Arhīvs

Latvijas filma “Putina liecinieki” apbalvota Stokholmas festivālā

Latvijas filmu studijas “Vertov” producētā režisora Vitālija Manska dokumentālā filma “Putina liecinieki” 16. novembra vakarā saņēma balvu 29. Stokholmas Starptautiskajā filmu festivālā kā labākā dokumentālā filma.

 

29. Stokholmas kinofestivālā apbalvoto filmu saraksts – ŠEIT.

Filma Putina liecinieki sniedz ieskatu Kremļa varas aizkulisēs 2000. gadā, kad Vladimirs Putins pirmo reizi tika ievēlēts par Krievijas prezidentu. Režisors Vitālijs Manskis par savu filmu saka: “Es biju liecinieks un dalībnieks operācijai Pēctecis, kas pacēla Vladimiru Putinu līdz Maskavas troņa augstumiem. Manas liecības ir svarīgas ne tikai Krievijas sabiedrībai, lai tā tiktu izdziedināta no smagas slimības, bet arī citām valstīm, lai pasargātu tās no brīvības zaudēšanas.”

Nacionālā kino centra vadītāja kinokritiķe Dita Rietuma filmu raksturojusi kā “vienu no dekādes spēcīgākajām dokumentālajām filmām, kas ielūkojas polittehnoloģiju monstrozajās aizkulisēs, manipulācijās un to rezultātos. Būtībā unikāls un biedējošs XXI gadsimta Frankenšteina stāsts.”

Filmu atzinīgi novērtējuši arī kino profesionāļi no Krievijas. Kinokritiķe Zara Abdullaeva Putina lieciniekus nodēvējusi par “Krievijas vēstures griežu dokumentu” piebilstot, ka “tas ir šo neseno vēsturi radījušo individuālo un valstisko dramatis personae intīms portrets”. Un, lai gan režisors veidojot filmu ir domājis arī par skatītājiem Krievijā, tomēr filmas veidotājiem ar katru dienu vairāk nostiprinās pārliecība, ka filmu, kas sniedz ieskatu Krievijas vēsturei tik nozīmīgā notikumā, Krievijā izrādīt nebūs iespējams. Vismaz tuvākajā laikā noteikti ne.

Pēc panākumiem Karlovi Varu starptautiskajā kinofestivālā, kur Putina liecinieki ieguva galveno balvu dokumentālo filmu konkursā, filmu savās programmās iekļāvuši jau vairāk nekā 20 kinofestivālu, tai skaitā starptautiskie kinofestivāli Toronto (Kanāda), Cīrihē (Šveice), Bergenā (Dānija), Dok Leipzig (Vācija), BFI London (Apvienotā Karaliste) un citi. Novembra otrajā pusē filma tiek izrādīta prestižajā dokumentālo filmu festivālā IDFA (Amsterdama, Nīderlande) un iekļauta arī Tallinas Starptautiskajā filmu festivālā (Igaunija).

Latvijā filmu uz lielajiem ekrāniem vēl var paspēt noskatīties Rīgas kinoteātros Splendid Palace un K.Suns.

Dokumentālā filma Putina liecinieki ir tapusi, sadarbojoties filmu studijām Vertov (Latvija), GoldenEggProduction (Šveice) un HypermarketFilms (Čehija). Latvijā filmu finansiāli atbalstījuši Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Televīzija.

 

17.11.2018.

 

21/11/2018