Arhīvs

Lailas Pakalniņas īsfilma Jihlavā

27. oktobrī pasaules pirmizrādi Jihlavas dokumentālo filmu festivāla konkursa programmā “Short Joy” piedzīvo Lailas Pakalniņas jaunākā dokumentālā filma – tikai septiņas minūtes garā mazbudžeta īsfilmiņa “Sapnis”, kas uzņemta Latgalē.

Sapnis_Laila Pakalnina 2016

 

Jihlavas (Čehija) starptautiskais festivāls ir Centrālajā un Austrumeiropā lielākais dokumentālo filmu festivāls un šogad notiek jau 20. reizi (25.-30. oktobrī). Jihlavas festivālā īpaši tiek gaidītas tā sauktās radošās dokumentālās filmas (creative documentary), vērtējot tās pirmkārt kā unikālus mākslas darbus. Festivālā ir vairākas konkursa programmas (debijas filmas, labākās čehu dokumentālās filmas utt.), starp tām arī Short Joy, labāko dokumentālo īsfilmu konkurss – “filmas, kas demonstrē dokumentālā kino spēku un iespējas pat ierobežotā laika rāmī”.

Lailas Pakalniņas īsfilma Sapnis uzņemta Latgalē, Krāslavas novada Robežnieku pagasta Skukos – šī vieta režisorei palikusi prātā, meklējot filmēšanas vietas spēlfilmai Ausma. “Es nevarēju tur neatgriezties,” teica Laila Pakalniņa un uzņēma savu šogad īsāko filmu, tomēr tā nav vispār īsākā Lailas Pakalniņas filma – divas minūtes garā, Nīcas futbola komandai veltītā Īsfilma par dzīvi (2014) jau apceļojusi daudzus festivālus un pabijusi arī Jihlavā, tur demonstrēta arī Pakalniņas dokumentālā filma Skurstenis (2013).

Melnbaltā īsfilma Sapnis ir gandrīz vienā kadrā uzņemts stāstiņš par mazu veikaliņu ceļa malā – gandrīz nekurienē, tomēr, kā vēlāk izrādās, netālu no valsts robežas. Režisore Laila Pakalniņa filmu veidojusi kopā ar operatoru Ivaru Burtnieku un skaņu režisoru Anriju Krenbergu, finansiālais atbalsts no Valsts Kultūrkapitāla fonda.

Tikmēr Lailas Pakalniņas jaunākā spēlfilma Ausma, kas nupat saņēma septiņas balvas Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps un šogad pārstāv Latviju ASV Kinoakadēmijas Oskaru balvas konkurencē, pašlaik uzsāk cīņu par nomināciju kategorijā Labākā ārzemju filma – pirmais filmas seanss ASV Kinoakadēmijas biedriem notiks 4. novembrī, bet 6. novembrī filma tiks demonstrēta platformas European Film Promotion (EFP) rīkotās Eiropas pretendentu programmas ietvaros.

27.10.2016.

27/10/2016