Arhīvs

Katrīna Neiburga debitē ar dokumentālu īsfilmu

Pirmais no Rīgas Starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) ieskaņas pasākumiem notiek 13. oktobrī pulksten 18:00 kinoteātra “Splendid Palace” Mazajā zālē, kur pirmizrādi piedzīvos dokumentālā īsfilma “Garāžas” – mākslinieces Katrīnas Neiburgas debija kinorežijā.

 

Garāžu kooperatīvi ir no padomju laikiem mantotas noslēgtas teritorijas, aiz kuru vārtiem rit pārējo pilsētnieku acīm apslēpta dzīve. Ko gan šajā, pārsvarā vīriešu apdzīvotajā pasaulē meklē un ko atrod sieviete ar kameru?

Māksliniece un režisore Katrīna Neiburga drosmīgi devusies ekspedīcijā uz noslēpumainajām teritorijām un atgriezusies ar daudziem savādiem, romantiskiem, skumjiem un priecīgiem stāstiem par dzīvi garāžās. “Reiz filmēju cilvēkus, kas vēl aizvien kopj savus mazdārziņus – vieni audzē puķes, citi vairākus dārziņus apvienojuši veselās lauku saimniecībās,” par ieceres rašanos stāsta Katrīna Neiburga. “Turpat blakus bija arī pamesti zemes pleķīši un nodedzinātas būdiņas, un bija skaidrs, ka  pilsētas mazdārziņi pamazām mirst. Vienā no dārziņiem es satiku Kostju, un viņš man teica, ka es filmējot nepareizajā vietā. Filmēt vajagot tur, kur rit īstā dzīve, proti – garāžu kooperatīvā, kur garāža bija arī Kostjam. Protams, īstā dzīve mani ļoti interesēja, un tā nu Kostja mani aizveda pie vīriem, kas garāžās pavada lielu daļu savas dzīves. Vai bija īsta? Nezinu, tagad kāda maza daļiņa no šīs dzīves ir kļuvusi arī par manējo.”

No ārpuses necilie garāžu kooperatīvi slēpj daudz interesantu stāstu ne tikai par kolorītiem personāžiem, bet arī par radošu pieeju lielākām un mazākām dzīves problēmām. Garāžu fenomens ir īpatnējs aizgājušo laiku piemineklis un šķiet jau aizmirsta parādība mūsu ikdienā, bet daudzviet tās joprojām apsaimnieko enerģiski vīri ar grandiozām idejām. Garāža šiem vīriem ir arī pulcēšanās vieta, kur tie dalās ar idejām un ikdienas stāstiem, un tie mūsdienu cilvēkam, kurš radis sazināties attālināti un pastarpināti, šķiet kā atsvaidzinoša vēsma.

Filmas radošā komanda: režisore un idejas autore Katrīna Neiburga, dramaturgs Pauls Bankovskis, komponists Toms Auniņš, operatori Aigars Sermukšs, Zane Zelmene un Gatis Grinbergs, skaņu režisors Ernests Ansons, filmas producentes Aija Bērziņa un Alise Ģelze.

Filma tapusi ar Nacionālā Kino centra un Valsts Kultūrkapitāla Fonda finansiālu atbalstu studijā Tasse Film, kuras kodolu veido producentes Alise Ģelze un Aija Bērziņa, apvienojot pieredzi spēlfilmu, dokumentālo filmu un kā arī starptautisko reklāmas projektu ražošanā. Šā gada februārī Tasse Film producētā pilnmetrāžas spēlfilma Es esmu šeit (režisors Renārs Vimba) piedzīvoja pasaules pirmizrādi Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā un sadaļā Generation 14plus saņēma galveno balvu, Kristāla lāci, kā labākā spēlfilma. 2016. gada ziemā pabeigts filmēšanas periods studijas otrajai spēlfilmai – režisora Jāņa Norda Ar putām uz lūpām, kas pirmizrādi piedzīvos 2017. gadā. Trešā studijas Tasse Film pilnmetrāžas spēlfilma būs Madaras Dišleres Paradīze ’89, kas top Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, pirmizrāde 2018. gadā.

Biļetes uz filmas pirmizrādi var iegādāties www.bilesuserviss.lv ŠEIT.

Filmas tīzeri var noskatīties ŠEIT.

 

Kontaktpersona studijā Tasse Film:
Zane Bērziņa
Tel.nr. 29121979
e-pasts: zane@tasse.lv

5.10.2016.

05/10/2016