No 28. jūnija Rīgas Kinomuzejā izstāde Rīgas puika Sergejs Eizenšteins veltīta pasaulē izcilās kino filmas Bruņukuģis Potjomkins autoram.

Pasaulē labākās filmas gods daudzās un dažādās aptaujās regulāri pieder 1925. gadā tapušajai filmai Bruņukuģis Potjomkins. Šīs filmas autors, viens no pasaulē izcilākajiem kino režisoriem Sergejs Eizenšteins ir rīdzinieks!
No 2008. gada 28. jūnija Rīgas Kinomuzejā aplūkojam izstāde Rīgas puika Sergejs Eizenšteins. Sergejs Eizenšteins ir vienīgais iemesls, kāpēc Rīgu vēlas apmeklēt tādas pasaules kino vēstures leģendas kā Pīters Grīnvejs un Žans Žaks Anno. Viņi saka – Rīgā esot jūtama Eizenšteina elpa.

Rīgas Kinomuzejs jaunajā monumentālajā izstādē aicina rast atbildi uz jautājumu, kā 17 Rīgā pavadītie dzīves gadi ietekmēja vienu no pasaulē slavenākiem kino režisoriem, vienu no kino montāžas valodas revolucionāriem. Varbūt tas ir, pateicoties Sergeja Eizenšteina tēva – arhitekta Mihaila Eizenšteina radītajām galvenajām jūgendstila celtnēm Alberta un Elizabetes ielā? Varbūt tā ir īpašā atmosfēra Rīgā 19./20.gs. mijā?

Izstādes 1. daļaMonsieur, madame et bébéstāsta par Sergeja Eizenšteina Rīgas periodu, kas ilga no 1898. līdz 1915.gadam. Tā ļauj ielūkoties gan 19. un 20.gs. mijas Rīgas kultūrvidē un ļauj nojaust Eizenšteinu ģimenes atmosfēru – drāmas un konfliktus, kuru rezultātā notika Mihaila Eizenšteina un viņa kundzes Jūlijas šķiršanās, kas spēcīgi satricināja mazā Sergeja pasaules uztveri, kļūstot par pretrunīgu, spēcīgu impulsu viņa radošajai darbībai.

Otrā izstādes sadaļa Atrakciju montāža vēstī par Sergeja Eizenšteina radošā brieduma posmu — kad Sergeja Eizenšteina (1898-1948) dzīves ceļš caur Petrogradu un Maskavu, uzņemot filmas Bruņuķugis Potjomkins, Oktobris, Streiks aizved līdz pat Holivudai – viņa draugi bija Čārlijs Čaplins, Volts Disnejs, meksikāņu mākslinieki Frīda Kalo un Djego Rivjera, – taču Eizenšteins sevi vienmēr dēvēja par puisīti no Rīgas – paklausīgu un labi audzinātu, baltā kostīmiņā tērptu. Pēc atgriešanās PSRS 1932. gadā viņa dzīvi raksturo dramatiska cīņa par saviem mākslinieka ideāliem  staļiniskajā Padomju savienībā.
 
Ar šo izstādi Rīgas Kinomuzejs atzīmē savu 20 gadu jubileju; muzejs dibināts 1988. gada 1. martā.
 
Izstādes darba grupa: koncepcija – Elīna Reitere, Dita Rietuma, Agnese Zeltiņa, dizains ­– Anna Heinrihsone.
 
Izstādes sadarbības partneri: Rakstniecības, Teātra un Mūzikas muzejs, Maskavas Kino muzejs, Rīgas Vēstures un Kuģniecības muzejs, Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Diena, Studija, Delfi.