Arhīvs

Kinolekttorijs TAS, KO TU NEDRĪKSTI NEZINĀT VII. OTRAIS JAUNAIS VILNIS

19. oktobrī Rīgas Kino muzejs un kinoteātris Splendid Palace (Rīga) atsāk kinolektoriju Tas, ko Tu nedrīksti nezināt, kurā Latvijā pazīstami kritiķi un teorētiķi iepazīstina ar pasaules kino vēsturē būtiskām filmām. Septītās sezonas lektorija tēma – otrais Jaunais vilnis.Kinoteātra Splendid Palace Mazajā zālē plkst. 19:00 par franču dumpiniecisko ģēniju Leo Karaksu (Leos Carax) un viņa pirmo pilnmetrāžas filmu Zēns satiek meiteni (Boy Meets Girl, 1984) stāstīs kinorežisors Dāvis Sīmanis. Pēc lekcijas, sadarbībā ar Francijas Kultūras centru, izrādīsim filmu Zēns satiek meiteni ar Karaksa alterego, tolaik vēl pavisam jauniņo aktieri Denī Lavānu galvenajā lomā.
 
Piesakot otro Jauno vilni, jāatskatās dažas dekādes atpakaļ. 60. gados Eiropas un pasaules valstu kinematogrāfijās notika būtisks pavērsiens. „Veco“ un iesīkstējušo kino stilistiku „sašūpoja“ dumpīgo režisoru paaudze. Jaunais vilnis ar epicentru Francijā uzbangoja vācu, čehoslovāku, amerikāņu un citās kinematogrāfijās, iemantojot atzinību un vietu pasaules kino vēsturē. Lai arī ne tik plašā mērogā, arī 80. un 90. gados atkal rodas jauno un dumpīgo paaudzes, kuras sevi piesaka ar sava laika pulsu uztaustošiem kino stāstiem un vizuālo valodu.
 
Tāpat kā 60. gados, vieni no pirmajiem ir franču režisori – Žans Žaks Benekss, Leo Karakss, Liks Besons, kas 80. gados rada virzienu franču kino, ko dēvē par Cinema du look, kurā augstā māksla sajaucas ar popkultūru. Tas ir stilu, krāsu un emociju sprādziens, kas satricina sava laika kino vidi un rada vizuāli un naratīvi spilgtus darbus. To varoņi nereti ir jauni cilvēki vienaudžu vidū nevis ģimenēs, tos raksturo ironisks, pat cinisks skatījums uz sabiedrības vērtībām un konvencijām.
 
Spilgti sevi piesaka dāņu kino autori, jauni un uzdrīkstēties gatavi talanti parādās Čehijas kinematogrāfā, bet vācu kino būtisku pavērsienu varam saskatīt gluži nesen – tikai pagājušajā dekādē. Sešas spilgtas filmas, kas apliecina dumpinieciskumu un uzdrīkstēšanos, un sešas lekcijas, kas veltītas „nepieradinātajiem“ autoriem – Leo Karaksam, Andreasam Drēzenam, Janam Šverakam un citiem.
 
Kinolektorija ietvaros lekcijas lasīs kinokritiķi Dita Rietuma, Daira Āboliņa un Normunds Naumanis, kinorežisori Dāvis Sīmanis un Gints Grūbe, kinozinātnieks Viktors Freibergs.
 
Ciklu Tas, ko Tu nedrīksti nezināt organizē biedrība Ekrāns, Rīgas Kino muzejs, kinoteātris Splendid Palace, Rīgas Nami un Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Francijas Kultūras centru, Gētes institūtu Rīgā, Čehijas vēstniecību Latvijā un Dānijas Kultūras institūtu. Finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 
Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā
Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti un Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedriem Ls 2.
 
Pasākuma norises vieta: Kinoteātris Splendid Palace (Rīga), Elizabetes iela 61.
 
Viarāk informācijas www.kinomuzejs.lv

10/10/2011