Arhīvs

Latvijā izrādīs Lietuvas 2018. gada populārāko filmu „Pelni sniegā”

Latvijas pirmizrādi 21. martā svinēs Lietuvas un ASV kopražojuma filma „Pelni sniegā”. Apvienības „Europa Cinemas” kinoteātros „Splendid Palace”, „K.Suns” un „Kino Bize” dažos seansos to izrādīs jau no 22. marta, savukārt daudzzāļu kinoteātru repertuārā filma parādīsies no 29. marta. Skarbā drāma „Pelni sniegā”, kuras darbība norisinās pēc II Pasaules kara, kļuvusi par 2018. gadā apmeklētāko Lietuvas filmu; galveno lomu tajā nospēlējusi angļu aktrise Bela Poulija.

 

1941. gadā Līnai bija 15 gadu, un ar milzu cerībām viņa gaidīja, kad beidzot kļūs par Kauņas mākslas skolas audzēkni. Taču kādu nakti viņas mājās ielaužas čekisti, un kopā ar māti un jaunāko brāli meitene nonāk vilcienā, kas Vilku ģimeni un tik daudzus citus aizvedīs uz Sibīriju. Par spīti skarbajai realitātei, Līna cenšas atcerēties tēva ieteikumu, kā pārdzīvot grūtākos dzīves brīžus, un, ķērusies pie zīmuļa, rada neskaitāmus zīmējumus, kas iemūžina netaisni deportēto ciešanas.

Filma veidota pēc Rūtas Šepetis godalgotā romāna Starp pelēkiem toņiem motīviem. Rūta Šepetis dzimusi un augusi Mičiganā, ASV, taču viņas tēvs ir lietuvietis, kurš kopā ar saviem vecākiem, bēgot no padomju okupācijas, dzimteni pameta II Pasaules kara beigās. Staļina represijas, kā uzskata autore, ir temats, par kuru runā reti, tāpēc viņa to tūkstošu vārdā, kuri kļuva par režīma upuriem, uzrakstīja debijas romānu Starp pelēkiem toņiem (2011), kas kļuva par New York Times bestselleru, tulkots teju 30 pasaules valodās – arī latviski – un bija nominēts Kārnegī medaļai. Tas kļuva arī par pamatu filmas Pelni sniegā scenārijam.

Producents Žilvinas Naujorkas ir viens no ietekmīgākajiem kino industrijas cilvēkiem Lietuvā, un, izlasījis Rūtas Šepetis romānu, nolēma, ka tas ir jāekranizē – gan tāpēc, lai šo skarbo stāstu parādītu Lietuvā, gan tāpēc, lai visai pasaulei atklātu Lietuvas stāstu. Producents ir pārliecināts, ka filma parādīs rietumu sabiedrībai patiesību par Lietuvas likteni, par tās milzīgajiem upuriem un izdzīvojušajiem. Un – ne tikai Lietuvas, bet visas Baltijas stāstu. Kalifornijā dzimušais Mariuss Markevičs vienmēr uzsvēris, ka viņa saknes nāk no Lietuvas, un ar prieku piekrita kļūt par šī stāsta režisoru.

Pelni sniegā ir visambiciozākais projekts, kāda realizēšanā piedalījušies Lietuvas kinematogrāfisti, un tas Filma ir starptautisks kopražojums, to producējušas Lietuvas, ASV un Lielbritānijas kompānijas. Arī lomās pieaicināti dažādu valstu aktieri, kuri jau guvuši ievērību kino vai televīzijā. Galvenajā – Līnas – lomā ir angļu aktrise Bela Poulija, kura jau nodēvēta par vienu no savas paaudzes talantīgākajām aktrisēm un ar panākumiem darbojas kino un TV. Citās lomās iejutušies Līsa Lovena Kongslija, Martins Valstrēms, Pēters Francens, Džona Hauers-Kings, Sofija Koksone un citi aktieri, savukārt mūziku komponējis Oskaram nominētais vācu komponists Folkers Bertelmans.

Producentu ambīcijas attaisnojušās simtkārtīgi – Pelni sniegā kļuvusi par vienu no visu laiku populārākajām Lietuvas filmām, kinoteātros to jau apmeklējuši vairāk nekā 250 tūkstoši skatītāju.

Filmas Pelni sniegā reklāmas rullītis – ŠEIT.

 

13.03.2019.

15/03/2019