Arhīvs

Latvijas filmas gatavojas iekarot Lokarno filmu festivālu!

Šonedēļ preses konferencē tika paziņotas Starptautiskajam Lokarno filmu festivālam atlasītās filmas. Prestižā festivāla konkursa programmā būs pārstāvēta arī Latvija – festivāla skatītājiem būs iespējams baudīt Lailas Pakalniņas spēles īsfilmu Akmeņi un Māra Maskalāna un Lailas Pakalniņas dokumentālo filmu Par dzimtenīti. Abas filmas Lokarno filmu festivālā piedzīvos starptautisko pirmizrādi!Lailas Pakalniņas spēles īsfilma Akmeņi iekļauta festivāla programmas Here and Elsewhere konkursa skatē; tajā pārstāvētas gan dokumentālās filmas, gan spēlfilmas, kuru redzeslokā ir sociāli un politiski aktuāli jautājumi, spilgti ikdienas zibšņi vai savdabīgs mākslas un radošas pieejas traktējums. Savukārt Māra Maskalāna un Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Par dzimtenīti tiks demonstrēta festivāla programmas Filmmakers of the Present konkursa skatē.
Lailas Pakalniņas Akmeņi ir īsfilma, kas turpina ciklu Elementi, sekojot filmām Ūdens un Uguns, savukārt dokumentālo filmu Par dzimtenīti Vides filmu studijā veidojis tas pats autoru tandēms – Māris Maskalāns un Laila Pakalniņa -, kuru iepriekšējais darbs Leiputrija (2005) īsā laikā kļuva par festivālu hītu un izpelnījās pat nomināciju Eiropas labākā dokumentālā filma. Abas Lokarno festivāla dalībnieces Latvijas pirmizrādi piedzīvoja šogad Nacionālā Kino centra rīkotajā 4. maija filmu maratonā kinoteātrī Rīga.

Šveicē notiekošais Lokarno festivāls ir viens no prestižākajiem Eiropā, tā mērķis – radīt notikumu, demonstrējot gan plašākai publikai, gan profesionāļiem pievilcīgu filmu programmu, kura līdzinās festivāla simbola – zeltainā geparda ādas aristokrātiskajam raibumam. Programmā iekļauti gan starptautiski atpazīstamu, gan mazāk zināmu režisoru darbi – dokumentālās filmas un spēlfilmas, kā arī eksperimentāls kino, kurās vērojama abu žanru apvienošanās. Godinot itāļu režisoru, aktieri un producentu Nanni Moretti, festivālā tiek demonstrēta viņa filmu retrospektīva. Šī gada Goda Geparda balvu saņems Izraēlas filmu režisors Amoss Gitai, festivālā tiks demonstrētas piecas viņa filmas.

61. Lokarno Filmu festivāla programmā nosacīti iezīmējas divas galvenās tematiskās līnijas – filmas par cilvēka un dabas mijiedarbi un filmas par globālām sociālām un politiskām problēmām, kas nereti atklātas caur indivīda vai vienas ģimenes locekļu prizmu.

Paralēli filmu skatēm organizatori rūpējas par komunikācijas iespējām filmu profesionāļiem īpašajā festivāla klubiņā. Festivāla ietvaros tiek izdotas divas grāmatas, filmu mīļotāji varēs apskatīt izstādi par Nanni Moreti daiļradi un foto izstādi Melanholy Cinema Exhibition.

Festivāls notiks no 2. – 16. augustam, uz turieni līdz ar savām filmām dosies arī režisori Laila Pakalniņa un Māris Maskalāns.

22/07/2008