Arhīvs

Kino muzeja lektorijā – latviešu “trakās īsfilmas”

LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko Tu nedrīksti nezināt” noslēdzošajā seansā trešdien, 21. martā apskatīs radošo neprātu latviešu īsfilmās, pievēršoties filmām, kas tapušas pilnīgi neparastos apstākļos laika posmā no 1989. līdz 2001. gadam. Seansu “Splendid Palace” Lielajā zālē papildinās filmu veidotāju klātbūtne un kino režisora, teorētiķa Jāņa Putniņa komentāri.

Seansā tiks izrādītas īsfilmas Homo Rullis (rež. Dainis Kļava, 1989, 5′), The Only Way (rež. Viesturs Graždanovičs, 1990, 5′), XXX (rež. Askolds Saulītis, 1989, 7′), Ceļojums uz Tukumu (rež. Andrejs Ēķis, 1992, 40′), Sviests (rež. Roberts Vinovskis, Arno Kundziņš, 2001, 28′). Šīs filmas raksturo neprātīgs saturs un vēl neprātīgāki tapšanas apstākļi, iezīmējot periodu, kurā kino Latvijā tapa dažādos veidos, arī ārpus institucionāla finansiāla atbalsta shēmām.  Jāuzsver, ka liela daļa šo filmu reti tiek izrādītas publiski, tāpēc iespēja tās redzēt uz lielā ekrāna ir īpašs notikums.

Filmu programma pārskatāmā veidā iezīmē 20. gadsimta nogales Latvijas kino (1989.-2001.) radošo drosmi un neprātu, sniedzot hronoloģisku ieskatu dažās filmās, kas jau ir kļuvušas par kulta darbiem – piemēram, Ceļojums uz Tukumu. Ņemot vērā to, ka filmas tapa par ļoti ierobežotiem līdzekļiem un ne vienmēr tika glabātas adekvātos, filmām piemērotos apstākļos, lūdzam skatītājus būt gataviem, ka dažām filmām attēla un skaņas kvalitāte ir jāuztver kā laikmeta liecība.

2018. gada kinolektorija tēma ir reibinošais neprāts, lektorijā kopš janvāra tika izrādītas filmas, kas saistītas ar neprātu gan formā, gan saturā. Neprāta valdzinājums kino ir labi saprotams – tas ļauj kino veidotājiem ne tikai runāt par nopietnām un sarežģītām tēmām, bet arī veicināt diskusiju par sabiedrības attieksmi pret garīgajiem traucējumiem, kā arī dod iespēju pašiem kļūt neprātīgākiem aiz kameras, veidojot drosmīgus un neprātīgus darbus.

Biļetes uz seansiem: 4 un 5 EUR, pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasē un ŠEIT.

Kinolektoriju finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Plašāka informācija: www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv

 

 

21.03.2018.

 

21/03/2018