Arhīvs

Latvijas filmas Oberhauzenē

Vācijas pilsētā Oberhauzenē 5. maijā sākās viens no pasaulē būtiskākajiem īsfilmu festivāliem, un tā programmā iekļautas arī Latvijas filmas – starptautiskajā konkursa skatē seansus 6. un 7. maijā piedzīvo Ievas Epneres filma “Piramīdas četras šķautnes / Four Edges of Pyramiden” (2015), bet 9. maijā speciālseansā tiks demonstrēts studijā “Mistrus Media” veidotais septiņu dokumentālistu kopdarbs “Pāri ceļiem un upei” – īsfilmas par Rīgu.

 

Starptautiskais Oberhauzenes īsfilmu festivāls notiek jau 62. reizi un ir viens no lielākajiem Eiropas īsfilmu forumiem, kas iepazīstina gan ar jaunākajām tendencēm īsfilmu žanrā, gan ar vēsturiskām retrospekcijām; festivālā ik gadu satiekas ap 1100 filmu veidotāju, izplatītāju, mākslinieku un kuratoru. Oberhauzenes starptautiskais īsfilmu festivāls reaģē arī uz aktuālām norisēm īsfilmu un videomākslas žanros un veikt atbilstošus jaunievedumus – 1970. gadā festivālā tika demonstrēta pirmā datoranimācija, 1989. gadā līdztekus īsfilmām tika izveidota videodarbu sadaļa, un 1999. gadā tas kļuva par pirmo festivālu pasaulē, kas piešķir balvu mūzikas videoklipiem. Ik gadus festivāls saņem ap 6000 iesniegumu no 90 valstīm, un programmā tiek iekļautas 500 filmas.

Ieva Epnere jau varētu tikt uzskatīta par Oberhauzenes pastāvīgo dalībnieci, jo viņas filma festivāla programmā iekļauta trešo gadu pēc kārtas. Šogad Epneres filma tiek demonstrēta kinoteātra Lichtburg Filmpalast seansā International Competition 3 6. maijā pl 20:00 ar seansam sekojošu diskusiju un programmas atkārtojumu 7. maijā 22:30. Kopā ar Latvijas filmu seansā iekļautas arī īsfilmas no ASV, Somijas, Japānas, Kanādas un Krievijas.

Savukārt filmu studijas Mistrus Media filma “Pāri ceļiem un upei”, ko veidojuši septiņi Eiropā atzīti dokumentālā kino režisori – Sergejs Lozņica (Ukraina), Audrius Stonis (Lietuva), Jāks Kilmi (Igaunija), Rainers Komerss (Vācija), Betina Henkele (Austrija), Jons Bangs Karlsens (Dānija) un Ivars Seleckis (Latvija) – speciālseansu piedzīvos 9. maijā pulksten 20:00.

Filma Pāri ceļiem un upei tika izveidota 2014. gadā, Eiropas kultūras galvaspilsētas projekta Force Majeure ietvaros – divu gadu garumā kopā strādāja Latvijas sociālantropologi, ievērojami Eiropas dokumentālā kino režisori un filmēšanas grupas no septiņām dažādām valstīm. Filma veidota no septiņām dokumentālām īsfilmām, kas katra autora individuālā kino valodā novēro un stāsta par Rīgu un tās cilvēkiem dažādās situācijās. Projekta ideja sakņojas Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas stilistikā, kas kļuva zināma plašākā pasaulē 80. gadu beigās un vēl aizvien ir iedvesmas avots daudziem pasaules kinematogrāfistiem.

Filma veidota kā vairāku valstu filmu studiju kopprodukcija, projektā sadarbojās Mistrus Media, VFS Films (Latvija), UKU studija (Lietuva), ATOMS & VOID (Nīderlande), kOMERS.film (Vācija), Kuukulgur Film (Igaunija). Filmas tapšanu atbalstīja Nodibinājums Rīga 2014, Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Eiropas komisijas programma MEDIA, kā arī citu valstu kultūras un kino institūcijas – Eesti Filmi Instituut, Film und Medien Stiftung NRW, Lietuvos kino centras, Böckler-Mare-Balticum-Stiftung, Herder Institut für historische Ostmitteleuropaforschung, Akademie der bildenden Kunste Wien.

Filmas producenti ir Antra Gaile, Gints Grūbe, filmas režijas konsultants Dāvis Sīmanis, skaņu režisori: Aleksandrs Vaicahovskis, Artis Dukaļskis, Vladimirs Golovņickis.

Viena no projekta Pāri ceļiem un upei īsfilmām Daugavas delta (režisors Rainers Komerss) februāra beigās īsfilmu kategorijā ieguva galveno balvu arī Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā Big Sky Montanā, ASV. Filmas uzvara šajā festivālā automātiski garantē iespēju filmai pretendēt uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars.

Filmas Pāri ceļiem un upei reklāmas klips skatāms šeit: https://vimeo.com/104389269

Papildu informācija:
producente
Madara Kalniņa
madara.kalnina@mistrusmedia.lv
26661133

6.05.2016.

06/05/2016