Arhīvs

Kino muzejs saņem dāvinājumu no filmas “Pilsēta pie upes”

Filmas “Pilsēta pie upes” īpašajā seansā, kinoteātrī “Splendid Palace” 11. februārī, LKA Rīgas Kino muzejs saņēma īpašu dāvinājumu no filmas veidotājiem – ebreju tirgotāja Bernšteina (Gundars Āboliņš) portreta kopiju, kas izmantota filmas uzņemšanas procesā. Filmā portretu glezno daiļkrāsotājs Ansis (Dāvis Suharevskis), bet filmēšanā izmantoto gleznu un zīmējumu autors ir mākslinieks Reinis Pētersons.

 

Bernšteina portreta dāvinājuma ceremonijā piedalījās filmas Pilsēta pie upes producents Guntis Trekteris, režisors Viesturs Kairišs, māksliniece Ieva Jurjāne un gleznas un zīmējumu autors, mākslinieks Reinis Pētersons. Stāstot par filmas tapšanas procesu, Ieva Jurjāne uzsvēra, ka viņai, skatoties filmas par māksliniekiem, ārkārtīgi būtiska vienmēr šķitusi filmas varoņu veidoto mākslas darbu kvalitāte, kuras trūkums uz ekrāna izmantotajās darbu kopijās bieži filmas par izciliem māksliniekiem padara neticamas. Tādēļ filmā Pilsēta pie upes svarīgs elements bija laikmetam un galvenā varoņa personībai atbilstošu mākslas darbu izveide augstā mākslinieciskā kvalitātē.

Filmas scenogrāfijā, operatora darbā un arī Anša veidoto mākslas darbu atainojumā apzināti izkopta ebreju izcelsmes mākslinieka Marka Šagāla (1887-1985) darbu stilistiskā ietekme, tādēļ Ievai Jurjānei svarīgi bijis pieaicināt mākslinieku, kurš spētu būt ekspresīvs un iejusties filmas stilistikā.  Pēc režisora Viestura Kairiša ieteikuma, filmas komandai pievienoties aicināts gleznotājs, ilustrators un animācijas filmas Ursus (2011) autors Reinis Pētersons, kurš filmēšanas vajadzībām veidojis skices un gleznas dažādās tapšanas stadijās, atzīstot, ka darbs pie filmā izmantoto rekvizītu tapšanas bijis viens no interesantākajiem uzņemšanas vasaras notikumiem.

Bernšteina portrets filmas Pilsēta pie upes gaitā tiek gleznots, pabeigts un galu galā iznīcināts, iezīmējot neizbēgamo pārmaiņu procesu, kas noris jebkura stāsta attīstības gaitā. Kā vienam no filmas centrālajiem rekvizītiem, Bernšteina portretam tapušas vairākas versijas, un viena no tām turpmāk glabāsies LKA Rīgas Kino muzeja krātuvēs. Šī kopija ne vien atgādinās par filmas Pilsēta pie upes uzņemšanas gaitu, bet arī palīdzēs ilustrēt skatītājam nemanāmo filmēšanas procesa daļu, kurā vienam un tam pašam objektam nereti tiek veidotas vairākas versijas dažādās attīstības stadijās.

 

12.02.2020.

 

13/02/2020