Jūrmalā notiks Super8 radošā kino darbnīca

No 19. – 23. augusta Jūrmalā, vēsturiskajā mājā “Undīne” notiks Super8 radošā kino darbnīca/ vasaras nometne, kurā piecu dienu garumā desmit konkursa kārtībā atlasītiem dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar analogā kino medija specifiku gan teorētiskās lekcijās, gan praktiski uzņemot un attīstot filmu laboratorijas apstākļos. Darbnīcu vadīs analogo mediju māksliniece Ieva Balode un trīs vieslektori – režisors Jānis Putniņš, operators Andris Priedītis un mākslinieks Vitauts Jozens (Vytautas Juozėnas, Lietuva). Pieteikšanās – vēl tikai līdz 1. jūlijam!

Analogais kino ir medijs, kas pasaulē zināms kā aizgājušā gadsimta kino pirmsākumu arhaisks liecinieks, kas nevienam nevajadzīgs glabājas vēsturiskos kino arhīvos. Mūsdienu kino un vizuālo mediju pasauli ir nomainījuši digitālie mediji, kas arvien turpina progresēt un ieviest jaunas tehniskās inovācijas vizuālās mākslas un kino nozarē. Taču ir kāda mākslinieku un kino režisoru kustība, kas paralēli strauji mainīgajiem digitālajiem medijiem, aktīvi uztur dzīvu analogā kino industriju, to darot apzinātā un konceptuālā veidā. Pasaulē šī kustība zināma ar atslēgvārdiem ‘’experimental film” (eksperimentālā filma), “expanded cinema” (paplašinātais kino) – tie ir mākslinieki un kino veidotāji, kas savu radošo darbību saista ar analogo kino filmu ne tikai kā alternatīvu strauji augošajai digitālā kino industrijai, bet kā apzinātu mediju, kurš pieprasa laiku, pacietību, zināšanas un amata prasmes, pievēršot uzmanību tā tehniskajai, kontekstuālajai un estētiskajai kvalitātei. Medijs, kas dzīvo ne tikai avangarda kino festivālos, bet arī pasaules mēroga mākslas telpās.

Londonā ik gadu laikmetīgās mākslas muzejs Tate Modern rīko performances un simpozijus, veltītus šai specifiskajai kino mākslas nozarei, pērn laikmetīgās mākslas muzejs MOMA Ņujorkā sarīkoja retrospektīvu izstādi eksperimentālā kino māksliniekam Bilam Morisonam. Savukārt šogad biedrība “Re-mi” – organizācija, kas vieno Eiropas zināmākās kino laboratorijas Mire (Francijā), WORM (Nīderlandē) un Labor Berlin (Vācijā) ir uzsākusi divu gadu lekciju, radošo darbnīcu un festivālu ciklu, kurš veltīts analogajam kino, tādējādi veicinot tā pieejamību plašākai interesentu auditorijai. Turpretim šī gada sākumā zināmākais filmu ražotājs “Kodak” nāca klajā ar jaunu, mūsdienās tapušu Super8 kinokameru, kurai piemīt jau jaunas, 21. gadsimta tehnoloģiskās kvalitātes, taču joprojām saglabājot analogās kino filmas lietojamību un specifiku.

Latvijā kopš pērnā rudens analogo mediju māksliniece un darbnīcas vadītāja Ieva Balode kinoteātrī “Kino Bize” reizi mēnesī rīko “Eksperimentālā kino vakarus”. Tajos autore piedāvā skatītājiem iepazīties ar mūsdienu eksperimentālā kino autoru darbiem pasaulē, veidojot izlasītu kino programmu, kā arī aicinot pašus autorus pastāstīt un parādīt savus oriģināldarbus klātienē uz 16mm kino projektora.

Lektoriju un radošo darbnīcu cikla “Koks, Arhitektūra, Jūrmala” ietvaros augustā Ieva kopā ar festivāla 2ANNAS direktoru Viesturu Graždanoviču un trīs vieslektoriem piedāvās desmit konkursa kārtībā atlasītiem dalībniekiem bezmaksas kursu, kura laikā tiks lasītas lekcijas, demonstrētas filmas, kā arī, galvenokārt, dota iespēja katram dalībniekam pašam uzņemt Super8 kinofilmu un attīstīt to laboratorijas apstākļos. Tāpat piecu dienu garumā dalībniekiem būs iespēja dzīvot uz vietas Jūrmalā vēsturiskajā pasaku mājā “Undīne”, kur darbnīcas veidotāji ārpus dienas lekcijām būs sarūpējuši arī interesantu kino programmu kopīgai apskatei un diskusijām.

Kopā ar Ievu Balodi darbnīcu vadīs trīs analogā kino eksperti, un viens no tiem – Jānis Putniņš, kas Latvijā ir jau labi zināms eksperimentālā kino pazinējs un viens no nozīmīgākajiem kino profesionāļiem Latvijā, kurš studējis kino ASV, ir uzņēmis vairākas pilnmetrāžas filmas, ir vairāku publikāciju autors, piedalījies dažādos kino lektorijos, bijis pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī turpina rādīt eksperimentālā kino programmas Latvijā. Jānis darbnīcas dalībniekiem pastāstīs par eksperimentālā kino pirmsākumiem un šī medija specifiku.

Otrs vieslektors – jaunais, talantīgais kino mākslinieks no Viļņas – Vitauts Jozens (Vytautas Juozėnas) kopš 2010. gada aktīvi nodarbojas ar analogo kino un fotogrāfiju. Šobrīd ir aktīvākais Lietuvā palikušais dalībnieks no 2008. gadā veidotās mākslinieku grupas Super 8 Picnic, kas savulaik Viļņā vienoja vairākus analogā kino entuziastus, kas strādāja ar super8, 8mm un 16mm formāta filmām, kā arī izveidoja kino laboratoriju Tree Lab, kurā bez darba ar kino lentēm, rīkoja filmu skates Lietuvā un citviet Eiropā. Meistardarbnīcā Vitauts parūpēsies par darbu laboratorijā, kā arī pastāstīs par filmas medija fizikālo dabu.

Trešais vieslektors – Andris Priedītis ir latviešu kino un video operators, kurš ar analogo kino nodarbojas jau kopš 1984. gada. Andris ikdienā strādā Latvijas televīzijā un brīvajā laikā nodarbojas ar t.s. “kinoarheoloģ̧iju” – savā analogā kino darbnīcā digitalizējot vecas 8 mm kino filmas, kā arī ar lielu entuziasmu turpina izmantot šo mediju arī nestandarta kino projektos savā profesionālajā darbībā. Andris darbnīcas dalībniekiem iemācīs strādāt ar Super8 kamerām, projektoriem, dalīsies savā pieredzē un stāstos par analogā kino pirmsākumiem Latvijā.

Interesenti aicināti pieteikties, sūtot savus pieteikumus laika posmā no 8. jūnija līdz 1. jūlijam elektroniski uz e-pastu experimentalfilmriga@gmail.com. Pasākuma žūrija izvērtēs iesniegtos pieteikumus, atlasot 10 dalībniekus, kuriem būs iespēja piedalīties darbnīcā bez maksas. Uzzināt vairāk par konkursa atlases kārtību, kā arī lejuplādēt pieteikuma anketu iespējams šeit: http://2annas.lv/lv/citi-notikumi/radosa- super-8- kino-darbnica/

Pasākums tiek organizēts ar Jūrmalas domes atbalstu.

Informāciju sagatavoja
Ieva Balode
+371 26402877
info@ievabalode.com
www.2annas.lv
experimentalfilmriga.tumblr.com