Arhīvs

Latvija strādā Berlinālē

5. februārī Berlīnē sākās 65. starptautiskais filmu festivāls, tā ietvaros norisinās Eiropas filmu tirgus, kurā aktīvi darbojas divi Latvijas stendi – viena iekārtošanā sadarbojās Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinoproducentu asociācija un Rīgas Filmu fonds, savukārt otrā stendā ar Latvijas filmu izplatīšanu nodarbojas filmu studija Rija, kuru atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Latvijas stends veidots melnbalti grafiskā un ekspresīvā stilā, tādējādi vispirms jau ar dizainu piesaistot apmeklētāju uzmanību un izpelnoties komplimentus. Stendu apmeklē lielākoties Eiropas valstu un Amerikas kinoprofesionāļi, interesējoties par jaunām un izplatīšanai pieejamām Latvijas filmām, arī par iespējamiem kopražojumiem un Rīgas Filmu fonda un NKC piedāvāto finansiālo atbalstu ārvalstu filmēšanas grupām, kas strādā Latvijā.

Stendā pieejams NKC izdotais Latvijas filmu katalogs, dažādi bukleti par finansiālā atbalsta iespējām un par Latvijas filmēšanas vietām, kuru daudzveidība un iespēja nokļūt dažādos gadsimtos mūsu valsti izdevīgi atšķir no daudzām citām Eiropas valstīm. Stendā pieejami arī statistikas dati par Latvijas filmu nozari un producentu kontakti, arī paši Latvijas producenti izmanto stendu, lai satiktos ar potenciālajiem producēšanas vai izplatīšanas partneriem.

Filmu studijas Rija stendā centrālais sarunu objekts ir jaunā režisora Reiņa Kalnaeļļa pilnmetrāžas animācijas filma Zelta zirgs, kas 6. un 9. februārī tiek demonstrēta Eiropas filmu tirgus skates ietvaros kinoteātrī Cinemaxx Potsdamas laukumā. Uz filmas pirmo seansu bija ieradušies kinoteātru un televīziju pārstāvji no Skandināvijas, Francijas, Ungārijas, Korejas, ASV un citām valstīm, augstu novērtējot filmu kā nacionālu kultūras produktu un klasisku stāstu modernā formā, kas interesanta ne tikai bērnu auditorijai. Filma tika demonstrēta latviešu valodā ar angļu subtitriem, un profesionāļi novērtē filmas ieskaņošanas kvalitāti (skaņu režisori Andris Barons un Angelo dos Santos), taču ASV izplatītāji interesējas arī par angliski ierunātu versiju, kāda Zelta zirgam jau tapusi vienā no kopražojuma partnervalstīm – Luksemburgā. Publikai patīk Zelta zirga humors, dažas filmas kvalitātes skatītāji salīdzinot ar Disneja studijā tapušo 3D animācijas pilnmetrāžu Ledus sirds / Frozen (2013).

Filma Zelta zirgs jau izrādīta Lietuvā, pēc Berlināles tirgus skates par to ieinteresējušies arī igauņu izplatītāji. Zelta zirgs ir četru valstu kopražojums – Latvijas radošās grupas ieceres realizācijā līdzdarbojušās Lietuvas, Luksemburgas un Dānijas studijas.

Filmu studijas Rija stendā komercizplatīšanai tiek piedāvātas arī citas jaunākās Latvijas filmas.

Vairāk informācijas:

Par Latvijas dalību Berlinālē –
NKC pārstāve Agnese Zapāne, agnese.zapane@nfc.gov.lv, +371 26549754

Par filmu Zelta zirgs un studijas Rija stendu –
Filmu studijas Rija vadītājs Vilnis Kalnaellis, vilnis.kalnaellis@gmail.com, +371 29236861

09/02/2015