Arhīvs

Latvijas filmas novembrī Losandželosā, Berlīnē un citur

Novembrī gaidāma aktīva Latvijas filmu dzīve starptautiskajā arēnā – “Melānijas hronika” dodas uz Losandželosu, lai sāktu tā saukto “Oskaru skrējienu” līdz ar citu valstu pieteikumiem uz ASV Kinoakadēmijas balvu kategorijā “Labākā ārzemju filma”, bet divpadsmit citas Latvijas filmas novembrī dodas uz Vāciju.

 

Ar Horvātijas un Īrijas filmu seansiem 2. novembrī Losandželosā, ASV, sākas Oskara balvai pieteikto Eiropas filmu skate, ko Eiropas kinoinstitūciju apvienība European Film Promotion (EFP) rīko ASV Kinoakadēmijas locekļiem, žurnālistiem, ASV mēroga filmu izplatītājiem un starptautisko tiesību pircējiem. Šogad, Oskara balvas 90. jubilejas gadā, kategorijā Labākā ārzemju filma saņemts rekordliels pieteikumu skaits – 92, starp tiem 28 pieteikumi nāk no Eiropas valstīm, un arī šajā mērogā tas ir rekords. Kā ziņots, Latvijas šāgada pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai ir Viestura Kairiša spēlfilma Melānijas hronika, un tās konkurenti būs arī daži jau Rīgā, pārsvarā Rīgas starptautiskajā kinofestivālā redzēti darbi – Riga IFF uzvarētāja, igauņu spēlfilma Novembris, Somijas pieteikums Tom of Finland, Joahima Trīra Telma no Norvēģijas, arī vēl divas filmas, kas šobrīd skatāmas kinoteātra Kino Bize repertuārā – bulgāru Slava / Glory un franču 120 sitieni minūtē / 120 BPM (visas EFP programmas filmas – ŠEIT).

Lai šajā grūti aptveramajā konkurencē Eiropas kino izpelnītos kaut mazliet vairāk koncentrētas uzmanības, organizācija European Film Promotion jau desmito gadu rīko īpašus Eiropas filmu seansus, un jau trešo gadu arī Latvijas filma iekļauta šajā koncentrētajā programmā, kas šogad notiek no 2. līdz 15. novembrim.

Filmas Melānijas hronika seanss – piektdien, 3. novembrī pulksten 18:30, pēc filmas uz skatītāju jautājumiem atbildēs filmas producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe. EFP savos publicitātes materiālos uzsver, ka Gints Grūbe ir viens no perspektīvajiem filmu producentiem, kas tikuši atlasīti EFP iniciatīvai Producers on the Move Kannu kinofestivālā.

European Film Promotion ir 36 Eiropas valstu profesionālo kinoinstitūciju apvienība, kas izveidota, lai kopīgiem spēkiem popularizētu Eiropas nacionālo kinematogrāfiju radītās filmas visā pasaulē. Apvienība dibināta 1997. gadā, Latvija tās darbā piedalījusies kopš 2004. gada apvienības Baltic Films ietvaros, bet 2015. gadā Latvija kļuva par individuālu EFP dalībnieci.

Tepat Eiropā, Vācijas pilsētā Lībekā jau 59. reizi norisinās Ziemeļvalstu filmu dienas (1.-5. novembris), un Latviju tur pārstāv trīs dokumentālās filmas – Katrīnas Neiburgas debija kinorežijā Garāžas, Lailas Pakalniņas jaunākā dokumentālā filma Zirdziņ, hallo! un Latvijas un Vācijas kopražojuma filma Ļeņingradas simfonija, kuras tapšanā piedalījusies studija Mistrus Media. Savukārt Berlīnē, kinoteātrī Sputnik Kino 3. un 4. novembrī skatītājiem Lietuvas filmu festivāla #Litauischeskinogoesberlin ietvaros tiks piedāvātas Baltijas īsfilmu programmas, kuru publicitātē kā galvenais izvēlēts kadrs no Lailas Pakalniņas spēles īsfilmas Ūdens (2006). Bērnu animācijas filmu programmā iekļautas Animācijas Brigādes filmas Tīģeris, Meža sargi un Sārtulis, kā arī Nila Skapāna Spoku stunda. Starptautiski atzīto īsfilmu programmā After Dark Latviju pārstāvēs brāļu Ābeļu Kastrāts kuilis, Lailas Pakalniņas Ūdens un Īsfilma par dzīvi, kā arī divas animācijas īsfilmas – Jurģa Krāsona Kā es atmetu smēķēšanu un Ivo Brieža Laiks iet.

Vairāk informācijas:
Agnese Zapāne,
Nacionālā kino centra festivālu informācijas koordinatore,
26549754, agnese.zapane@nkc.gov.lv

2.11.2017.

02/11/2017