Arhīvs

Latvijas filmas kinofestivāla “CinEast” programmā

No 5. līdz 22. oktobrim Luksemburgā notiek gadskārtējais Centrāleiropas un Austrumeiropas kinofestivāls “CinEast”, kura programmā iekļautas arī vairākas ar Latviju saistītas filmas — dokumentālās filmas “Atbrīvošanas diena” un “Deju laikmets”, spēlfilma “Lomu spēles” un īsfilma “Melleņu gari”.

Viktora Budas filma Deju laikmets stāsta par elektroniskās mūzikas dīdžeju kultūras ienākšanu Latvijā, par atskaites punktu ņemot Rietumvācijas dīdžeja Westbam uzstāšanos Rīgā 1987. gada Mākslas dienās un stāstot, kā caur Latviju tam laikam avangardiskā pieeja mūzikas ierakstu spēlēšanai tālāk nonāca Krievijā. Pēc filmas seansa festivālā paredzēta saruna ar vienu no filmas galvenajiem varoņiem — multimediju mākslinieku un kultūras aktīvistu Induli Bilzēnu, kura iniciatīvas rezultātā dīdžejs Westbam apmeklēja Latviju 80. gados. Filma pirmoreiz tika izrādīta Latvijā šāgada septembrī Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā Riga IFF.

Filma Atbrīvošanas diena, Norvēģijas režisora Mortena Trovika un Uģa Oltes (Vides filmu studija) kopdarbs, seko līdzi provokatīvās slovēņu rokgrupas Laibach koncerta organizēšanai un norisei izolētajā Ziemeļkorejā. Savukārt psiholoģiskais trilleris Lomu spēles ir igauņu režisora Vallo Tomla debijas pilnmetrāžas spēlfilma, kas tapusi sadarbībā ar filmu studiju Lokomotīve, bet festivāla dokumentālo īsfilmu programmā ir iekļauts Astras Zolderes darbs Melleņu gari. Jāpiebilst, ka visas trīs šīs filmas ir dažādās kategorijās nominētas Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps, un tas nozīmē, ka festivālā CinEast Latviju pārstāv patiešām mākslinieciski kvalitatīvs kino.

Cineast atspoguļo kino aktualitātes Centrālās un Austrumeiropas valstīs. Šogad festivāls notiek desmito reizi, tā programmā iekļautas vairāk nekā 60 pilnmetrāžas filmas un 40 īsfilmas no 19 Eiropas valstīm. Latvijas filmas šajā festivālā piedalās kopš 2012. gada.

Latvijas dalību kinofestivālā CinEast atbalsta asociācija “Luksemburga–Latvija“, Nacionālais Kino centrs un Latvijas vēstniecība Nīderlandē. Dokumentālās filmas Deju laikmets demonstrēšana ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm.

Informāciju sagatavoja
Latvijas vēstniecība Nīderlandē

5.10.2017.

05/10/2017