Izziņota 4. maija Latvijas filmu maratona programma

Valsts svētkos, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīko 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī “Splendid Palace” – bezmaksas seansus abās kinozālēs visas dienas garumā un brīvdabas seansu kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā. Šāgada papildinājums – Nacionālā Kino centra programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” pieteikums, iepazīstinot ar topošajām filmām un to autoriem, un Latvijas filmu seansi reģionos ārpus Rīgas.

2017. gada Latvijas filmu maratons kinoteātrī Splendid Palace skaitļu izteiksmē nozīmē 12 stundas (no 11:00 līdz 23:00), divas kinozāles, kur 12 seansos tiks demonstrētas 24 filmas, starp tām deviņas Latvijas pirmizrādes un citas pēdējā gada aktuālākās filmas – septiņas animācijas īsfilmas, vienpadsmit dažāda garuma dokumentālās filmas un sešas spēlfilmas, un visas tādā vai citādā veidā asociējamas ar jēdzienu “brīvība”. Ieeja uz visiem filmu seansiem – bez maksas!

4. maija Latvijas filmu maratona programma Rīgā sākas jau no rīta, 11:00 kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē, ar seansu Pirmizrādes bērniem, kurā iekļautas trīs animācijas īsfilmas un viena mazliet garāka. Pēc februārī piedzīvotās pasaules pirmizrādes Berlīnes festivāla konkursā tagad arī ar Latvijas bērniem satiksies enerģiskais gailis Hugo no Reiņa Kalnaeļļa un Kaspara Rogas sacerētās animācijas filmas Dziedošais Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi, filmu studija Rija sola arī pārsteigumus un dāvanas mazajiem skatītājiem.

Sekos divas jaunas leļļu filmiņas no studijas Animācijas Brigāde – režisora Māra Brinkmaņa Vaikiki par rozā zefīra un brūnā kakao bumbuļa draudzību un Daces Rīdūzes Ruksīša ceļojums pēc Dzidras Rinkules-Zemzares poēmas motīviem.

Seansu noslēdz Latvijā vienīgā plastilīna animācijas meistara Nila Skapāna jaunākā filma 26 minūšu garumā – Mūsu ome rullē! (studija Lokomotīve), brāļa un māsas noslēpumainie piedzīvojumi, kas sākas smilšu kastē un liek domāt, ka Ome varbūt ir labā raganiņa…

Lielās zāles seansā 12:30 skatāma dokumentālā filma Vārpa – apsolītā zeme, kas līdz šim piedzīvojusi tikai dažus seansus, tās autoru komandā ir vēsturniece Brigita Tamuža, muzeja Latvieši pasaulē darbiniece Marianna Auliciema un režisors Bruno Aščuks. Filma ir vairāku gadu darba rezultāts, pētot latviešu izceļošanu uz Brazīliju 20. gadsimta sākumā un latviešu koloniju Vārpa, kas joprojām saglabājusies mūžamežā.

Lielajā zālē 14:00 seanss Brīvība mūzikā – dokumentālā filma Savējie sapratīs. Sešdesmitie. Sākums, kas ik pa laikam saceļ furoru ar atsevišķiem seansiem Rīgas Rokkafejnīcā un citur. Balstoties Daigas Mazvērsītes scenārijā, filmas režisori Kristians Luhaers, Mareks Bērents un Igors Linga aptaujājuši vairāk nekā 20 liecinieku, kas stāsta par Latvijas rokmūzikas dzimšanu 20. gadsimta 60. gados; iecerēts, ka filma turpināsies ar stāstiem par 70. un 80. gadiem.

