Arhīvs

Īpaši filmas „Bruņukuģis Potjomkins” seansi

27. un 28. novembrī Rīgas Kinomuzeja un Nacionālā Kino centra sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu un Francijas Kultūras centru rīkoto filmu dienu Eizenšteins. Vigo. Dreiers. Pasaules kino grandi ietvaros notiks īpaši filmas Bruņukuģis Potjomkins seansi – Sergeja Eizenšteina leģendāro mēmo filmu pavadīs pianists Aļoša Cimermans.


27. novembrī
plkst. 20:00 un 28. novembrī plkst. 18:00 kino Rīga Lielajā zālē tiks demonstrēta režisora Sergeja Eizenšteina vispazīstamākā filma Bruņukuģis Potjomkins. Tās kadri – pa Odesas kāpnēm lejup ripojošie bērnu ratiņi, šāvienam paceltie bruņukuģa lielgabalu stobri, sarkanais karogs mastā – kļuvuši par ikoniskiem attēliem pasaules kino vēsturē. Savulaik filma pilnībā izmainīja kino montāžas jēdzienu, un aizvien no jauna tā tiek ierindota starp visu laiku labākajām filmām. Bruņukuģis Potjomkins ir Sergeja Eizenšteina versija par 1905. gada sacelšanās ietvaros notikušu matrožu dumpi un tā apspiešanu. Protestējot pret necilvēcīgajiem dzīves apstākļiem uz kuģa, matroži rīko sacelšanos. Tās iniciators Vakulinčuks kaujā iet bojā. Odesas iedzīvotāji pulcējas ostā, lai atvadītos no Vakulinčuka un sveiktu kuģa komandu. Piepeši uz ostas kāpnēm parādās cara armija…
Eizenšteina meistardarba muzikālo pavadījumu sniegs pianists Aļoša Cimmermans. Latvijā dzimušais komponists, Minhenes Mūzikas augstskolas profesors pēdējo 20 gadu laikā īpašu ievērību ieguvis tieši ar mēmā kino klasikai komponēto un aranžēto mūziku. Viņa repertuārā ietilpst jau vairāk kā 400 filmas. Cimmermans un viņa ansamblis regulāri piedalās starptautiskos kino festivālos, kā arī veido mēmo filmu muzikālo pavadījumu DVD ierakstiem un televīzijas pārraidēm. Tomēr tieši dzīvās uzstāšanās reizes, kas saviļņo gan publiku, gan kritiķus, ir īstais pierādījums Aļošas Cimmermana meistarībai.
 
Pirms seansiem kino kritiķes Ditas Rietumas ievadvārdi.
 
Atgādinām, ka skolēniem, studentiem un pensionāriem ieeja uz filmu dienām Eizenšteins. Vigo. Dreiers. Pasaules kino grandi” ir bez maksas!
 
Vairāk informācijas par programmā iekļautajām filmām un seansu laikiem: www.nkc.gov.lv www.kino.riga.lv


 

26/11/2008