Arhīvs

Kino muzeja lektoriju turpina Ingmars Bergmans

LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” trešajā seansā trešdien, 7. februārī plkst. 19:00 pievēršas neprātam un reliģijai, ko apskata Ingmara Bergmana (Ingmar Bergman) filma “Mīklaini kā spogulī / Såsom i en spegel” (1961). Pirms filmas – kinoteorētiķa Viktora Freiberga lekcija, filmas seanss notiek kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē.

 

Filma Mīklaini kā spogulī notiek ierobežotā laikā un telpā – tās ir 24 stundas uz attālas salas, kuru laikā galvenā varone Karina, neskatoties uz tikko pabeigto ārstēšanās kursu slimnīcā, piedzīvo spēcīgu šizofrēnijas epizodi un redz Dievu kā lielu zirnekli. Filma pēta ne tikai galvenās varones psiholoģisko stāvokli, bet arī to, kā tas maina viņas attiecības ar ģimeni – tēvu, vīru un brāli, ar kuriem kopā Karina ir uz salas.

Kinozinātnieks Viktors Freibergs par filmu saka: ”Bergmana filma Mīklaini kā spogulī ir viena no viņa tā saucamās ticības filmu triloģijas. Pārējās divas ir Ziemas gaisma, kas atklāj mācītāja šaubas par Dieva eksistenci, un Klusums, kuras centrā ir divu māsu attiecības, naids kā ticības surogāts. Visas trīs filmas vieno tās centrālo personāžu apziņa, ka Dievs ir mūs pametis, viņa esamības vietā ienāk tukšums un klusums. Mēs esam vieni, nav kaut kādas providences, uz ko indivīds varētu paļauties. Bet izmisums un bezcerība ir izcila kino augsne. Māksla nevar rasties uz pašapmierinātības un iluzoras labklājības pamata. Man gribas pievienoties Bergmanam pārliecībā, ka patiesas mākslinieciskas vērtības bez ciešanām un sāpēm nav vispār iedomājamas.”

LKA Rīgas Kino muzeja lektorijs Tas, ko tu nedrīksti nezināt kinoteātrī Splendid Palace notiek jau 13. reizi, un 2018. gada kinolektorija tēma ir “reibinošais neprāts”, izrādot filmas, kas to apskata gan formā, gan saturā.

Nākamie seansi:
21.02. Dereka Džārmena filma Vitgenšteins / Wittgenstein (1993), režisora un teorētiķa Dāvja Sīmaņa lekcija.
7.03. Leo Karaksa filma Sliktās asinis / Mauvais sang (1986), kino kritiķes Dairas Āboliņas lekcija.

Lektorija noslēdzošais seanss – 21.03., unikāla iespēja uz lielā ekrāna noskatīties neprātīgas latviešu īsfilmas no 90. gadiem, ieskaitot nu jau leģendām apvīto Roberta Vinovska un Arno Kundziņa režisēto filmu Sviests. Seansu papildinās kino režisora, teorētiķa, Nacionālās filmu skolas vadītāja Jāņa Putniņa lekcija.

Visi seansi norisinās kinoteātrī Splendid Palace, seansu sākuma laiks – plkst. 19:00.
Biļetes uz seansiem pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasē un mājaslapā.
Kinolektoriju finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Plašāka informācija: www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv

Kontaktiem:
Agnese Logina
LKA Rīgas Kino muzeja kuratore, projekta vadītāja
agnese.logina@kinomuzejs.lv, 26868729

 

6.02.2018.

 

06/02/2018