Arhīvs

Īsfilmu sērijā Raini un Aspaziju citē visur Eiropā

Jura Podnieka studijā tapis 29 īsfilmu cikls #domasspēks (#mindpower), veltīts Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai, – sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Projekta ietvaros katru nedēļu jauns video tiek publicēts gan Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē EU2015.LV, gan sociālajos tīklos “YouTube” un “Facebook” (līdz šim jaunāko cikla epizodi ar Helsinku bīskapi Irju Askolu savā twitter-kontā ievietojis arī Somijas premjers Aleksandrs Stubs).

Rainis un Aspazija ir izcili latviešu literāti, kuru darbos likti pamati idejai par neatkarīgu, demokrātisku un tiesisku Latviju un vienotu Eiropu. Viņi rakstīja lugas un dzeju, darbojās kā žurnālisti, sabiedriskie darbinieki, tulkoja pasaules klasiķus – Gēti, Ibsenu, Šekspīru un Puškinu. Viņu idejas arī šodien šķiet drosmīgas, mūsdienīgas un jaudīgas. Raiņa un Aspazijas citāti tautā ir folklorizējušies un kļuvuši par neatņemamu mūsu nacionālās apziņas daļu.
2015. gadā tiek svinēta viņu 150 gadu jubileja, kas sakrīt ar pirmo Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē.

Video projekts #domasspēks iepazīstina Eiropu ar Raini un Aspaziju un viņu idejām. Katrā Eiropas Savienības dalībvalstī tās atklāj kāda ievērojama personība – TV zvaigzne Pērs Morbergs Zviedrijā, Helsinku bīskape Irja Askola Somijā, Lietuvas Nacionālā Drāmas teātra aktieri Tads Grīns un Toma Vaškevičūte, Čehijas TV personība, dziedātājs un Karlovi Vari filmu festivāla seja Mareks Ebens un citi.

Raiņa un Aspazijas lomās Latvijā iejūtas populārais mūziķis Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.

Īsfilmas veido Jura Podnieka studija, režisors Olafs Okonovs, operators Aleksandrs Grebņevs. Līdz šim publicētas jau trīs cikla epizodes, jaunākajā no tām Raiņa aforismu, kas pierakstīts 1925. gada 2. aprīlī, interpretē Helsinku bīskape Irja Askola. Viņa ir pirmā sieviete bīskape Somijas Evaņģēliski Luteriskajā baznīcā, ieguvusi tautas mīlestību un popularitāti, cīnoties par sieviešu tiesībām, pret sociālo un rasu nevienlīdzību, kā arī atbalstot viendzimuma laulības. Irja Askola uzskata, ka nav jābaidās no pārmaiņām baznīcā un tās galvenais uzdevums ir atbalstīt tieši tos cilvēkus, kuri līdz šim nav tikuši sadzirdēti.

Režisors Olafs Okonovs par pieredzi, veidojot cikla sēriju, stāsta: “No vienas puses, šķiet paradoksāli, ka mūsdienu Eiropā mums vēl joprojām jārunā par tādām cilvēka pamattiesībām kā vienlīdzība, tolerance un izpratne vienam pret otru, bet šie jautājumi turpina būt aktuāli gan pie mums Latvijā, gan Somijā un citur. Satikšanās ar Irju Askolu uz mani un visu projekta #domasspēks filmēšanas grupu atstāja spēcīgu iespaidu. Viņa nebaidās būt drosmīga, pārstāvot Somijas Evaņģēliski Luterisko baznīcu, un neatlaidīgi aizstāv minoritātes. Mums izdevās aizvest daļu no mūsu kultūras bīskapei, kad redzējām, cik personīgi īsfilmā izmantotais Raiņa aforisms viņu uzrunā. Un es ceru, ka viņas teiktais savukārt liks paraudzīties uz šīm tēmām citādi Latvijas sabiedrībai.”

Projektu atbalsta aviokompānija AirBaltic un Jūrmala – Raiņa un Aspazijas galvaspilsēta; informatīvi atbalsta Eiropas Parlamenta Informācijas birojs.

Pievienojies #domasspēkam, skaties jaunu īsfilmu katru nedēļu un ceļo pa Eiropu pusgada garumā!

www.eu2015.lv

Projekta #domasspēks oficiālā Facebook lapa:
https://www.facebook.com/mindpower2015

YouTube/EU2015LV

Informāciju sagatavoja:
Marta Kontiņa
Jura Podnieka studija
Projektu un mārketinga vadītāja
marta@jps.lv jps@jps.lv
+371 29343143

27/01/2015