Kinoteātrī “Splendid Palace” atklāj Ivara Selecka filmu plakātu izstādi

Divas dienas pirms Ivara Selecka jaunās filmas “Turpinājums” pirmizrādes kinoteātrī “Splendid Palace” sadarbībā ar LKA Rīgas Kino muzeju 20. martā tiek atklāta Ivara Selecka filmu plakātu izstāde – kā atskats uz spilgtākajiem kadriem režisora daiļradē.

Vecākais plakāts šajā kolekcijā nāk no 1973. gada, tas veidots dokumentālajai filmai Apcirkņi, bet jau 1980. gadā Ivars Seleckis sācis sadarboties ar izcilo scenogrāfu un grafiķi Ilmāru Blumbergu, kurš veidojis piecus no izstādē apskatāmajiem plakātiem – filmām Pasaules paplašināšana (1980), Maestro bez frakas (1985) un populārajai Šķērsielas triloģijai (Šķērsiela (1988), Jaunie laiki Šķērsielā (1999), Kapitālisms  Šķērsielā (2013)). Plakātus Ivara Selecka filmām veidojuši arī citi mākslinieki – Maija Tabaka (Sieviete, kuru gaida?, 1978), Māris Ārgalis (Meklēju vīrieti, 1983), Juris Putrāms (Zolitūde, 1990), bet jaunās filmas Turpinājums plakāta autors ir Ivs Zenne.

20. gadsimta 70. un 80. gadi ir īpaši spilgts posms Latvijas plakātmākslā. Mākslas zinātniece Ramona Umblija rakstījusi, ka “spēja dokumentēt šī laikmeta elpu un vienlaicīgi pārvērst to spēcīgos mākslas tēlos, ļauj astoņdesmito gadu latviešu plakātmākslu salīdzināt ar mūsu tā laika dokumentālo kino.”

Zane Balčus, LKA Rīgas Kino muzeja vadītāja: “LKA Rīgas Kino muzeja krājumā ir liela Latvijā uzņemto filmu plakātu kolekcija – aptuveni 1300 plakātu no dažādiem laika posmiem, sākot no pašas pirmās Latvijā uzņemtās spēlfilmas Es karā aiziedams (1920, režisors Vilis Segliņš). No krājumā esošajiem Ivara Selecka filmu plakātiem piedāvājam iepazīt Ilmāra Blumberga, Maijas Tabakas, Māra Ārgaļa un Jura Putrāma veidotos plakātus. Tieši ar Ilmāru Blumbergu Ivaram Seleckim sadarbība bijusi visilgstošākā un radošākā, aizsākoties 1980. gadā, kad Blumbergs ir uzmanību piesaistošs, daudzsološs jauns mākslinieks un raisa filmas grupas interesi uzaicināt tieši viņu kā filmas vizuālā tēla veidotāju. Blumbergs radījis plakātus arī režisora triloģijai par Šķērsielu, radot zīmīgu un atmiņā paliekošu filmas vizuālo identitāti, ko redzēsim arī izstādē.”

Jaunākās Ivara Selecka filmas Turpinājums plakāta autors Ivs Zenne: “Mans redzējums, veidojot filmas Turpinājums plakātu, radās pēc melnā materiāla noskatīšanās, un tā uzreiz manā prātā uzbūra vienojošo kadru. Savā ziņā man bija ļoti viegli izdomāt konceptu, jo pašam mājās ir septiņus gadus vecs bērns – viņš gan skolā vēl tikai sāks iet rudenī, bet tā septiņgadnieku sajūta man ir pazīstama. Likās, ka izteiksmes līdzekļiem jābūt minimāliem, tādiem, kādus šī vecuma bērni it kā varētu izveidot paši. Gribēju to saulainās bērnības sajūtu, un tā, manuprāt, plakātā ir izdevusies.”

Filma Turpinājums tapusi Nacionālā kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Tā stāsta par pieciem bērniem, kas dažādos Latvijas novados uzsāk skolas gaitas 1. klasē. Filma seko viņu gaitām visa pirmā skolas gada garumā.

Filmas Turpinājums režisors Ivars Seleckis ir viens no leģendārās Rīgas dokumentālās kino skolas pamatlicējiem, filmas radošajā komandā ietilpst arī operators Valdis Celmiņš, producenti Antra Gaile un Gints Grūbe, komponists Kārlis Auzāns, skaņu režisors Ernests Ansons, montāžas režisore Andra Dorša, montāžas un scenārija konsultante Krista Burāne, varoņu izpēti veica Dace Dzenovska un Antra Gaile. Filma top studijā Mistrus Media, un Turpinājums ir jau otrā Ivara Selecka filma, kas producēta šajā studijā.

Filmu studija Mistrus Media ir viena no vadošajām filmu studijām Latvijā, 2018. gada rudenī pirmizrādi piedzīvos vēl divi Mistrus Media darbi, kas top programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – Dāvja Sīmaņa spēlfilma Tēvs Nakts (oktobrī) un Ginta Grūbes dokumentālā filma Lustrum (augustā).