Arhīvs

Latvijas filmas ceļos pa reģioniem

Turpinot rudenim arvien raksturīgāko kinosvētku sajūtu, Latvijas Kinematogrāfistu savienība ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nacionālā Kino centra platformas „Latvijas filmu maratons” atbalstu jau sesto gadu īsteno projektu „Kino visiem un visur Latvijā”, demonstrējot svaigākos Latvijas kinoražas augļus – šogad 42 kinoizrādīšanas vietās visā Latvijā.

Izbraukumu seansos tiks demonstrētas arī šāgada Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps apbalvotās un balvai izvirzītās filmas. Īpašu interesi varētu raisīt režisores Ināras Kolmanes dokumentālā filma Ručs un Norie – neparasts un sirsnīgs draudzības stāsts par japāņu studenti Norie un suitu sievu, brašu dziedātāju un ņipru prātnieci, cienīgi dēvētu par Ruču. Japānieti Norie tik ļoti uzrunā latviešu tradīcijas un mūzika, ka meitene vēl šobrīd, kaut atgriezusies dzimtenē, turpina apgūt kokles spēli un lepojas ar sev speciāli šūdinātu suitu meitas tautastērpu. Filma ieguva četras Lielā Kristapa statuetes – kā Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un kā filma ar labāko režiju, scenāriju un operatora darbu.

Jauniešu auditoriju noteikti piesaistīs Lielā Kristapa Skatītāju balvas laureāts – sporta un jautrības piepildītais vasaras ceļojums filmā Pazust Latgalē, kurā režisors Kaspars Kursišs apvienojis dažādu brīvā stila sporta veidu fanus un meistarus aizraujošā piedzīvojumā pa mūsu Zilo ezeru zemi, ar mūsdienīgu kino veidošanas pieeju to ļaujot ieraudzīt no cita skatupunkta. Savukārt gan vecākajai paaudzei, gan tiem, kam rūp un interesē XX gadsimta vēsture, interesanta būs Dzintras Gekas dokumentālā filma Dieva putniņi (Lielā Kristapa balva labākajam komponistam Pēterim Vaskam), kurā ietvertas sarunas ar apmēram 80 cilvēkiem, kuri Otrā pasaules kara laikā devās bēgļu gaitās vispirms uz Vāciju, tad uz ASV, Kanādu un citām zemēm. Filma uzrunā ar savu patiesumu, pārdomu dziļumu un arī humoru, jo dažreiz nekas cits neatliek, kā par savu likteni vien pasmaidīt – ja vien atlicis spēks to darīt.

Reģionālās kultūras iestādes šoruden demonstrēs arī Lielā Kristapa festivālā pirmizrādīto Antras Cilinskas dokumentālo filmu Laimes formula. Tā iepazīstinās ar četriem cilvēkiem un viņu laimes formulām, kuru pamatā sakņojas neatlaidība, dzīvesprieks, humora izjūta un īpaša saikne ar dabu. Viena no filmas varonēm, veselības un optimisma tautskolotāja Inese Ziņģīte filmas skatītājus aicina ar brašu uzsaukumu: „Manā leksikā nav tāda vārda “nevaru”, ir tikai vārds “negribu”!”. Savukārt režijas meistara Arvīda Krieva veidotais dokumentālais stāsts FREIMIS. Mārtiņš Freimanis sniegs ieskatu mūziķa un aktiera dzīvē, tostarp laikā, kad viņš filmējās mākslas filmās Man patīk, ka meitene skumst un Dancis pa trim.

Projekta Kino visiem un visur Latvijā būtiska iezīme ir spēja piedāvāt reģioniem pavisam jaunas filmas vienlaikus ar pirmizrādēm Rīgā, un arī šoruden visas valsts skatītāju vērtējumam tiek nodotas divas gluži jaunas spēlfilmas.

Viljama Šekspīra nemirstīgo mīlestības drāmu spēlfilmā Romeo n’ Джульетта režisors Māris Martinsons pielāgojis mūsdienu pilsētas videi, galvenajās lomās iejūtas jaunie talanti Germans Andrejevs un Laura Luīze Dzenīte. Kā jau nojaušams pēc filmas nosaukuma, Monteki un Kapuleti dzimtas no Veronas režisora redzējumā nomainās pret divām etniskām grupām mūsdienu Jūrmalā. Speciāli šai filmai mūziku veidojusi iemīļotā mūziķe Māra Upmane-Holšteina.