Lielajā zālē 16:00 sākas īss “festivālu pārskats” – Latvijas filmas, kas savu ekrāna dzīvi sākušas ar pasaules pirmizrādi kādā festivālā ārpus Latvijas. Programmā – Ginta Zilbaloža animācijas filma Oāze no Holandes animācijas festivāla HAFF, Lailas Pakalniņas īsfilma Sapnis no Jihlavas dokumentālo filmu festivāla un debitanta Matīsa Kažas dokumentālā filma Vienu biļeti, lūdzu! no Gēteborgas festivāla. Seansu ievada sveiciens no Ņujorkā dzīvojošās latviešu režisores Signes Baumanes – pateicībā par Latvijas un Rīgas iedzīvotāju atbalstu viņas topošajai filmai Mans laulību projekts finansēšanas platformā Kickstarter, Signe sūta 4. maija Latvijas filmu maratona skatītājiem divas ļoti īsas filmiņas, kas Latvijā līdz šim nav demonstrētas, toties katra savā gadā pabijušas Vudstokas festivālā (ASV).

Vakara lielā pirmizrāde pulksten 18:00 ir jaunā režisora Ivara Tontegodes pilnmetrāžas dokumentālā filma Knutifikācija – negaidīti atraktīvs, krāsains un ietilpīgs stāsts par dzejnieku un tulkotāju Knutu Skujenieku, kurš jaunībā bijis izsūtīts uz Sibīrijas nometnēm, bet dumpīgi asu domāšanu saglabājis līdz pat 80 gadu vecumam.

Lielās zāles seansus pulksten 20:00 noslēdz Īpašais seanss – debitanta Arņa Aspera dokumentālā filma A to B Rollerski, balstīta vēsturiskā materiālā par 1988. gadu, kad Latvijā dzimušais biatlonists Raimonds Dombrovskis trīs mēnešu braucienā ar skrituļslēpēm šķērsoja visu Ziemeļameriku, uz busiņa kā plakātu liekot tobrīd neticamu cerību par neatkarīgas Latvijas komandas piedalīšanos 1992. gada olimpiskajās spēlēs.

Kinoteātra Mazajā zālē seansi sākas 11:15 ar daudzpusīgu mūsdienu Latvijas portretu, demonstrējot trīs dokumentālās īsfilmas no Latvijas Televīzijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nacionālā Kino centra sadarbībā veidotā dokumentālā cikla Latvijas kods. Programmā – Kārļa Lesiņa Vectēva tēvs, Lāsmas Ābeles Lai smuki! un Daiņa Kļavas Runātāji.

Mazās zāles turpmākais repertuārs veidots no filmām, kas tuvākā vai tālākā pagātnē spilgti iezīmējušās Latvijas kinorepertuārā kā kinoprocesam svarīgi darbi – viena no ievērojamākajām pēdējā laika Latvijas spēlfilmām, Viestura Kairiša Melānijas hronika (seanss 13:00, studija Mistrus Media), Latvijas un Norvēģijas kopražojums Atbrīvošanas diena (seanss 15:30, studija VFS Films), vēl nesen martā pirmizrādītā režisora Staņislava Tokalova debija ar zinātniskās fantastikas elementiem Tas, ko viņi neredz (seanss 17:30, studija Ego Media).

Latvijas filmu maratona pēdējais seanss kinozālē pulksten 20:30 – Ivara Zviedra un Ineses Kļavas nu jau gandrīz leģendārā, pirms pieciem gadiem pirmizrādītā filma Dokumentālists (2012, VFS Films), pieminot šajā pavasarī viņsaulē aizgājušo filmas varoni Intu, kura atstājusi spilgtas pēdas Latvijas kinovēsturē un izpelnījusies uzmanību arī ārvalstu festivālos.

Tradicionāli 4. maija Latvijas filmu maratona noslēgums iziet ārpus kinozālēm, uz Splendid Palace priekšpagalmu, kur līdz ar tumsas iestāšanos sākas brīvdabas kinoseanss. Šogad programmā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studentu – maģistru un bakalauru – diplomdarbi, četras spēles īsfilmas plašā spektrā no komēdijas līdz trillerim – Baroni (režisors Dāvis Dreimanis), Tango (Dace Pūce), Konvertīti (Kārlis Lesiņš), Meldra (Monta Gāgane).

