Arhīvs

Kultūras ministrijas atzinība trim kinoprofesionāļiem

Pateicībā par ilggadēju ieguldījumu Latvijas kultūrtelpas bagātināšanā Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde piešķīrusi Atzinības rakstus kinozinātniecei Valentīnai Freimanei, kinorežisoram Rolandam Kalniņam, kinoforuma “Arsenāls” dibinātājam Augustam Sukutam un vēl vairākām Latvijas kultūras personībām.

 

Apbalvojumi tika pasniegti 31. maijā īpašā pasākumā Gaismas pils korē, kur Atzinības rakstus saņēma arī komponists un mūziķis Boriss Rezņiks, literatūrzinātniece Astrīda Skurbe–Vite, baletmeistare un režisore Elga Drulle, gleznotāja Ieva Iltnere, komponists un diriģents Leons Amoliņš.

Jau ziņots, ka Ministru kabineta Atzinības rakstu saņem Rolands Kalniņš, kurš šogad svin savu 95 gadu jubileju. Izcilais režisors radījis tautā mīlētās filmas Ceplis (1972), Elpojiet dziļi / Četri balti krekli (1967) un Es visu atceros, Ričard! / Akmens un šķembas (1966), viņš ir viens no drosmīgākajiem Latvijas kultūras cilvēkiem, kurš nav atteicies no sava darba arī tad, kad padomju ideoloģiskā cenzūra uz daudziem gadiem nolika plauktā vai pilnībā aizliedza vairākas viņa filmas. Rolands Kalniņš savu pagaidām pēdējo pilnmetrāžas spēlfilmu Rūgtais vīns uzņēma pirms desmit gadiem, 85 gadu vecumā. Viņš joprojām ir aktīvs kultūras dzīves dalībnieks un regulārs kino apmeklētājs.

Kultūras ministrijas Īpašo atzinības rakstu par mūža ieguldījumu kino un teātra procesu pētniecībā un popularizēšanā saņems zinātniece Valentīna Freimane, kura šogad arī jau nosvinējusi 95. jubileju. Viņas leģendārie kinolektoriji izglītojuši un bagātinājuši vairākas Latvijas kultūras darbinieku paaudzes, Valentīna Freimane ar savu spožo prātu un pieredzi kļuvusi par daudzu cilvēku autoritāti. Valentīna Freimane lielu daļu laika šobrīd pavada Berlīnē, tāpēc viņas vietā apbalvojumu saņēma meita Eva Gurviča.

Īpašo ministrijas atzinības rakstu saņems arī režisors un producents Augusts Sukuts, kurš šogad svin 70 gadu jubileju. Ministre viņam pateicas par ieguldījumu Latvijas kinoskatītāju izglītošanā un audzināšanā, par ideoloģisko robežu un dzelzs priekškara ignorēšanu mākslas brīvības vārdā. Viņš radījis un ilgus gadus arī vadījis kinoforumu Arsenāls, piekopjot revolucionāru pieeju tā laika kinofestivālu standartiem. Augustam Sukutam adresēto apbalvojumu nogādās viņa māsīca Velta Čebotarenoka.

Kultūras ministrijas Atzinības rakstu savā 60 gadu jubilejas koncertā Dailes teātrī saņems arī Uldis Marhilēvičs, bet 90 gadu jubilejā, piedaloties Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī izrādē Ne vienmēr runcim krējuma pods, – aktrise Ludmila Golubeva.

Foto: Didzis Grodzs.

Informāciju sagatavoja:
Ginta Bormane,
kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
67330202, 28684896
Ginta.Bormane@km.gov.lv

31.05.2017.

31/05/2017