Novembra beigās uzreiz pēc pirmizrādes Rīgā reģionos tiks izrādīta arī Lailas Pakalniņas jaunā pilnmetrāžas spēlfilma Ausma – tā ir ģimenes traģēdija ar aktieri Vili Daudziņu galvenajā lomā. Filmu caurvij padomju propagandas glorificētā mocekļa Pavļika Morozova nodevības motīvs, pielāgots sociālisma laika Latvijas videi. Kā intervijā Latvijas Radio saka režisore: “Man liekas, šobrīd nav būtiski pateikt, ka padomju sistēma bija slikta, un bradāt pāri Ļeņina ģīmetnei, ko mūsdienās var brīvi darīt. Bet man bija svarīgi aiziet atpakaļ uz padomju laikiem un runāt, brīdinot kontekstā ar to, kas notiek šobrīd.” Filma projekta ietvaros būs skatāma jau novembra beigās.

Nav piemirsti arī gados jaunākie skatītāji – viņu uzmanībai, kurai mūsdienās netrūkst krāšņu un dinamisku digitālās animācijas kārdinājumu, tiks piedāvāta Latvijas leļļu animācijas dižgara Arnolda Burova simtgades filmu izlase, kurā laika ritums ir lēnāks, bet doma – dziļāka.

Reģionālo skatītāju joprojām pieprasītas ir arī divas dokumentālās filmas – Nacionālā filmu festivāla balvas „Par mūža ieguldījumu Latvijas filmu mākslā” pagājušā gada ieguvēja, režisora Ivara Selecka kinolente Kapitālisms Šķērsielā, kas turpina stāstu par šīs atmosfēriskās un nu jau leģendārās ielas iedzīvotāju pasaules redzējumu un sajūtām brīvos, bet nebūt ne vieglos Latvijas kā brīvvalsts laikos, un Pētera Krilova filma Uz spēles Latvija – pagājušā gada Lielā Kristapa laureāte kategorijā Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma. No kinoarhīvu materiāliem veidoto stāstu par paša tēvu cieši savij padomju Latvijas čekistu viltīgā spēle pret Rietumu izlūkdienestiem. Čekas sausās un skarbās nopratināšanas protokolu lapas filmā atdzīvojas melnbaltās plastilīna animācijās.

Savu dzīvi uz ekrāniem ārpus Rīgas turpina arī spēlfilma Modris, kuru Latvija piedāvā ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars kategorijā Labākā ārzemju filma, – stāsts par kāda vienkārša jaunekļa kļūmīgajām izvēlēm, kas noved viņu ciešā kontaktā ar tieslietu sistēmu. Filmas režisors Juris Kursietis Tbilisi Starptautiskajā kinofestivālā par darbu pie šīs lentes atzīts par labāko režisoru, bet Sansebastjanas Starptautiskajā kinofestivālā tā saņēma “Īpašo atzinību”.

Plašāki latviešu kino svētki norisināsies Siguldas kultūras namā no 11. – 17. novembrim, kur nedēļas garumā tiks svinēta Latvijas kino nedēļa.

Kā skaidro projekta vadītāja Ieva Pitruka, projekta “Kino visiem un visur Latvijā” mērķis ir „mazināt kultūras plaisu starp Rīgas un reģionu iedzīvotājiem, dodot iespēju regulāri iepazīties ar aktuālajiem kino procesiem valstī – skatoties, baudot un vērtējot filmas, kuru tapšanā ieguldīta arī viņu kā nodokļu maksātāju nauda.”

Viena no projekta neatņemamām sastāvdaļām ir kinolektoriji ar filmu autoru piedalīšanos. Tie ne tikai vairo skatītāju interesi, bet ir svarīgi arī pašiem filmu autoriem, lai rastu atgriezenisko saiti ar savu skatītāju, uzklausītu viņa domas un viedokli. Filmu skatēs dažādos Latvijas reģionu centros piedalīsies režisori Ivars Seleckis, Ināra Kolmane, Antra Cilinska, Māris Martinsons un Dzintra Geka.

Ar pilnu seansu programmu iespējams iepazīties arī vietnē www.filmas.lv un reģionālās preses izdevumos.

TUVĀKIE SEANSI LATVIJAS REĢIONOS (42 izrādīšanas vietas alfabētiskā secībā)

AUCE, Kultūras nams
29.10. Romeo n’ Джульетта, rež. Māris Martinsons

ALOJA, Kultūras nams
5.11. “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

ALSVIĶI, kultūras nams
15.11. “Uz spēles Latvija”, rež. Pēteris Krilovs

ALŪKSNE, Kultūras centrs
15.11. . “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

AGLONA, Kultūras nams
11.11. “Pazust Latgalē”, rež. Kaspars Kursišs
18.11. . “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

AIZPUTE,Kultūras nams
13.11. „Romeo n’Джульетта”, rež. Māris Martinsons

BĀRTA, Kultūras nams
18.11. . “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

BALOŽI, Kultūras nams.
30.10. 18:00 „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
18.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

BĒRZAINE, Tautas nams
8.11. “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

BROCĒNI, Kultūras nams
1.11. „Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

DOLE, Tautas nams
13.11. “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

GULBENE, Kultūras nams
11.11. “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

INČUKALNS, Kultūras nams
6.11. . “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

JAUNJELGAVA, Kultūras nams
25.11. . “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

JUMPRAVA, Kultūras nams
5.11. „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
10.12. . “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

KALNCIEMS, Kultūras nams
15.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

KATLAKALNS, Tautas nams
13.11. . “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka
10.12. Arnolda Burova simtgades filmu programma. Animācijas filmas „Tīģeris Ņau-ņau”, „Bums un Piramidons”, „Si-si-dra”, „Puķu Ansis”, „Ki-ke-ri-gū”.

