Arhīvs

Internetā legāli pieejama filma „4. Maija Republika“

Interneta videonomas platformā Vimeo legāli iespējams noskatīties scenārista Jāņa Dombura un režisores Antras Cilinskas dokumentālo filmu „4. maija republika“.
Filma „4. maija republika” pēta demokrātijas un kapitālisma dubultspēles kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā. Filma vērtē neatkarības atjaunotāju vārdus un darbus, varas un naudas, elites un tautas attiecības, tiesiskumu un taisnīgumu, tā aicina saprast atsevišķu cilvēku un visiem kopējo atbildību pret valsti.

CMR_10

Režisors Pēteris Krilovs uzskata, ka filma ir apjomīgākais pētījums par Latvijas jauno laiku vēsturi: “Mani nepameta sajūta, ka ir redzēts kaut kas ļoti pamatīgs. Filmas reālisms un skarbums nedaudz šokē, lai arī es negaidīju, ka tas būs citādāk. Mēs ikdienas priekšstatos par Latvijas jauno laiku vēsturi nereti domājam varoņu un tautas kategorijās, uztveram to kā tādu pasaku. Nevajag tās pasakas uzturēt, jo tās tikai cilvēkiem aizmālē acis. Šī filma liek domāt par realitāti.”

Uz filmas pirmizrādi 2014. gada 11. novembrī tika aicināti arī 100 jaunievēlētās Saeimas deputāti. Ieradās tikai daži. Viens no tiem bija deputāts Artuss Kaimiņš, kurš filmu noskatīties īpaši iesaka jaunajai paaudzei: “Filma ”4. maija republika” būtu jāredz katram Latvijas skolniekam un studentam. Filmu skatīties ir tiešām interesanti, spilgti izmantota animācija, mūsu politiskie “varoņi” parādīti visā to spožumā. Epizode ar mūsu prezidentu Andri Bērziņu ir izcila. Šī ir jaudīga filma un, lai to skatītos, ir nepieciešams veselais saprāts. Te ar popkorna paku un pozu “Izklaidē mani!” nepietiks.”

Nacionālā Kino Centra vadītāja Dita Rietuma uzsver, cik svarīgi ir nodrošināt Latvijas kino pieejamību: “Mūsdienās internets arvien uzstājīgāk kļūst par būtisku filmu izplatīšanas kanālu, kas pārliecinoši nostājies līdzās kinoteātrim un TV. Apsveicami, ka arī Jura Podnieka studijā strādājošie filmu veidotāji apzinās to kā nozīmīgu kanālu Latvijas filmu izplatībā un ceļu, kā uzrunāt pēc iespējas plašāku skatītāju loku. Latvijā top interesantas, daudzveidīgas dokumentālās filmas, un internets ir tas kanāls, kas legālā un ērtā veidā ļauj šīm filmām sasniegt tos skatītājus, kas līdz  kinoteātrim dažādu iemeslu dēļ nav aizgājuši”.

Samaksājot 3,49 dolārus (aptuveni EUR 3,20), videonomā filmu iespējams iznomāt uz 72 stundām un skatīties jebkurā skatītājam ērtā laikā, izmantojot datoru, planšeti vai mobilo telefonu.

Filmu var noskatīties adresē http://www.vimeo.com/ondemand/4maijarepublika, tur jāaktivizē lauks “rent” (nomāt filmu) un jāizmanto viena no divām iespējām – samaksāt ar kredītkarti vai ar savu pay-pal kontu. Būs jāievada arī dati, lai reģistrētos platformā vimeo, ja potenciālajam lietotājam tur nav konta.

Dokumentālā filma “4. maija republika” veidota Jura Podnieka studijā, informācija par filmu pieejama šeit: http://nkc.gov.lv/iepazisti-filmas/jaunas-filmas/dokumentalas-filmas/4-maija-republika/

Filmas treileris: https://www.youtube.com/watch?v=I82T-khXtF8

Informāciju sagatavoja:
Marta Kontiņa
Jura Podnieka studija
Projektu un mārketinga vadītāja
29343143, marta@jps.lv, jps@jps.lv www.facebook.com/4maijarepublika

30/03/2015