Arhīvs

Igauņu Simtgades filma “Biedrs bērns” Rīgas kinorepertuārā

Šā gada populārākais igauņu ekranizējums, spēlfilma “Biedrs bērns” (2018), kas atklāja Igaunijas Simtgades filmu programmu un vienā seansā pabija Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) programmā “Kids Weekend”, iekļauta Rīgas kinoteātra “Cinamon Alfa” repertuārā – seansi no 26. oktobra katru dienu nedēļas garumā pulksten 12:00 un 19:00.

Vairāk informācijas par filmu kinoteātra repertuārā – ŠEIT.

Filmas treileris latviešu valodā – ŠEIT.

Režisores Monikas Sīmetsas pirmā pilnmetrāžas mākslas filma Biedrs bērns / Seltsimees laps ir balstīta uz Igaunijā populārās rakstnieces Lēlo Tungalas autobiogrāfiskajiem romāniem. Triloģijas pirmā daļa Biedrs bērns un lielie cilvēki ir iznākusi arī latviešu valodā (tulkojis Guntars Godiņš, ilustrējis Reinis Pētersons, izdevniecība Liels un mazs).

Filma stāsta par 6 gadus veco meiteni Lēlo, kuras māti skolotāju kādā dienā aizved bruņoti vīri. Nu viņai patstāvīgi ir jāatrod atbildes uz daudziem jautājumiem – kāpēc nacionālais karogs ir aizliegts, kas ir tautas ienaidnieks, kāpēc ap viņu māju ložņā biedējošais NKVD un vai būt pionierim ir goda vai kauna lieta? Nereti nonākot traģikomiskās situācijās, Lēlo šajā divkosīgajā staļinistiskajā pasaulē cenšas būt pēc iespējas labāks bērns, darot visu, kas viņas spēkos, lai māte atgrieztos mājās.

Igaunijas kinoteātros filmu Biedrs bērns jau apmeklējuši 116 000 skatītāju. Turklāt šī filma, salīdzinot ar citiem EV100 filmu programmas darbiem, piedzīvo visplašāko starptautisko interesi, iekarojot publikas sirdis visā pasaulē. Nesen Monikas Sīmetsas debijas darbs ieguvis Skatītāju balvu kinofestivālā Busanā, Dienvidkorejā; pagājušajā nedēļā filma ieguva trīs apbalvojumus Beļģijas Waterloo vēsturisko filmu festivālā – labākā filma, kritiķu mīļākā filma un balva jaunajam aktierim. Žūrija slavēja filmas cilvēcisko pieskārienu un tās gaisotni, kas meistarīgi atklāj attiecīgajā laika periodā valdījušo nomāktību.

Filmā spēlē Helena Marija Reisnere (Lēlo jeb Biedrs Bērns), Tambets Tuisks (tēvs Felikss), Eva Kolditsa (māte Helmesa), Juhans Ulfsaks (Harijs Variks), Līna Vahtrika (tante Anne), Lembits Petersons (vectēvs Roberts), Marija Klenskaja (vecmāmiņa Minna Katerīna), Jūlija Auga (skolas direktore Ļudmila), Marija Avdjuško (Makājeva) un daudzi citi.

Filmas operators ir Reins Kotovs, E.S.C., mākslinieks – Jāgups Romets, tērpu māksliniece – Kristīna Ago, grima māksliniece – Tīna Lēsika, montāžas režisors – Tambets Tasuja, skaņu režisors – Matiss Reiss, komponists – Tenu Kervitss. Filmas producente ir Rīna Sildosa (Amrion OÜ).

Filma tapusi par godu Igaunijas Republikas 100. dzimšanas dienai.

Papildu informācija par “Eesti Vabariik 100” filmu programmu: www.ev100.ee/filmid

Papildu informācija: www.facebook.com/seltsimeeslaps

 

26.10.2018.

26/10/2018