Četri citi LKA diplomdarbi 4. maija vakarā būs skatāmi Kalnciema kvartālā, kas šogad ir Nacionālā Kino centra sadarbības partneris Latvijas filmu maratona norisēs, – tur kino tiks demonstrēts no pulksten 21, sākot ar jau Splendid Palace programmas seansu Pirmizrādes no festivāliem (Signes Baumanes, Ginta Zilbaloža, Lailas Pakalniņas un Matīsa Kažas filmas), bet apmēram no 22:45 sākas studentu diplomdarbi tikpat plašā emociju un žanru spektrā – komēdija Bočka (Elza Feldmane), traģikomēdija Paldies, vecais! (Pēteris Rozītis), trilleris Medību diena (Ivo Skanstiņš) un absurda drāma Telpa bez ūdens jeb Pelēkie fraktāļi (Elīna Veira). LKA studenti aicina visus skatītājus priecāties par viņu paveikto un atcerēties, ka studenti savas mikrobudžeta filmas uzņems arī turpmāk, tāpēc ļoti priecāsies par jebkāda veida atbalstu jauno talantu izaugsmei un filmēšanas procesiem arī turpmāk.

Pirmo reizi tradicionālajā 4. maija Latvijas filmu maratona norisē šogad jaunievedums, kas atgādina par drīzumā gaidāmo Latvijas simtgadi – no pulksten 15.00 pie balta galdauta kinoteātra Splendid Palace priekšpagalmā tikšanās ar Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei autoriem. Režisori Varis Brasla, Ivars Seleckis, Kristīne Želve, Askolds Saulītis un citi tiksies ar skatītājiem un mediju pārstāvjiem, stāstīs par savām iecerēm un demonstrēs nelielus fragmentus no topošajām filmām. Uz tikšanos ieradīsies arī bērni, kas filmējušies filmās Paradīze ‘89 (režisore Madara Dišlere, studija Tasse Film) un Vectēvs, kas bīstamāks par datoru (režisors Varis Brasla, studija F.O.R.M.A., pirmizrāde jau šāgada augustā!). Sarunas pie baltā galdauta vadīs Toms Grēviņš.

Sadarbībā ar Nacionālo Kino centru 4. maija Latvijas filmu maratona norises šogad izplešas arī ārpus Rīgas. Pirmkārt, trīs pilsētās – Jēkabpilī, Cēsīs un Valmierā – 4. maijā visas dienas garumā būs skatāmi trīs seansi no Rīgas programmas – animācijas filmas bērniem, dokumentālā filma Savējie sapratīs. Sešdesmitie. Sākums un četri studentu diplomdarbi – jauno režisoru spēles īsfilmas.

Otrkārt, savu 4. maija piedāvājumu izveidojuši arī divi lielākie Latvijas filmu izplatītāji reģionos. Apvienība Kinopunkts organizē jaunās dokumentālās filmas Knutifikācija izrādīšanu (drīz pēc 4. maija pirmizrādes filma nonāks arī kinoteātru repertuārā) un īpašos Valsts svētku seansus skolu jaunatnei – 168 Latvijas skolās tiks demonstrēta režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma Atmodas antoloģija (2013). Savukārt Latvijas Kinematogrāfistu savienības projekts Kino visiem un visur Latvijā svētku kontekstā piedāvā dokumentālo filmu Savējie sapratīs. Sešdesmitie. Sākums un pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas atjaunoto spēlfilmu Ceplis (1972), ar kuru šajā pavasarī svinam izcilā kinorežisora, Latvijas kino klasiķa Rolanda Kalniņa 95. jubileju (Rīgā – no 15. maija).

4. maija Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs, sadarbības partneri – Rīgas Dome, pašvaldības SIA Rīgas nami, kinoteātris Splendid Palace, Kalnciema kvartāls, Latvijas Kultūras akadēmija un Latvijas filmu studijas.

