdalības atteicās jau pēc filmas pirmizrādes un starptautiskajiem panākumiem.

Latvijā par filmu Saules staros Vitālijs Manskis 2016. gada oktobrī saņēma Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kategorijā Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un Labākais dokumentālā kino režisors, arī kinokritikas balvu no portāla Kino Raksti, savukārt filma Radinieki kļuva par Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) atklāšanas filmu.

Sagatavoja:
Ilze Pelnēna
22026320
ilze@artdocfest.com

Intervija ar režisoru Vitāliju Manski portālā LSM.LV – ŠEIT.
(16.01.2017., “Latvija jau kļuvusi par manas dzīves daļu”, intervē Oļģerts Tipāns)

13.01.2017.

13/01/2017