Arhīvs

Jura Poškus filma Monotonija pretendē uz Krievijas Kinoakadēmijas balvu NIKA

20. martā uz Krieviju dodas režisors Juris Poškus un viņa filmas Monotonija komanda, lai piedalītos ļoti nopietnā kino profesionāļu saietā – 21. martā Krievijas Kinematogrāfisko mākslu akadēmija pasludinās Nacionālās kinobalvas Nike ieguvējus, un kategorijā Labākā NVS valstu un Baltijas filma starp sešām nominētajām filmām ir arī Monotonija. Par šo balvu sacentīsies arī Aļģimanta Puipas filma Grēka apvārdošana, kas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps laikā tika demonstrēta Rīgā, vēl arī spēlfilmas no Armēnijas, Gruzijas, Kirgizstānas un Kazahstānas.
 
Krievijas Kinoakadēmija pret Latvijas filmām vienmēr bijusi vēlīga – balvu labākajai NVS valstu un Baltijas filmai pasniedz kopš 2002. gada, un jau pirmajā reizē to izpelnījās Herca Franka dokumentālā filma Flashback (2002). Balvai nominētas bijušas vēl divas mūsu dokumentālās filmas – Askolda Saulīša Keep smiling! (2003) un Viestura Kairiša Romeo un Džuljeta (2004), nu pienākusi kārta pirmajai spēlfilmai. 
 
Jāpiebilst, ka Poškus filmu Monotonija, kas festivālā Lielais Kristaps saņēma balvas par labāko režiju un labāko aktrisi, Krievijā un NVS valstīs īpaši mīl un apbalvo – Maskavas starptautiskajā kinofestivālā tā uzvarēja konkursa skatē Perspektīves, Anapas festivālā Kinošok saņēma balvu par labāko režiju, Monotonija apbalvota arī festivālos Ukrainā un Baltkrievijā. Gribētos cerēt, ka šo mīlestību apliecinās arī balva Nike, lai gan jau nominācija šai balvai ir nopietns sasniegums.

MONOTONIJA
Ilzei šķiet, ka dzimtajā ciemā viņai nav nākotnes, tāpēc vilinošs ir avīzē izlasītais sludinājums, kas piedāvā piedalīties aktieru konkursā. Ilzes draugs Ojārs pret ieceri izturas ironiski un izsmej to. Mirkļa impulsa un spīta vadīta, Ilze tomēr aizbrauc uz Rīgu, Ojārs kopā ar draugu Bogdanu dodas viņai pakaļ, un visi trīs laucinieki iejūk apdullinošajā galvaspilsētas troksnī. Ilze un Ojārs gaida viens no otra pirmo soli, bet tas viņu attiecības vēl vairāk sarežģī. Lai iegūtu laiku, Ojārs samelo, ka dodas uz Īriju sakarā ar kādu darba piedāvājumu…
 
Juris Poškus
Spēlfilmas: Monotonija 2007 / Svētdienas rīts (īsfilma) 1995 / The School of Life And Fish (īsfilma) 1992 / Mokas janvārī (īsfilma) 1991
Dokumentālās filmas: Bet stunda nāk 2004 / Nāves eņģeļi 1999 / 110/220 1997 / Tolaik Kopenhāgenā 1992

18/03/2008