2017. GADA 4. MAIJA LATVIJAS FILMU MARATONA PROGRAMMA

kinoteātrī “Splendid Palace”

Bezmaksas seansi visas dienas garumā

LIELĀ ZĀLE

11:00
PIRMIZRĀDES BĒRNIEM
Dziedošais Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi
(A, 2017, Reinis Kalnaellis, Rija, 9’30’’)
Kaspara Rogas scenārijs par gaili Hugo, kam vistu kūts ir par šauru, Hugo grib dziedāt un kļūt slavens!
Vaikiki
(A, 2017, Māris Brinkmanis, Animācijas Brigāde, 10’)
Konditorejas veikala kūku plauktā rozā zefīru meitene iepazīstas ar brūnu kakao bumbuli, un sākas jauno draugu piedzīvojumi.
Ruksīša ceļojums
(A, 2017, Dace Rīdūze, Animācijas Brigāde, 13’)
Ruksītim diez ko nepatīk mājas darbi, tāpēc viņš ar lielāko prieku dodas uz mežu, kur dzīvojot viņa bagātie radi – tur gan dzīve būs bezrūpīga! Tomēr ceļojums izvēršas bīstamā dēkā.
Mūsu ome rullē
(A, 2017, Nils Skapāns, Studija Lokomotīve, 26’)
Brālim un māsai gadījies sastrīdēties, un nevar vēl zināt, kā viss beigtos, ja neiejauktos Ome, kura ierodas uz skūtera, oranžā vestē ar zaļu burvju pogu.

12:30
BRĪVĪBA MŪŽAMEŽĀ
Vārpa – apsolītā zeme
(D, 2017, Bruno Aščuks, Studija Centrums, 90’)
XX gadsimta 20. gados vairāk nekā 2000 Latvijas baptistu izceļoja uz Brazīliju gaidīt pasaules galu un “paraušanu debesīs”, un latviešu kolonija mūžamežā pastāv joprojām.

14:00
BRĪVĪBA MŪZIKĀ
Savējie sapratīs. 60-tie. Sākums
(D, 2016, Kristians Luhaers, Mareks Bērents, Igors Linga, Screen Vision, 66’)
Tas bija laiks, kad par pirmo Latvijas rokgrupu koncertu apmeklēšanu cilvēkus varēja izmest no skolas vai darba, bet elektriskās ģitāras taisīja, skatoties uz Bītlu fotogrāfijām.

16:00
PIRMIZRĀDES NO FESTIVĀLIEM
Tarzāns
(A, 2014, Signe Baumane, 3’29’’)
Ceļošanas ABC / The ABC of Travel
(A, 2016, Signe Baumane, 2’3’’)
Divas Signes Baumanes filmas, kas pabijušas Vudstokas festivālā, – par flirtu Ņujorkas metro un par burtu ģimenēm Sanfrancisko lidostā.
Oāze
(A, 2017, Gints Zilbalodis, Bilibaba, 17’)
Oāzē ir droši, taču vientulība nomoka, un zēns kopā ar pamestu putniņu, kam iemācījis lidot, dodas pasaulē.
Sapnis
(D, 2016, Laila Pakalniņa, Kompānija Hargla, 7’)
Gandrīz vienā kadrā uzņemts melnbalts stāstiņš par mazu veikaliņu Latgales ceļa malā – gandrīz nekurienē, tomēr, kā vēlāk izrādās, netālu no valsts robežas.
Vienu biļeti, lūdzu!
(D, 2017, Matīss Kaža, Deep Sea Studios LV, 65’)
Nikija Kokrena jau 25 gadus katru dienu iet uz izrādēm Ņujorkas teātros, bet biļetes pirkt diez ko negrib.

18:00
VAKARA PIRMIZRĀDE
Knutifikācija
(D, 2017, Ivars Tontegode, Mojo Raiser Production, 100’)
Jaunais padomju dzejnieks Knuts Skujenieks, atgriežoties no studijām PSRS metropolē Maskavā, par biedinājumu citiem brīvdomīgajiem tiek notiesāts uz septiņiem gadiem Gulagā. Tomēr pēc atgriešanās no nometnes viņš kļūst vēl neērtāks pastāvošajai iekārtai un tāds ir palicis līdz šai dienai, kad viņam jau 80.

