Arhīvs

Kinolektoriju cikls ‘’Otrā maiņa IV’’: Jaunais laiks (2005-2015)

LKA Rīgas Kino muzejs atsāk kinolektoriju “Otrā maiņa”, kas tika uzsākts 2011. gadā, lai iepazīstinātu publiku ar jaunajiem mākslas kritikas un kinoteorijas profesionāļiem un radītu auglīgu vidi diskusijai par aktuāliem audiovizuālās kultūras jautājumiem. Sākot no 26. janvāra, kinoteātrī “Kino Bize” reizi nedēļā otrdienu vakaros plkst. 19:00 būs iespēja iepazīties ar tēmām, kas ir aktuālas šobrīd; lektoru vidū – Sanita Grīna, Sonora Broka, Sergejs Timoņins un Sergejs Musatovs, Anna Veilande Kustikova un citi.

Starp lektoriem šoreiz sastopami gan jauni, gan jau pazīstami audiovizuālās vides un kultūras pārstāvji, kurus vieno tas, ka par kino viņi galvenokārt raksta, nevis publiski runā. Lektori apskatīs dažādus kino industrijas aspektus, kas skatītājiem ļaus gūt ieskatu mūsdienu kino nozares daudzšķautņainajā vidē.
Mūsu laikā audiovizuālā kultūra kļuvusi par dominējošo izteiksmes veidu, un kino ir krustpunktu mezgls – kino kā vizuāls medijs kļūst arvien nozīmīgāks mūsdienu straujajā informatīvajā telpā. Kinolektorija dalībnieki tiecas uzsvērt kritērijus, pēc kuriem informācijas pārpilnībā un vizuālo attēlu gūzmā atšķirt būtisko no nebūtiskā, veidot savas autoritātes, domu strāvojumus un teorijas kino uztverē.

Kinolektorija ‘’Otrā maiņa IV”’ tēma šogad ir jaunais laiks – lektorijs piedāvās iespēju reflektēt par notikumiem kustīgā attēla vidē pēdējās desmitgades laikā (2005.-2015. gads). Starp tēmām, kas tiks apskatītas šajā ciklā, var minēt, piemēram, to, ka TV seriāli kļūst arvien līdzīgāki kinofilmām, savukārt filmas arvien biežāk serializējas – kļūst par atsevišķiem filmu cikliem ar savu īpašo zīmolu. Lektori runās arī par kinofestivāliem, par kustīgā attēla izmaiņām virtuālajā vidē un īsmetrāžas formātā, un pat par hrestomātiskā tēla Džeimsa Bonda atdzimšanu tieši pēdējās desmitgades laikā. Lekcijas tiks papildinātas ar iepriekš atlasītiem fragmentiem un diskusiju ar apmeklētājiem.

Pirmais kinolektorija seanss notiks 26. janvārī, lektores Sanitas Grīnas tēma būs ‘’Vai TV ir jaunais kino? Jeb 10 stundu garas filmas, skumēdijas* un popkorns vienam.’’ (*Skumēdija = skumja + komēdija.) Sanita Grīna ir studējusi kino vēsturi un teoriju Latvijas Kultūras akadēmijā, strādājusi vairākās filmu studijās un festivālos, rakstījusi dažādiem Latvijas medijiem, visvairāk – žurnālam ”Kino Raksti”. Viņa kā lektore piedalījās arī kinolektorija “Otrā maiņa III’’ ciklā, kas tika veltīts tieši seriālu kultūrai. Šis fenomens turpina būt aktuāls, un šobrīd tam pievērsta īpaša uzmanība, kopš Netflix ienākšanas Latvijas tirgū.

Sanita Grīna par savas lekcijas tematu saka:
“Televīzija 21. gadsimta sākumā piedzīvo jaunu zelta laikmetu – pēc dažu pētnieku domām, jau trešo. Apstākļos, kad audiovizuālo mediju savstarpēja mijiedarbība arvien pieaug, ir interesanti palūkoties, kā šis TV popularitātes vilnis ietekmē kino. Pēdējā desmitgadē ir mainījušies gan TV seriālu filmēšanas un izplatīšanas paņēmieni, gan skatīšanās paradumi. Digitālā televīzija un straumēšanas tehnoloģijas dod iespēju ikvienam pašam veidot savu skatīšanās repertuāru; binge-watching fenomens jeb seriālu skatīšanās maratona veidā nozīmē, ka seriāls pārvēršas ļoti garā filmā, pieprasot izsmalcinātāku dramaturģiju, kas nevar paļauties uz klišeju atkārtošanu. Saturiskās un vizuālās kvalitātes lēciens nozīmē, ka TV seriālu uzņemšanā arvien biežāk iesaistās aktieri un režisori-zvaigznes, kas līdz šim strādājuši ekskluzīvi kino. Tematiskā brīvība, kuras saknes meklējamas kabeļtelevīziju bumā 80. un 90. gados, 21. gadsimta sākumā ir rezultējusies drosmīgā skatījumā uz tabu tēmām un jaunu hibrīdžanru dzimšanā, kas vienlaikus izklaidē un izaicina iesīkstējušo skatījumu, ka TV skatīšanās ir trula laika nosišana. Visbeidzot, atgriežoties pie kino, var jautāt – vai TV un kino mūsdienās ir sāncenši vai sabiedrotie, kas veicina viens otra attīstību?”

Lektorija norises plāns:

I – 26.01 Sanita Grīna: Vai TV ir jaunais kino?
II – 2.02 Anna Veilande Kustikova: Kino melnā avs – īsfilma
III – 9.02 Sergejs Timoņins, Sergejs Musatovs: Mūsdienu zīmolvedība kino
IV – 16.02 Agnese Logina: Mākslas darbs YouTube reproducēšanas laikmetā
V – 23.02 Sonora Broka: Kinovakcīna jeb festivāls kā apziņas paplašinātājs
VI – 1.03 Toms Ķencis, Miķelis Grīviņš: Džeimss Bonds – vienmēr jauns

Lekciju sākums 19:00, norises vieta: ‘’Kino Bize’’, Rīga, Elizabetes 37-2
Plašāka informācija par katru lekciju: www.kinomuzejs.lv un Rīgas Kino muzeja Facebook lapā!

Ieeja bez maksas. Lūdzam nākt savlaicīgi – kinoteātrī ‘’Bize” ir ierobežots vietu skaits!

Kino lektorija norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Logina,
Rīgas Kino muzeja kuratore
agnese.logina@kinomuzejs.lv, 67358872

25/01/2016