Arhīvs

Ivara Selecka filmai „Sieviete, kuru gaida?” 30 gadu jubileja

20. gadsimta 70. gadu dokumentālā kino kases gabalam – Ivara Selecka filmai „Sieviete, kuru gaida?” 30 gadu jubileja kinoteātra Rīga Mazajā zālē otrdien, 2. decembrī, pulksten 19:00 
Šo analītisko darbu kinokritiķis Miks Savisko savulaik nosaucis par latviešu dokumentālā kino 70. gadu galveno filmu. Tā ir pirmā filma, kas saņēmusi dokumentālistu balvu Lielais Kristaps, un šīs desmitgades apmeklētākā dokumentālā filma, kas izsauca īstu furoru – pusotra mēneša laikā to noskatījās vairāk nekā 100 000 skatītāju, presē tika publicēts vairāk nekā 50 atsauksmju, izraisījās aktīvas diskusijas, bet visā Padomju Savienībā filmas skatītāju skaits sasniedza 11 miljonus.
 
Viens no filmas scenārija autoriem – Tālivaldis Margēvičs saka: „Tā ir vienkārša, filozofiski praktiska atziņa, kas darbojusies visos laikos, – sievietes stāvoklis sabiedrībā ir lakmusa papīrs sabiedrībai vispār. Galvenās problēmas, kas sabiedrībai ir, koncentrējas sieviešu jautājumā; jebkura cīņa par demokrātiskiem uzlabojumiem sākas ar sieviešu tiesībām un problēmām”.  Tāpēc arī filmas autori – režisors un operators Ivars Seleckis, scenārija autori Andrejs Dripe un Tālivaldis Margēvičs – 70. gadu vidū sāka pētīt problēmas, kuras rodas no padomju sabiedrībā pārspīlētās sieviešu līdztiesības. Kopā ar viņiem pie filmas strādāja montāžas režisore Maija Selecka, komponists Ivars Vīgners, redaktori Leo Rage un Agris Redovičs, filmas direktors Pauls Prūsis un citi; daudzi no viņiem otrdienas vakarā pulcēsies kinoteātrī Rīga uz jubilejas seansu un kliņģeri. Klāt būs arī filmas varones, ko vien Ivaram Seleckim būs izdevies sameklēt, bet meklējamo ir daudz, jo filmā piedalījās visdažādāko profesiju pārstāves – gan asfaltētājas un traktoristes, gan audējas un pārdevējas, gan zinātniece, ķirurģe un daudzbērnu māte.
 
Lai noskaidrotu, vai filmā pētītā sievietes situācija sabiedrībā kopš 70. gadiem ir mainījusies, pirms seansa komentāru sniegs socioloģe Dagmāra Beitnere, bet filmas autori dalīsies atmiņās par filmas tapšanas laiku.
 
Filmas „Sieviete, kuru gaida?” jubilejas seansu atbalsta Nacionālais Kino centrs un Rīgas Kinomuzejs.


 

02/12/2008