20:00
ĪPAŠAIS SEANSS
A to B Rollerski
(D, 2017, Arnis Aspers, Look at Riga, 97’)
Latvijā dzimušais sportists un dēkainis Raimonds Dombrovskis 1988. gadā 90 dienās ar skrituļslēpēm pieveica 4200 jūdzes / 6759 kilometrus no Kanādas līdz Meksikai, ceļā satiktajiem stāstīdams, ka mazā Latvija drīz būs brīva.

MAZĀ ZĀLE

11:15
LATVIJAS KODS
Vectēva tēvs
(D, 2016, Kārlis Lesiņš, Woodpecker Pictures, 26’)
Filmas režisors Kārlis kopā ar vectēvu Andri oranžā žigulī dodas 1800 kilometru ceļā uz Krieviju, meklēt izsūtītā vectēva tēva kapa vietu.
Lai smuki!
(D, 2016, Lāsma Ābele, Kultfilma, 26’)
Valentīna un Armands katrs pie savas mājas iekārto dārziņu kā savdabīgu izstādi ar dažādiem pašu veidotiem un atrastiem objektiem. Kurš izšķirs, vai tas ir skaisti vai nav?
Runātāji
(D, 2016, Dainis Kļava, VFS Films, 26’)
Latviešu valodā ir trīs dialekti un ap pieci simti izlokšņu. Filmas varoņi runā trijās no tām, izstarojot latviešu valodas krāšņumu, kurā viena doma var būt tik dažādi izrunāta.

13:00
UPURIS BRĪVĪBAI
Melānijas hronika (S, 2016, Viesturs Kairišs, Mistrus Media, 120’)
1941. gadā deportētās Melānijas Vanagas atmiņu vēstījums ieguvis vizuālu spēku un monumentālu vērienu, kļūstot par vienu no pēdējā laika svarīgākajām filmām Latvijā.

15:30
BRĪVĪBA PRET DIKTATŪRU
Atbrīvošanas diena
(D, 2017, Uģis Olte, Morten Traavik, VFS Films, 98’)
Filma, kurā liela nozīme ir ne tikai mūzikai un skaņai, bet arī paradoksālajam stāstam – rokgrupas Laibach dumpinieki nonāk Ziemeļkorejā, kur neviens lēmumus nepieņem pats.

17:30
PRĀTA BRĪVĪBA
Tas, ko viņi neredz
(S, 2017, Staņislavs Tokalovs, Ego Media, 92’)
Psiholoģisks trilleris ar fantastikas elementiem – jauns zinātnieks izstrādājis mākslīgo intelektu, kurš pēc tam piesaka tiesības uz savu radītāju un pat kļūst greizsirdīgs.

20:30
BRĪVĪBA PURVĀ UN TĪRELĪ
Dokumentālists
(D, 2012, Ivars Zviedris, Inese Kļava, VFS Films, 82’)
Pirms pieciem gadiem uzņemtā filma padarīja Purva Intu populāru visā Latvijā un pat ārpus tās. Šajā pavasarī Inta aizgāja, bet filma paliek Latvijas kinovēsturē.

KINOTEĀTRA PRIEKŠPAGALMĀ

15:00
LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI
Baltā galdauta diskusija par topošajām Simtgades filmām

21:00 – 23:00
VAKARA BRĪVDABAS SEANSS AR MŪZIKU IEVADĀ
LKA studentu diplomdarbi – četras spēles īsfilmas

Baroni
(komēdija, režisors Dāvis Dreimanis (BA), operators Mārtiņš Jurevics (BA), 26 min)
Tēvs ir gatavs pārdot antīku mahagonija galdu, lai dēlam būtu nauda viņa pirmās filmas uzņemšanai, bet izskatās, ka tēvam to filmu vajag vairāk, nekā dēlam…
Galvenajās lomās: Āris Matesovičs, Juris Lisners