KOKNESE, Kultūras nams
27.11. “Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

KULDĪGA, Kultūras nams
6.-11.11. „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
14.-17.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

LIEPNA, Tautas nams
11.11. “Pazust Latgalē”, rež. Kaspars Kursišs
21.11. „Romeo n’ Джульеттa”, rež. Māris Martinsons

LIMBAŽI, Galvenā bibliotēka
5.12. Arnolda Burova simtgades filmu programma. Animācijas filmas „Tīģeris Ņau-ņau”, „Bums un Piramidons”, „Si-si-dra”, „Puķu Ansis”, „Ki-ke-ri-gū”.

LIZUMS, Kultūras nams
11.11. . “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka
21.11. „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
21.11. Arnolda Burova simtgades filmu programma. Animācijas filmas „Tīģeris Ņau-ņau”, „Bums un Piramidons”, „Si-si-dra”, „Puķu Ansis”, „Ki-ke-ri-gū”.

LUDZA, Kultūras nams
18.11. “Pazust Latgalē”, rež. Kaspars Kursišs

MADONA, Kinoteātris
No 1.11. „Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

MEDZE, Kultūras nams
18.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

NĪTAURE, Kultūras nams
13.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska
27.11. “Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

OGRE, Kultūras nams
18.11. „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane

RANKA, Kultūras nams
27.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

ROJA, Kultūras nams
7.11. „Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons
11.11. “Vienīgā fotogrāfija”, rež. Brigita Eglīte

SALASPILS, Kultūras nams “Rīgava”
8.11. „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
22.11. . “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

SIGULDA, Novada kultūras centrs
11.11. “Mitrais, rež. Dainis Kļava
12.11. „Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
“Modris”, rež. Juris Kursietis
13.11. . “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka
“Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons
14.11. . Arnolda Burova simtgades filmu programma. Animācijas filmas „Tīģeris Ņau-ņau”, „Bums un Piramidons”, „Si-si-dra”, „Puķu Ansis”, „Ki-ke-ri-gū”.
“Laimes formula”, rež. Antra Cilinska
“Pazust Latgalē”, rež. Kaspars Kursišs
„Ručs un Norie”, rež. Ināra Kolmane
„Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons
15.11. . Arnolda Burova simtgades filmu programma. Animācijas filmas „Tīģeris Ņau-ņau”, „Bums un Piramidons”, „Si-si-dra”, „Puķu Ansis”, „Ki-ke-ri-gū”.
“Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka
Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons
16.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska
“Pazust Latgalē”, rež. Kaspars Kursišs
17.11. „Dieva putniņi”

SLAMPE, Kultūras nams
31.10. „Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

SUBATE, Kultūras nams
19.11. “Pazust Latgalē”, rež. Kaspars Kursišs

SUNTAŽI, Kultūras nams
18.11. Laimes formula

TALSI, kinoteātris „Auseklis”.
29.10. 18:00 un 20:00 „Kapitālisms Šķērsielā”, rež. Ivars Seleckis
30.10. un 31.10. 18:00 un 20:00 „Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka
6. – 12.11. „Romeo n’ Джульеттa”, rež. Māris Martinsons

TUKUMS, Kultūras nams
6.11. „Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

VAIŅODE, Kultūras nams
25.11. „Romeo n’ Джульетта”, rež. Māris Martinsons

VANDZENE, Kultūras nams
14.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

VALMIERA, Kultūras centrs
3.11. 10:00 Arnolda Burova simtgades filmu programma. Animācijas filmas „Tīģeris Ņau-ņau”, „Bums un Piramidons”, „Si-si-dra”, „Puķu Ansis”, „Ki-ke-ri-gū”

VENTSPILS, Teātra nams “Jūras vārti”
3.11. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

VIĻĶENE, Tautas nams
3.11. “Dieva putniņi”, rež. Dzintra Geka

VĒRGALE, Kultūras nams
28.11., 28.12. “Laimes formula”, rež. Antra Cilinska

Papildus informācija:
Ieva Pitruka
Projekta „Kino visiem un visur Latvijā” vadītāja
ieva.pitruka@inbox.lv, 26358150

 

30.10.2015.

30/10/2015