Arhīvs

Ilonas Brūveres filma “Konstrukcijas” Lielbritānijas kinofestivālā

Šefīldas dokumentālo filmu festivāla / International  Documentary Filmfestival Sheffield  oficiālajā programmā “Rebellions / Sacelšanās”  starptautisko pirmizrādi piedzīvo autores-režisores Ilonas Brūveres jaunākā filma “Konstrukcijas”.

 

Festivāla veidotāji kategorijā Rebellions izvēlējušies filmas par personībām, kas ar savu piemēru veido pasauli labāku, sociāli integrētu, radošu un cilvēcisku. Konstrukcijas ir filma par  dzejnieku Uldi Bērziņu, tā stāsta  par dzejnieka ikdienu, izseko Bērziņu nama  aktuālajiem dzīves notikumiem un attiecībām. Filmas nosaukumam Konstrukcijas ir vairākas nozīmes. Tā ir atsauce uz  dzejnieka Ulža Bērziņa valodas konstrukcijām un autores-režisores konstruētais skatījums uz Bērziņu namu, arī uz dzejnieka attiecībām ar pasauli un valodu.  Bērziņu nams ir arī dzejnieka meitas Unas un dēla Anša Ataola mājas, turpinot jaunu konstrukciju.

“Bērziņu nams ir demokrātiskas sabiedrības mikromodelis, katrs ģimenes loceklis savu dzīves telpu šeit iekārto atšķirīgi, un ikviens no Bērziņiem to plāno neatkarīgi,” saka režisore.

Konstrukcijas ir arī attiecību modeļi, kas veidojas filmas gaitā; tiem Ilona Brūvere seko  ne tikai ar kameru, bet arī sarakstoties ar dzejnieku. Elektroniskais dialogs Konstrukcijās izvēlēts kā filmas mākslinieciskā metode, atklājot mūsdienu steidzīgo, uz sevi vērsto un aizņemto pasauli. Filma sniedz unikālu audiovizuālo dokumentu – Ulža Bērziņa autora dzejas lasījumus no krājuma Idilles.

Ņemot vērā Covid-19 ārkārtas situāciju pasaulē, Šefīldas festivāls notiek arī tiešsaistē, dodot iespēju noskatīties festivāla filmas un piedalīties diskusijās interneta vietnē. Vēl oktobrī vairākas filmas, arī Konstrukcijas, plānots izrādīt Šefīldas kinoteātros, ievērojot aktuālos ierobežojumus.

Šefīldas festivāls jau vairāk nekā divdesmit gadus ir Lielbritānijā lielākais starptautiskais dokumentālo filmu festivāls un viens no trim  lielākajiem šīs kategorijas festivāliem pasaulē. Tā ir starptautiski nozīmīga platforma, kas sasniedz plašu skatītāju auditoriju, paverot jaunas iespējas filmu izplatīšanā un demonstrēšanā visā pasaulē. Lielbritānijas sabiedriskais medijs BBC nosaucis festivālu par vienu no vadošajām dokumentālā kino platformām Eiropā.

Šefīldas dokumentālo filmu festivālam šogad vērtēšanai tikai iesūtītas 2400 filmas, no kurām demonstrēšanai festivāla programmā izvēlētas 115.

Par Konstrukcijām, kas pārstāv Latviju nozīmīgajā kinoforumā, atlases komisija nobalsojusi vienprātīgi, “autore ar savu radošo grupu radījusi unikālu un oriģinālu dokumentālā kino piemēru,” uzsver festivāla atlases komisijas pārstāve Agnese Vildenšteina / Agnes Wildenstein. Filmas seanss klātienē – 18. oktobrī pulksten 19:30, tiešsaistē filma pieejama Šefīldas festivāla platformā līdz 29. oktobrim ieskaitot.

Filmas autore Ilona Brūvere ir kino un televīzijas režisore, žurnāliste un dokumentālās spēles žanra aizsācēja Latvijā. Režisore vairākkārt nominēta kā labākā dokumentālo pilnmetrāžas filmu režisore Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps, balvu ieguvusi 2012. gadā par filmu Versija Vera. Filmas radošajā komandā ir arī kinooperatore un Lielā Kristapa laureāte Elīna Bandēna, Dāvids Smiltiņš un televīzijas operators Normunds Pavlovskis. Filmas radošajā grupā ir arī skaņu režisors Mārcis Kreicmanis un komponists Goran Gora. Filmas montāžas režisore ir Ilona Brūvere, producents – Kants Komunikācijas.

Filma  veidota  ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Nacionālā Kino centra, Rīgas Domes, Rīgas Tehniskās universitātes un mecenāta Paula Anteina atbalstu.

 

17.10.2020.

17/10/2020