Tango
(drāma, režisore Dace Pūce (MA), montāžas režisore Anna Ansone (BA), 25 min)
Veiksmīgajai biznesa sievietei Helēnai ir mīļotais dēls Dainis, ar kuru tik lieliski dejot tango, un sapnis par ceļojumu uz Argentīnu, bet Daiņa draudzene Anna šajā idillē nekādi neiederas.
Galvenajās lomās: Baiba Broka, Reinis Boters, Jana Herbsta

Konvertīti
(trilleris, režisors Kārlis Lesiņš (MA), operators Mārtiņš Jurevics (BA), 36 min)
Žurnāliste Maija, dzenoties pēc sensacionāla sižeta, kopā ar diviem draugiem iekļūst Latvijas islāmticīgo rindās un izliekas gatavi “svētajam karam”, taču kādā brīdī kļūst skaidrs, ka spēlīte aizgājusi par tālu.
Galvenajās lomās: Agnese Cīrule, Klāvs Mellis, Igors Šelegovskis u.c.

Meldra
(komiska drāma, režisore Monta Gāgane (MA), operators Aleksandrs Grebņevs, LGC, 28 min)
Stāsts ar morāli – skaidra un tīra lauku meitene, sekojot savai naivajai jūsmai par dzejnieku, piedzīvo totālu šoku pilsētas netikumu virpulī.
Lomās: Elīna Dambe, Jānis Vimba, Ance Strazda, Sigita Jevgļevska, Artis Robežnieks u.c.

LKA STUDENTU FILMAS KALNCIEMA KVARTĀLĀ NO 22:45

Bočka
(Komēdija, režisore Elza Feldmane (BA), montāžas režisore Anna Ansone (BA), 26 min)
Temperamentīgā Marta ir gatava pārkāpt jebkuras saprāta robežas, lai savaldzinātu savu noslēpumaino bungu skolotāju Ivaru – Latvijas alternatīvās mūzikas leģendu.
Galvenajās lomās: Alīda Pērkone, Gatis Gāga, Zane Dombrovska, Jānis Siliņš.

Paldies, vecais!
(Traģikomēdija, režisors Pēteris Rozītis (MA),  operators Kārlis Jaunzems, 26 min)
Artūrs aizdod draugam Dainim naudu. Kad tā pašam steidzami vajadzīga, dodas parādu atprasīt un nonāk… Daiņa bērēs, uzvandot veselu virkni ģimenes skandālu un nepatīkamu atklājumu.
Lomās: Jānis Sniķers, Ance Kukule, Jānis Kronis, Āris Matesovičs, Indra Briķe, Pēteris Gaudiņš, Juris Frinbergs u.c.

Medību diena
(Trilleris, režisors un operators Ivo Skanstiņš (BA), 20 min)
Šajās medībās par mērķi kļūst ne tikai mežakuilis, bet arī cilvēks, un viņa bērni grib atriebt. Filma, kurā neatskan neviens vārds, tikai satraukta elpa, vaidi un šāvieni.
Lomās: Linda Kikuste, Armands Berģis, Izabella Mihailova, Anna Beļūna, Viktors Vavilovs, Jānis Savičs, Uldis Vasiļevskis

Telpa bez ūdens jeb Pelēkie fraktāļi
(Absurda drāma, režisore Elīna Veira (MA), operators Rinalds Zelts, 17 min)
Filma seko franču eksistenciālista Albēra Kamī romāna Mēris motīviem – pilsētu pārņem epidēmija, un tās iedzīvotāji paliek nošķirti no pārējās pasaules, tiešā nāves klātbūtnē.
Lomās: Līga Mergina, Normunds Kozlovs, Helēna Kozlova, Gunārs Dzenis, Līva Zolneroviča, Imants Vīksne un citi.

A – animācija
D – dokumentālā filma
S – spēlfilma