Arhīvs

Jāņa Streiča kinogads – rudens cēliens

2016. gada sākumā Nacionālais Kino centrs un LKA Rīgas Kino muzejs pasludināja šo par Jāņa Streiča kinogadu, un nu ir klāt programmas intensīvākā daļa – pirmdien, 26. septembrī Latvijā populārākajam kinorežisoram aprit 80 gadi, un sākas virkne jubilāram veltītu pasākumu.

streica-gads_logo

Kinorežisors, scenārists, aktieris, rakstnieks un gleznotājs Jānis Streičs ir nozīmīga personība Latvijas kultūras vēsturē (detalizēta biogrāfija ŠEIT), tāpēc Nacionālais Kino centrs un Rīgas Kinomuzejs 2016. gada sākumā nāca klajā ar unikālu iniciatīvu, izsludinot Jāņa Streiča kinogadu, kura laikā iecerēti daudzi un dažādi notikumi jubilāra godināšanai, viņa radošā darba izpētei un iedzīvināšanai mūsdienu kultūras kontekstā.

Aprīlī kinoteātrī Splendid Palace notika Rīgas Kino muzeja un biedrības Ekrāns organizētas Jāņa Streiča meistarklases, vasarā daudzviet Latvijā brīvdabas seansos demonstrētas Streiča filmas, septembrī daudzās Latvijas bibliotēkās iekārtotas izstādes Jānim Streičam – 80, bet Rīgā tieši jubilejas dienās tiek atklātas divas lielākas izstādes. 26. septembrī Pēterbaznīcā atklāj gleznu, grafiku un citu mākslas darbu izstādi Streičs un draugi, kur jubilārs aicinājis draugus māksliniekus piedalīties ar saviem darbiem; starp tiem, protams, ir arī daudz Jāņa Streiča portretu. Izstāde būs apskatāma arī oktobrī un novembrī.

27. septembrī tirdzniecības centrā Galerija Centrs, stiklotajā Rīdzenes ielā, atklās Rīgas Kino muzeja izveidotu ceļojošo izstādi Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets; tā būs apskatāma līdz 24. oktobrim un pēc tam dosies uz dažādām vietām Latvijā un ārpus tās.

Jāņa Streiča kino gada kontekstā iekļaujas arī Latvijas Televīzijas dokumentālā filma Mans draugs – Jānis Streičs (autores – Agita Cāne-Ķīle un Daira Āboliņa), kas LTV ētera pirmizrādi piedzīvos 30. septembrī, bet 1. oktobrī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā Gors notiks jubilejas sarīkojums-koncerts, kurā piedalīsies Streiča filmu aktieri, komponisti un mūziķi, LTV šo koncerta ierakstu pārraidīs 7. oktobrī, bet apmeklētāju ārkārtīgās intereses dēļ divi koncerti vēlāk ieplānoti arī Rīgā – decembra sākumā kinoteātrī Splendid Palace.

Nākamie Jāņa Streiča kino gada notikumi saistīti ar Nacionālo filmu festivālu Lielais Kristaps, kurā šogad režisors saņems balsu par mūža ieguldījumu kinomākslā. Festivāls sāksies 6. oktobrī ar goda seansu, demonstrējot pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas restaurētu Jāņa Streiča spēlfilmu Svešās kaislības (1983), šogad restaurēta arī filma Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975), kas tāpat tiks demonstrēta Lielā Kristapa ietvaros; paralēli tirdzniecības centrā Alfa no 3. oktobra būs skatāma izstāde par Jāņa Streiča attiecībām ar Lielo Kristapu. Nacionālajam filmu festivālam sekos Rīgas starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF), kura laikā, 20 oktobrī, notiks starptautiska zinātniska konference Jānis Streičs un laikmetu zīmes. Savukārt jubilejas gada noslēgumā apgādā Dienas Grāmata klajā nāks kinokritiķes Dairas Āboliņas grāmata Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas.

Par katru no pasākumiem turpmāk tiks ziņots detalizētāk. Iniciatīvu Jāņa Streiča kino gads atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un daudz Jāņa Streiča draugu katrā atsevišķā pasākumā.

Jāņa Streiča kinogada logo autors – mākslinieks Ervins Broks.

21.09.2016.

21/09/2016