Arhīvs

Izstāde “Marija Leiko. Neliekulīgā morāle” Rīgas Kino muzejā

Ceturtdien, 24. augustā, LKA Rīgas Kino muzejs aicina uz jaunas mini izstādes atklāšanu, pievēršoties slavenās latviešu kino un teātra aktrises Marijas Leiko (1887 – 1938) dzīvesstāstam un īpaši pieminot viņas 130 gadu jubileju, kas apritēja 14. augustā.

Marija Leiko ir viena no starptautiski slavenākajām latviešu kino un teātra aktrisēm, kuras dzīvesstāsts vien ir filmas stāsta cienīgs. Dzimusi Rīgā, viņa 1908. gadā pameta Rīgu kopā ar revolucionāru Jāni Gūteru, un abu ceļi tālāk veda uz Kopenhāgenu un Vīni, kur abi pabeidza aktiermākslas studijas. Pēc studijām Marija Leiko uzsāka darbu Vācijā, kur regulāri uzstājās uz teātru skatuvēm Leipcigā, Frankfurtē, Berlīnē. Sākot ar 1920. gadu, Marija Leiko ar regulārām viesizrādēm uzstājās Rīgā, Nacionālajā teātrī. 1933. gadā Leiko pamet Berlīni un pārceļas uz Rīgu, taču pēc neilga laika pamet Rīgu otro reizi un nokļūst Maskavā, kur no 1935. gada strādā Valsts latviešu teātrī Skatuve. Staļina represiju ietvaros 1937. gadā teātra darbiniekus apcietina, un Mariju Leiko nošauj 1938. gada 3. februārī Butovas poligonā. Pēc nāves Leiko tiek reabilitēta, taču Latvijā viņas slava jau ir aizmirsusies, tāpēc ar šīs izstādes palīdzību Kino muzejs vēlas pievērst uzmanību vienai no galvenajām latviešu mēmā kino aktrisēm.

Ar kino Marijas Leiko dzīve ir saistīta 1917.-1928. gadā, kad viņa kopumā piedalās 38 filmās. Leiko ir filmējusies pie pasaulslaveniem mēmā kino režisoriem – F. V. Mūrnava, Riharda Osvalda, E. A. Dipona, Hansa Kobes un citiem. Diemžēl saglabājušās vien dažas filmas ar viņas dalību, tostarp Liekulīgā morāle jeb Torgus (1920/1921, režisors Hanss Kobe), kuras scenāriju pēc islandiešu noveles motīviem rakstīja Karls Maijers (filmu Metropolis un Pēdējais cilvēks scenāriju autors), kā arī Žurkas (1921, rež. Hanss Kobe), kas veidota pēc Gerharda Hauptmana lugas.

Marija Leiko. Neliekulīgā morāle ir pirmā izstāde Rīgas Kino muzeja mini-izstāžu ciklā, tai šogad sekos izstāde par Rolanda Kalniņa un Viktora Lorenca sadarbību, par kinorežisoru Ansi Epneru un par kinorežisoru un operatoru Uldi Braunu. Mini-izstāžu cikls tiek iekārtots muzeja kinozālē, izstāde Marija Leiko. Neliekulīgā morāle būs skatāma līdz 23. septembrim.
Projektu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

LKA Rīgas Kino muzejs atrodas Peitavas ielā 10, ieeja no Alksnāja ielas.
Plašāka informācija mājaslapā www.kinomuzejs.lv

22.08.2017.

23/08/2017