Arhīvs

Latvija Oskaram izvirza filmu “Akmeņi manās kabatās”

ASV Kinoakadēmijas balvas Oskars nominācijai par labāko ārzemju filmu (Best Foreign Language Film Award) pēc Nacionālā Kino centra izveidotās ekspertu komisijas lēmuma izvirzīta Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma Akmeņi manās kabatās.

Šogad kā ASV Kinoakadēmijas kritērijiem atbilstošas ekspertu komisijas vērtējumam tika izvirzītas divas Latvijas filmas, kuras pieteica filmu producenti: Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma Akmeņi manās kabatās un Māra Putniņa un Jāņa Cimermaņa filma Džimlai Rūdi Rallalā. Filma Akmeņi manās kabatās tika izvirzīta vienbalsīgi.

Spēlfilmas izvērtēja Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija: Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma; LR Kultūras ministres ārštata padomniece Latvijas simtgades programmas sagatavošanas jautājumos Leonarda Ķestere; kino žurnāliste, žurnāla Kino raksti galvenā redaktore Kristīne Matīsa; režisors Jānis Putniņš; Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes locekle Ieva Romanova; Latvijas Televīzijas Filmu sagādes un adaptācijas daļas vadītāja Anna Rozenvalde un 2013. gadā Oskara nominācijai izvirzītās filmas Mammu, es tevi mīlu producente Alise Ģelze.

„Ekspertu komisija vienprātīgi nonāca pie secinājuma, ka Oskara nominācijai izvirzīsim filmu Akmeņi manās kabatās. Filma jau tikusi starptautiski novērtēta – ieguvusi divas balvas Karlovi Vari starptautiskajā filmu festivālā – Starptautiskās kinokritiķu asociācijas FIPRESCI balvu, kā arī Ekumēniskās žūrijas īpašo balvu. Turklāt filmai veltītas vairākas daudzinošas recenzijas ārvalstu presē, tai skaitā prestižajā izdevumā The New York Times. Tomēr galvenais pamatojums žūrijas lēmumam ir filmas unikalitāte – tas ir ļoti personisks stāsts, kas cieši savijies ar Latvijas vēstures būtiskiem notikumiem. Filma veidota animācijas tehnikā, kas piesaistīs Oskara komisijas uzmanību, un šķiet, ka šāda tehnika ir arī visvairāk atbilstoša tam sarežģīto un ļoti būtisko tēmu lokam, ko filmā risina Signe Baumane,” ar lēmumu iepazīstina ekspertu komisijas priekšsēdētāja Alise Ģelze.

Animācijas filma pieaugušajiem Akmeņi manās kabatās ir patiesos notikumos balstīts stāsts par piecām autores dzimtas sievietēm, Signi pašu ieskaitot – viņu cīņu ar dzīves pārbaudījumiem, depresiju un neprātu. Filmā Latvijas vēstures peripetijas savijas ar personīgiem pārdzīvojumiem un stāstiem par ģimenes noslēpumiem, mīlestību un laulību.

Režisore, scenāriste un māksliniece Signe Baumane kopš 1995. gada dzīvo Ņujorkā un ir vienīgā Latvijas režisore, kas ir ASV Kino Akadēmijas biedre. Viņas veidotās animācijas īsfilmas ir tikušas demonstrētas vairāk nekā 200 festivālos visā pasaulē. Filma Akmeņi manās kabatās ir ASV un Latvijas kopražojums, kas tapis ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu, un no Latvijas puses to kopproducē studija Lokomotīve.

No Latvijas Oskara nominācijai par labāko ārzemju filmu iepriekš izvirzītas šādas filmas: 1992. gadā – Cilvēka bērns (režisors Jānis Streičs), 2008. gadā – Rīgas sargi (režisors Aigars Grauba), 2010. gadā – Amaya (režisors Māris Martinsons). 2011. gadā izvirzītā Seržanta Lapiņa atgriešanās (režisors Gatis Šmits) tehnisku iemeslu dēļ konkursam netika nosūtīta. 2012. gadā tika izvirzīta filma Golfa straume zem ledus kalna (režisors Jevgēņijs Paškevičs), savukārt pērn, 2013. gadā, režisora Jāņa Norda filma Mammu, es tevi mīlu.

ASV Kinoakadēmijas balvas Oskars nominācijas tiks paziņotas 15. janvārī, balvas pasniegšanas ceremonija notiks 22. februārī.

15/09/2014