Arhīvs

Kinolektorijs „Tas, ko Tu nedrīksti nezināt IV. Ar autora provi”

Trešdien, 19. maijā plkst. 19, kinoteātrī Rīga kinolektorija Tas, ko Tu nedrīksti nezināt IV noslēguma lekcija!

Režisors un kinoteorētiķis Dāvis Sīmanis stāstīs par ekstravaganto režisoru Teriju Giljamu un mēģinās pārvarēt autora nolādētību un atrast jaunu navigāciju viņa filmās . Pēc lekcijas – filma Doktora Parnasa iedomu pasaule (2009).

Laika gaitā Teriju Giljamu ir pārpratuši gan vienkāršie skatītāji, gan kino eksperti. Reiz kāds filmu kritiķis par viņu jūsmīgi rakstīja: „Karnevāls! Brīnumzeme! Nedēļas nogale ar deviņiem piektdienas vakariem! Sapņi ir pret viņu daudz devīgāki, nekā pret vienkāršajiem mirstīgajiem.” Bet pats režisors uzstāj uz kaut ko citu. Lai arī marķēts kā karikatūrists, animators, režisors ar ekstravagantu melnā humora izjūtu, viņš pats vienmēr rāvies izolācijā, lai spētu kritizēt pasauli par tās neveiklo sociālo iekārtojumu. Komentāri par sabiedrības nejēdzību, vienveidību, prasto netiklību redzami turpat vai visās viņa filmās – jau no agrīnās sadarbības ar „Monthy Python” (1975) līdz pat nesenajai „Tideland” (2005). Sarunā par Giljama ģēniju mēģināsim pārvarēt autora nolādētību un atrast jaunu navigāciju viņa filmās.
/Dāvis Sīmanis/
 
Lektorija cikls tiek veltīts autorības fenomenam un tiem pasaules kino režisoriem, ap kuriem rotē visi nozīmīgākie pasaules kinofestivāli – tiem, kurus prese pielūdz un dievina ne mazāk kā kinozvaigznes. Runāsim par režisoriem, kuru talants un individualitāte nepakļaujas komerckino konveijeram, kuru filmas ir notikumi – kritiķu rūpīgi uzraudzīti un analizēti. Vai autorkino jēdziens pastāvēs arī XXI gs? Kas ir tie vārdi, kas slēpjas zem autorkino zīmola šā gadsimta pēdējā dekādē? Ar ko mums būtisks ir izaicinošais dānis Larss fon Trīrs, rafinētie un melno humoru mīlošie brāļi Koeni? Kāpēc brits Maiks Lī ir lielo kinofestivālu – Kannu, Venēcijas, Berlīnes – mūžīgā sensācija, tāpat kā viņa uzvārda brālis, ķīnietis Angs Lī? Kāpēc tik tracinoši un fascinējoši ir amerikāņu autori Terijs Giljams un Darens Aranofskis?
 
19. maijs  plkst 19:00
DOKTORA PARNASA IEDOMU PASAULE / THE IMAGINARIUM OF DOCTOR PARNASSUS
rež. Terijs Giljams / Terry Gilliam
Lomās: Džonijs Deps, Hīts Ledžers, Džūda Lovs, Kristofers Plammers, Kolins Farels
Francija, Kanāda, 2009, 122 min

Lektors: Dāvis Sīmanis
Sirreālas īstenības un iztēles rotaļas ir Terija Giljama rokraksts. Animators, scenārists, režisors – Giljams ir talantīgs visās jomās, kaut arī ne vienmēr kritiķi un skatītāji viennozīmīgi vērtējuši viņa ekstravagances.
Filmā Doktors Parnass komediantu trupa ceļo pa mūsdienu Londonu, piedāvājot izrāžu apmeklētājiem nonākt viņu iedomu pasaulē. Filmas tapšanu gandrīz pārtrauca Hīta Ledžera nāve, bet Giljams ieviesa radošas korekcijas – viņa tēla atveidošanu pārņēma Džūda Lovs, Džonijs Deps un Kolins Farels. Parnasa pretinieku filmā spoži tēlo Toms Veits.
 
Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2
 
Informācijai: www.kinokino.lv, www.filmas.lv, www.kino.riga.lv
Rīgas Kino muzejs: 67358873
 
Projektu veido biedrība Ekrāns, Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar kinoteātri Rīga, Acmefilm, AcmefilmSmart.

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Informatīvais atbalsts: Kinokino.lv
 

                Doktora Parnasa iedomu pasaule

18/05/2010