Arhīvs

Lailas Pakalniņas “Rumbai” pasaules pirmizrāde

15. aprīlī Šveices pilsētā Nionā sākas prestižais dokumentālo filmu festivāls “Visions du Réel”, kur 17. aprīlī pasaules pirmizrādi piedzīvos Lailas Pakalniņas jaunā dokumentālā filma “Rumba”; Latvijas pirmizrāde filmai ieplānota 4. maijā, Nacionālā Kino centra rīkotā Latvijas filmu maratona ietvaros.

Rumba ir savdabīga dokumentālā komēdija par to, kā dzīve kūsā ap Ventas rumbu – platāko ūdenskritumu Eiropā. Šis režisores Lailas Pakalniņas asprātīgais vērojums ir tapis, sadarbojoties jau ierastajā komandā ar operatoru Uldi Janci un skaņu režisoru Anriju Krenbergu. Festivāla Visions du Réel direktors Lučiano Barisone (Luciano Barisone), raksta: “Filmēdama horizontālo dimensiju – ūdenskritumu, Latvijas režisore skar vertikāli, nolaižoties līdz cilvēces sirdij – smieklīgai, maigai un viegli ievainojamai.”

Visions du Réel ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem, tas notiek Nionā, Šveicē, no 15. līdz 23. aprīlim. Šogad festivāls norisināsies jau 47. reizi.

Rumba būs skatāma īsmetrāžas filmu konkursa programmā, tajā iekļautas 18 filmas, kas pārstāv Franciju, Itāliju, Spāniju, Brazīliju, Šveici, Irānu, Poliju, ASV un citas valstis. Šī Lailas Pakalniņas filma kārtējo reizi apliecina režisores smalko dzīves vērotājas talantu un spēju padarīt par krāšņu mākslas darbu šķietami ikdienišķus notikumus – gan parastus ūdenī plunčāšanās priekus, gan tūristu drūzmēšanos pie ūdenskrituma. Vienlaikus Rumba veido filozofisku eseju par cilvēka dabu un viņa “Es” vajadzībām. Visam ir vajadzīgs fons, bet, lai „Es” izskatītos iespaidīgi, ir vajadzīgs iespaidīgs fons, tātad – platākais ūdenskritums Eiropā!

Lai piedalītos Rumbas pasaules pirmizrādē un tiktos ar skatītājiem, kā arī filmu tirgū pārstāvētu savu topošo, Nacionālā Kino centra konkursā nupat atbalstīto dokumentālo filmu Karote, uz Nionu dodas arī filmas režisore un producente Laila Pakalniņa.

Visions du Réel tika pieteikts vairāk nekā 3000 filmu, no pieteiktajām atlasītas 180 filmas, kas pārstāv 49 pasaules valstis. 90 filmas Nionā piedzīvos pasaules pirmizrādi, bet 26 filmām tās būs starptautiskās pirmizrādes. Šī festivāla uzmanības lokā ir jauni meklējumi mākslinieciskajā ziņā, kas piedāvā citu skatupunktu uz ierasto. Festivāla programmā atrodami gan atzītu autorkino režisoru darbi, gan starptautiskai auditorijai mazāk zināmi jaunie režisori, kuri šogad pārstāv arī virkni Eiropas kinoskolu. Balvu par radošo ieguldījumu kinematogrāfijas attīstībā Visions du Réel festivālā šogad saņems Pīters Grīnevejs.

Festivālā Visions du Réel tiks demonstrētas vēl divas Latvijas filmas – programmā Grand Angle iekļauta studijas Vertov līdzproducētā režisora Vitālija Manska filma par Ziemeļkoreju – Saules staros -, bet lietuviešu režisora Audriusa Stoņa retrospekcijas programmas ietvaros – filma Ramins, kas tapusi sadarbībā ar Vides Filmu studiju un portretē kolorītu gruzīnu vīru.

Festivāla laikā tiek organizēti arī nozares profesionāļiem saistoši informatīvi semināri un diskusijas. Filmu tirgus ietvaros notiek topošo filmu prezentācijas, palīdzot tām atrast nepieciešamos sadarbības partnerus; kopumā tirgū piedalās ap 1000 nozares profesionāļu.

Vairāk informācijas:
Zanda Dūdiņa,
zanda.dudina@gmail.com,
26488782

14.04.2016.

14/04/2016