Arhīvs

“Izlaiduma gads” dodas uz Īriju un ASV

Režisora Andra Gaujas spēlfilma “Izlaiduma gads”, kas arī tika vērtēta kā iespējama pretendente uz Latvijas pieteikumu “Oskara” balvai, tik un tā dodas uz ASV – septembra beigās tā tiks demonstrēta Losandželosā un tajā pašā laikā viesosies arī Dublinā un citviet Īrijā.

IzlaidumaGads_mazaaks

Losandželosā filma tiks izrādīta 27. septembrī Amerikas Sinematēkas pārvaldītajā leģendārajā kinoteātrī “Aero Theatre”, kur filmas tiek izrādītas kopš 1940. gada. Īrijā “Izlaiduma gads” piedzīvos četrus seansus – divi no tiem notiks 25. septembrī Dublinā, vienā no pilsētas senākajiem karaliskajiem teātriem – “Smock Alley”; pārējie ieplānoti Kārlovas kinoteātrī “IMC Cinema Carlow”. Dublinas pirmizrādi atklās Latvijas vēstnieks Īrijā Gints Apals, uz skatītāju jautājumiem atbildēs filmas režisors Andris Gauja un aktrise Elza Feldmane.

Losandželosas seanss notiks ASV festivāla “Starring Europe: The EU Film Festival” ietvaros, kur “Izlaiduma gadu” popularizēt palīdz Latvijas goda konsuls Kalifornijā Juris Buņķis un Latvijas goda konsuls Ņujorkā Daris G. Dēliņš; seansus Īrijā organizēt palīdz Leinsteras Latviešu biedrība. Seansi Losandželosā, Dublinā un Kārlovā notiek ar Latvijas Ārlietu ministrijas atbalstu.

“Izlaiduma gada” komanda šoruden uzaicināta filmu izrādīt arī prestižajā Oslo Sinematēkā Norvēģijā, Kanzasas Starptautiskajā kinofestivālā ASV, speciālos seansos Stokholmā un citās Zviedrijas pilsētās. Filma drīzumā tiks izdota arī DVD formātā, un skatītāji varēs ekskluzīvi noskatīties arī vairākas ainas, kas nav iekļautas filmas oficiālajā montāžā.

Filma “Izlaiduma gads” pēc 3. septembrī piedzīvotā seansa LTV 1. kanāla ēterā nu jau ir ierindojusies starp visu laiku skatītākajām Latvijas filmām – saskaitot TV un kinoteātru skatītājus, filmas auditorija šobrīd ir sasniegusi jau 100 000 cilvēku. Kā atzīst SIA “Forum Cinemas” Filmu izplatīšanas nodaļas vadītāja Ilze Roķe, “Izlaiduma gads” ir iekļuvis visu laiku skatītāko Latvijas filmu “TOP 10”, ierindojoties 8. vietā; šis tops tiek veidots kopš 1993. gada.

Filma guvusi arī plašu starptautisku atzinību, piedaloties prestižos pasaules kinofestivālos Monreālā, Čikāgā, Bergenā, Monsā, Otavā, Londonā, Vīnē, kā arī speciālajos seansos Berlīnē, Minhenē, Frankfurtē, Luksemburgā, Amsterdamā un daudzās citās Eiropas un Ziemeļamerikas pilsētās. Kā savā recenzijā raksta pasaulē lielākais kino izdevums “The Hollywood Reporter”, “Andra Gaujas prasmīgā debija ir piesātināta ar smalku vērojumu un pieaugošu spriedzi”.

“Izlaiduma gads” izsaucis plašu rezonansi arī Latvijas medijos un sociālajos tīklos, un auditorija sadalījusies krasi atšķirīgās nometnēs – vieni filmu slavē, citi kritizē. “Izlaiduma gads” ir spēlfilma, kas ir veidota dokumentālā stilistikā, “imitējot realitāti”. Tā stāsta par jaunu skolotāju Zani, kas aiziet par tālu savos centienos nodibināt draudzību ar audzināmo klasi, nokļūstot sarežģītā personisko attiecību mezglā. Filmai ir vecuma ierobežojums “16+”.

Filmas režisors ir Andris Gauja, operators Aleksandrs Grebņevs, scenāristi Lauris Gundars un Andris Gauja, producenti Guna Stahovska un Andris Gauja. Galvenajā lomā ir Inga Alsiņa-Lasmane, savukārt skolnieku lomās ir iejutušies dažādu Latvijas skolu jaunieši bez iepriekšējas pieredzes aktiera darbā. Filma producēta studijā “Riverbed” (Latvija) sadarbībā ar “Mojo Raiser Production” (Latvija) un “Horosho Production” (Krievija).

Vairāk informācijas par seansiem ASV:

Daris G. Dēliņš, Latvijas goda konsuls Ņujorkā
E-pasts: daris.delins@latvia-newyork.org

Juris Buņķis, Latvijas goda konsuls Kalifornijā
E-pasts: bunkis@ocps.com

17.09.2015.

17/09/2015