Arhīvs

Latvijas dalība meistarklasēs “Film Spring Open”

Polijas pilsētā Krakovā 17. oktobrī sākas un desmit dienas turpināsies RE MEDIA atbalstīti jaunu filmu profesionāļu apmācību kursi “Film Spring Open”, kur jau 13. gadu pulcējas apmēram 300 jaunie nozares censoņi no dažādām Eiropas valstīm, lai mācītos veidot filmas tehnoloģiski attīstītā vidē. “Film Spring Open” kursi šogad ir īpaši nozīmīgi Latvijai – kā pasniedzēja dokumentālo filmu grupā strādās režisore un producente Laila Pakalniņa, bet dalībnieku vidū atlasīti vairāki jauni Latvijas kinematogrāfisti.

Darbs Film Spring Open kursos tiek organizēts 22 dažādās tematiskās grupās – VR&AR, interaktīvo stāstu stāstīšana, scenāriju rakstīšana, selfiju TV, mūzikas video veidošana, prasme saglabāt kontroli ekstrēmos filmēšanas apstākļos, cīnīties ar izaicinājumiem, ko izraisījusi straujā jauno tehnoloģiju ienākšana nozarē, un tamlīdzīgi. Grupas vada ievērojami filmu nozares pārstāvji – piemēram, filmu producēšanas grupu šogad vadīs Eiropas mērogā godalgotās spēlfilmas Ida producente Eva Pušinska (Ewa Puszczyńska), bet 3D animācijas grupu – Fabians Rozenkrancs (Vācija), kurš jau vairāk nekā 20 gadu darbojas 3D tehnikā.

Viens no lielākajiem šo apmācību plusiem ir iespēja darboties arī praktiski – Film Spring Open rīcībā ir sadarbības partneru nodrošināta jaunākā un kvalitatīvākā filmēšanas tehnika apmēram 2,2 miljonu EUR vērtībā, un nodarbību laikā kursu dalībnieki var izmēģināt dažādas iespējas, uzņemot savu filmu.

Detalizēts šāgada programmas apraksts – ŠEIT.

Mūsu Laila Pakalniņa, kas Film Spring Open mājslapā pieteikta kā “godalgotā / award-winning režisore no Latvijas”, vadīs vienu no populārākajām – dokumentālo filmu grupu, kā arī dalībniekiem demonstrēs divas savas filmas – pilnmetrāžas spēlfilmu Ausma (2015) un tikai dažas minūtes garo dokumentālo filmējumu  Īsfilma par dzīvi (2015). Jautāta, ko Laila mācīs jaunajiem filmu veidotājiem no dažādām valstīm, viņa saka: “Stāstīšu par savu filmu veidošanas metodi, ko es saucu par “makšķerēšanu laika upē”. Dzīve ir ārkārtīgi talantīga, mums atliek tikai novietot kameru, atrast kadra kompozīciju un gaidīt. Un dzīve notiek. Līdz ar to “notiek” arī filma. Dažkārt uzreiz, dažkārt jāgaida stundām vai dienām ilgi. Bet notiek. Un tā ir īsta dokumentāla filma, jo to neradu es, bet gan pati dzīve.”

Film Spring Open dalībnieku vidū šogad ir vairāki jauni Latvijas kinematogrāfisti. Dalībai scenāriju darbnīcā atlasīts VKKF debijas filmu mērķprogrammā atbalstītais režisora Kristapa Brīzes projekts Banāns upē, kas top studijā FA Filma; uz Krakovu dodas gan režisors Kristaps Brīze, gan operators Mārcis Ābele un producente Madara Melberga. Šī būs pirmā reize, kad par projektu tiks diskutēts starptautiski. Filma iecerēta kā komēdija par to, kas notiek, kad visdažādākie cilvēki, alkatības vadīti, pret savu gribu spiesti doties kopīgā laivu braucienā.

Latviju kursos Film Spring Open pārstāv arī režisors Kārlis Lesiņš un producents Dominiks Jarmakovičs no studijas Woodpecker Pictures un režisore Zane Gargažina un operators Mārtiņš Šalmis no Sports da Vision. Abas filmu veidotāju komandas šogad ir iesaistītas Latvijas Televīzijas dokumentālo īsfilmu projektā Latvijas kods. Kārlis un Dominiks veido filmu Pārcelšanās – par fiksētu iekšējās migrācijas fenomenu jeb urbanizācijas procesu, kad jaunu ģimeņu ceļš ved prom no Rīgas uz Cēsīm. Savukārt Zane un Mārtiņš strādā pie filmas Trillium par līvu identitātes izjūtu un modernās pasaules pilsoņa apziņu. Sešu Latvijas koda filmu pirmizrādes Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps ietvaros notiks kinoteātrī Splendid Palace 11. novembrī, un drīz pēc tam, Latvijas svētku nedēļā, filmas būs skatāmas LTV 1 ēterā.

 

Vairāk informācijas:

https://filmspringopen.eu/en/workshops/open-air/

www.facebook.com/filmspringopen.eu

 

17.10.2018.

17/10/2018