Arhīvs

“Kino Bize” jaunās telpās rāda Kasavītisu

Kinoteātris “Kino Bize” atsāk darbu jaunās telpās Elizabetes ielā un aicina uz amerikāņu neatkarīgā kino meistara Džona Kasavītisa filmu retrospektīvu no 11. septembra. Ieeja bez maksas, biļetes iespējams rezervēt iepriekš.

Kinoteātra komanda ziņo:

Svinot kinoteātra Kino Bize atklāšanu jaunajās telpās Elizabetes ielā 37, Rīgā, mēs ar lepnumu piedāvājam jums sešas režisora un aktiera Džona Kasavītisa (John Cassavetes) filmas, skatāmas 11.-17. septembrī. Džons Kasavītiss, ko bieži dēvē par Amerikas neatkarīgā kino tēvu, savā unikālajā disidenta pieejā filmu veidošanai ir uzņēmis vienus no atklātākajiem un aizkustinošākajiem cilvēku emocionālajiem kino portretiem.

DFFSG2015plakac

Kasavītiss sāka savu karjeru Ņujorkā kā aktieris un savos režisora izpausmes veidos iedvesa to pašu enerģisko, paspilgtināto reālismu, kas raksturoja viņa filmu un teātra lomas – mānīga bīstamība, sajūta, ka jebkurā brīdī notikumu gaita emocionālā līmenī var uzsprāgt.

Trīs Oskariem nominētais, Berlīnes un Venēcijas kinofestivālos godalgas saņēmušais filmas autors Džons Kasavītiss ir viena no spilgtākajām personībām 60.-70. gadu Amerikas neatkarīgā kino un cinema verité vēsturē. Viņš bija gan aktieris, gan scenārists un režisors. Kasavītisa režijas debija filma Ēnas / Shadows (1959) bija pašfinansēta un nesasniedza lielu auditoriju, taču ieguva atzinību un atpazīstamību kinokritiķu filmu studiju aprindās. Pēc vairākiem bezpersoniskiem projektiem 60.gados viņš atkal pievērsās filmu veidošanai ar satricinošo mājas sadzīves drāmu Sejas / Faces (1968). Līdzīgi kā Ēnas, filma nebija izklaidējoša, bet kļuva par veiksmīgu art-house darbu un saņēma trīs Oskara nominācijas.

No tā brīža Kasavītiss bija pazīstams kā bezkompromisu režisors, kas nesadarbojas ar lielajām, komerciālajām studijām, bet strādā ar izciliem aktieriem; viņa uzmanības lokā bija Bens Gazzara (Ben Gazzara), Seimūrs Kasels (Seymour Cassel) un, protams, viņa sieva Džīna Roulendsa (Gena Rowlands), kas atklāja trauslas emocijas filmās Ietekmētā sieviete / A Woman Under the Influence (1974), Ķīnieša bukmeikera slepkavība / The Killing of a Chinese Bookie (1976), Pirmizrāde / Opening Night (1976) un Glorija / Gloria (1980).

Šajā retrospekcijā pārsvarā ir iekļauti Kasavītisa pašfinansētie darbi, kas tika veidoti ārpus Holivudas studiju sistēmas un kuros viņš varēja pilnībā īstenot savas ieceres. Filmas, kurās dzīvo bītņiki, hipiji, uzņēmēji, aktieri, mājsaimnieces, striptīza dejotājas, klubu īpašnieki, bandīti un bērni; tie ir skaisti, emocionāli līdzjūtības testamenti.

Džona Kasavītisa retrospekcija tiks demonstrēta sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā. Ieeja uz visiem seansiem – bez maksas. Lai savlaicīgi rezervētu sēdvietu, rakstiet uz rezervet@kinobize.lv

Kino Bize
Elizabetes iela 37, Rīga
www.kinobize.lv

3.09.2015.

04/09/2015