Arhīvs

“Kino Bize” aicina uz Žana Pjēra Melvila retrospektīvu

No 26. februāra līdz 4. martam kinoteātrī “Kino Bize” notiek franču kino vecmeistara, “film noir” un gangsterfilmu speciālista Žana Pjēra Melvila filmu retrospektīva. Nedēļas garumā tiks izrādītas sešas pilnmetrāžas filmas un viena īsfilma no dažādiem režisora daiļrades posmiem.

Līdz savai aiziešanai 55 gadu vecumā režisors Žans Pjērs Melvils (1917 – 1973) paspēja radīt 13 filmas, un visas savā veidā ir izcila talanta apliecinājums. Melvils ir režisors, kas iedvesmojis franču jaunā viļņa ģēnijus Godāru un Trifo, kā arī vairāku film noir drāmu un trilleru garumā izkopis putekļu mētelī un platmalē slēptu kriminālās pasaules tēlu, atklājot to kā cilvēcisku un sarežģītu personu kaut kur pa vidu literārās pasaules ierastajiem stereotipiem par labo un slikto varoni (šāds tēls, pretstatā buržuāziskajai vienaldzībai, aizgūts no Otrā pasaules kara pretošanās kustības cīnītājiem un amerikāņu gangsteriem).

Žana Pjēra Melvila retrospektīvas programmā skatītājiem tiks piedāvāti režisora daiļrades sākumposma darbi, kas neapzināti savā veidā lika pamatus slavenajam franču jaunajam vilnim – stratēģiskā klusēšana un izvairīšanās kā pretestība kara laika okupācijai lieliskajā debijas pilnmetrāžā Jūras klusēšana / Le Silence de la mer (1949), ko papildinās pavisam agrīna īsfilma 24 stundas klauna dzīvē / Vingt-quatre heures de la vie d’un clown (1946); kazino aplaupīšanas trilleris Spēlmanis Bobs / Bob le flambeur (1956), kas iepazīstina ar Melvila gangstera tēlu; drāma Leons Morēns. Mācītājs / Léon Morin. Prêtre (1961), kur mācītāja lomā Žans Pols Belmondo savas karjeras augstumos.

Tāpat tiks izrādīti trīs krimināli film noir stāsti – slavenais trilleris Okšķeris / Le doulos (1963), kurā turpinās sadarbība ar Belmondo kā pavisam neuzticamu zagli; viena no Melvila grandiozākajām un iemīļotākajām filmām Ēnu armija / L’Armée des ombres (1969) par kara laika pretošanās kustības cīnītājiem okupētajā Francijā, un pagrimuša grupējuma zādzības plāns filmā Sarkanais aplis / Le Cercle rouge (1970), kurā varam baudīt režisora darbu ar vēl vienu tā laika kinoekrāna ikonu Alēnu Delonu.

Filmas tiks demonstrētas franču valodā ar subtitriem latviešu valodā. Retrospektīva organizēta sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā / Institut français de Lettonie.

Vairāk informācijas: www.kinobize.lv

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Lange,
kinoteātra Kino Bize pārstāve
22189061
ieva.lange@kinobize.lv

 

26.02.2018.

26/02/2018