Arhīvs

Ja Jāņos līst, skaties Latvijas filmas!

Nacionālais Kino centrs sveic visus svētkos un atgādina, ka arvien vairāk Latvijas filmu ir legāli pieejamas noskatīšanai dažādos formātos arī ārpus kinoteātriem!

VelnaFudzi_uz Jaaniem

 

DVD formātā izdotās Latvijas filmas vispirms jāmeklē studijas Lokomotīve izveidotajā interneta veikalā www.bestbaltic.lv, kur iegādājama gan NKC restaurētā spēlfilmu klasika (Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), Pie bagātās kundzes (1969), Ezera sonāte (1976) un citas), gan jaunāko laiku filmas no dažādām Latvijas filmu studijām. Dažas studijas pašas piedāvā savas filmas – piemēram, studijā FA Filma (http://fafilma.lv/veikals) nopērkamas Jura Poškus spēlfilmas Kolka Cool (2012), Monotonija (2007) un dokumentālā filma Bet stunda nāk (2003). Latvijas filmas var meklēt arī lielveikalu un grāmatnīcu filmu plauktos – piemēram, studijas F.O.R.M.A. spēlfilma Džimlai-rūdi-rallallā (2014) DVD formātā nopērkama Jāņa Rozes grāmatnīcās un Valters&Rapa veikalos visā Latvijā.

Otrs ceļš, kā Jāņos un arī citā laikā tikt pie Latvijas filmām, ir interneta piedāvātās iespējas dažādās platformās. Populārākā no tām Latvijas filmdaru vidū ir Lattelecom interaktīvā televīzija, kuras sniegtās iespējas izpētāmas šeit – http://tv.lattelecom.lv/tv-iespejas/video_noma. Lattelecom videonomā atrodami, piemēram, daudzi Vides Filmu studijas darbi – šobrīd 16 dokumentālās filmas, kas uzņemtas, sākot ar 2001. gadu; jaunākais šajā sarakstā ir 2012. gadā uzņemtais Ivara Zviedra un Ineses Kļavas grāvējs Dokumentālists, kura noskatīšanās maksā EUR 1,45 (https://www.lattelecom.tv/latviesu/documentarian/). Savukārt Ineses Kļavas agrīnā filma, dokumentālā komēdija Eksāmens (2005) bez maksas skatāma platformā Vimeo (https://vimeo.com/127186424). Tāpat bez maksas tur skatāmas, piemēram, režisora Edmunda Jansona animācijas filmas Kora turneja (2012) un Starptautiskā Tēva diena (2012).

Platforma Vimeo piedāvā arī maksas pakalpojumus – piemēram, Jura Podnieka studijā veidoto Jāņa Dombura un Antras Cilinskas dokumentālo filmu 4. maija republika (2014) iespējams iznomāt uz 72 stundām un skatīties jebkurā skatītājam ērtā laikā, izmantojot datoru, planšeti vai mobilo telefonu (http://www.vimeo.com/ondemand/4maijarepublika), par to jāsamaksā mazliet vairāk nekā 3 EUR. Populāras ir arī citas filmu izplatīšanas platformas – piemēram, 20 režisores Lailas Pakalniņas filmas atrodamas “video on demand” platformā Doc Alliance (www.dafilms.com).

Ar prieku jāatzīst, ka Latvijas filmu producenti arvien plašāk izmanto dažādus ceļus, kā sasniegt savu filmu potenciālos skatītājus, savukārt Nacionālais Kino centrs apkopo informāciju par dažādu filmu pieejamību vienotā datu bāzē.

Priecīgus svētkus un darbdienas ar Latvijas kino!

Attēlā – kadrs no režisora Kārļa Vītola animācijas filmas Velna Fudži (2009), kas izdota DVD diskā kopā ar trim citām režisora animācijas filmām.

19/06/2015