Arhīvs

“Klusums” konkursa skatē Kannās!

Lailas Pakalniņas īsfilma iekļauta konkursa skatē prestižajā Kannu kinofestivālā.

Nacionālais Kino centrs ar lielu prieku informē, ka režisores Lailas Pakalniņas īsfilma ir viena no tām izredzētajām deviņām visas pasaules īsfilmām, kas izvēlētas dalībai Kannu īsfilmu konkursa skatē. Tas ir liels panākums gan Lailas Pakalniņas individuālajā režisora daiļradē, gan nozīmīgs notikums visai Latvijas kino industrijai. Dalība Kannās ir apliecinājums patiešām oriģinālam, neatkarīgam un pārliecinošam kinorežisora skatījumam t.s. art-house kinojomā.

Kannu kinofestivāls šogad notiks jau 62. reizi no 13. līdz 24. maijam.

Kannu SKF ierindojas A-klases festivālu topa trijniekā līdz ar Berlīnes un Venēcijas festivāliem, tas ir viens no vecākajiem kinofestivāliem pasaulē, kas gadu gaitā atklājis ne vienu vien šodien slavenu, spilgtu un oriģinālu autorkino pārstāvi. Jebkurš režisors sapņo par filmas pasaules pirmizrādi Kannās, un Lailai Pakalniņai tas izdevies jau trešo reizi! Pirmoreiz tas notika 1996. gadā Kannu oficiālajā programmā ar dokumentālajām īsfilmām Prāmis un Pasts, otrreiz 1998. gadā ar spēlfilmu Kurpe oficiālajā programmā Un Certain regard (Īpašais skatiens). Pēc vienpadsmit gadu pārtraukuma Laila Pakalniņa ar īsfilmu Klusums atgriežas iekarot Kannas!  
 
Klusums (2009) ir viena no spēles īsfilmām ciklā Elementi. Iepriekšējās īsfilmas Ūdens (2006), Uguns (2007), Akmeņi (2008) jau guvušas starptautisku atzinību un balvas festivālu apritē; no lielākajiem panākumiem jāizceļ Eiropas Kinoakadēmijas nominācija filmai Uguns kā labākai Eiropas īsfilmai 2008. gadā. Īsfilmas Klusums Latvijas pirmizrāde notiks jau 4. maijā, Rīgas Kinomuzeja un Nacionālā Kino centra rīkotajā Latvijas filmu maratonā kinoteātrī Rīga.
 
Visas Elementu īsfilmas vieno koncepcija, galvenās varones Marijas atveidotāja Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa un filmas radošais sastāvs: operators Gints Bērziņš, mākslinieks Jurģis Krāsons, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, montāžas režisors Kaspars Kallas. Filmas ciklu iecerēts pabeigt ar piekto īsfilmu Gaiss.

Klusums/ Silence (2009, 14’, īsfilma, ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu)
Režisore: Laila Pakalniņa
Scenārijs: Laila Pakalniņa
Operators: Gints Bērziņš
Mākslinieks: Jurģis Krāsons
Skaņu režisors: Anrijs Krenbergs
Montāžas režisors: Kaspar Kallas
Producente: Laila Pakalniņa
Filmu studija: Kompānija Hargla
Lomās: Guna Zariņa, Mirdza Ševele
Muzejā jābūt klusumam. Un kādam vajag pieskatīt, lai muzejā būtu klusums. Tāda ir lietu loģiskā kārtība. Taču kādam tas var šķist dīvaini.
 

 

29/04/2009