No 7. līdz 11. septembrim 20. reizi notiks Nacionālā Kino centra organizētais Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs) – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Foruma laikā plānotas arī diskusijas un tikšanās ar filmu veidotājiem. Šogad Rīgā ieradīsies programmas “Ārpus laba un ļauna” atklāšanas filmas režisors Pols Refsdāls (Dugma: Poga, 2016), kā arī Stīvs Hūvers (Gandrīz svētais, 2015) un Jeržijs Sladkovskis (Dons Žuans, 2015).

Norvēģu dokumentālists un žurnālists Pols Refsdāls jau vairāk nekā 30 gadus devies uz konfliktos kūsājošajām zemēm, lai izzinātu cilvēces neviennozīmību. Šrilanka, Kosova, Čečenija, Birma, Gvatemala, Pakistāna – tās ir tikai dažas valstis, kurās Refsdāls uzturējies, lai radītu kara seju ekstrēmus tuvplānus. Savas žurnālista gaitas viņš uzsāka 20 gadu vecumā, dodoties uz Afganistānu, lai pētītu modžahedus – afgāņu kaujiniekus, kas cīnās pret Taliban. Ilgus gadus sadarbojies ar CNN, Al Jazeera un citām telekompānijām, ziņu aģentūrām. Uzņemot savu pirmo filmu Afganistānā, Refsdālu kopā ar afgāņu tulku nolaupīja Taliban grupējums. Pavadījis sešas dienas neziņā, nokaulējis izpirkuma maksu un naudas meklējumos pats sazvanījis vairākus TV kanālus un Norvēģijas vēstniecību, režisors visbeidzot tika atbrīvots. Pēc visa notikušā Refsdāls ir praktizējošs musulmanis – viņš konvertējās islāmā gūsta laikā, lai gan interesējies par islāmticību jau iepriekš. Daudzi viņu kopš tā laika pazīst kā Paulu Salahadinu Refsdālu. “Jā, sevi uzskatu par musulmani. Arī Kabula man patīk labāk kā Oslo,” neslēpj režisors. Refsdālu saista otra patiesības šķautne – ne tā, ko konstruē Rietumu televīzija un plašsaziņas līdzekļi. Filma Dugma:Poga, kas ir foruma atklāšanas filma, seko AlQaeda kaujiniekiem-pašnāvniekiem, kuri gaida savu kārtu, lai dotos izpildīt misiju, kas zināma kā džihādistu Dugma. Mans mērķis bija parādīt karu un ienaidnieku no cita skatpunkta,” piebilst režisors. Foruma atklāšanas dienā, 7. septembrī, plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns Refsdāls piedalīsies diskusijā, kas tiks veltīta terorisma, migrācijas, identitāšu konstruēšanas medijos un svešās kultūras ienākšanas tematikām. Diskusiju varēs vērot tiešraidē portālā DELFI, bet tās atšifrējumu varēs lasīt interneta žurnālā Satori.

Pols Refsdāls

Savukārt Jeržijs Sladkovskis ir Zviedrijā dzīvojošs polis – Eiropas dokumentālā kino klasiķis. Viņa dzīve sākotnēji saistīta ar humanitārajām disciplīnām – savulaik mācījies klasisko filoloģiju Nikolaja Kopernika universitātē Toruņā un žurnālistiku Varšavas universitātē. Sladkovskis veidojis filmu Nāves trijstūris (Death Triangle, 1990), par kuru saņēmis Prix Italia, savukārt Eiropas Kinoakadēmijas Fēliksa balvu ieguvis par filmu Vendeta (Vendetta, 1996), kas ir 52 minūtes dzīvās vēstures – filmā režisors dokumentē asiņainos notikumus Albānijā 90. gadu vidū. Ievērību izpelnījusies arī filma Degvīna ražotne (Vodka Factory, 2010), kas stāsta par spirtoto dzērienu fabrikā strādājošo pusmūža strādnieci Vaļu un viņas attiecībām ar pusaugu dēlu. Sladkovski saista dzīves īpatņi – neordināri protagonisti, kas kontrastē ar vidi un sabiedrību, kurā tie dzīvo. Nereti poļu dokumentālā kino klasiķis pievēršas ģimenes attiecībām, šķetinot ne tik daudz katru varoni, cik vecāku maigās varas izpausmes attiecībās ar bērniem – šis motīvs jaušams arī filmā Dons Žuans (Don Juan, 2015). Filmā Dons Žuans mātes Marinas un dēla Oļega attiecības pārtop par psiholoģisko dueli, kur tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, kas ir disfunkcionalitāte un kas – savpatnība? Filma plūkusi laurus Amsterdamas (IDFA), Gēteborgas un citos nozīmīgos filmu festivālos. Zīmīgi, ka šīs filmas operators ir Voiteks Starons, kurš sadarbojies kopā ar režisori Lailu Pakalniņu filmā Ausma (Dawn, 2015). Tikšanās ar režisoru notiks 8. septembrī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns pēc filmas Dons Žuans seansa.

Jeržijs Sladkovskis

Kopš amerikāņu režisora Stīva Hūvera debijas uz kinoekrāna ar filmu Asins brālis (Blood Brother, 2013) pagājuši nepilni trīs gadi. Skatītāju un žūrijas balvas Sandensas kinofestivālā, triumfs Tribekas festivālā un dokumentālā kino jaunās cerības tituls iezīmē Hūvera radošo darbību. Savu ceļu kino nozarē viņš uzsācis, veidojot mūzikas videoklipus un reklāmas – gluži kā daudzi citi ievērojami mūsdienu kino meistari. Hūvera filma Asins brālis par Rokiju Brātu, jauno sajūtu meklējošo amerikāni Indijā, kas kļūst par audzinātāju bērnu namā, kura iemītniekiem ir HIV vīruss, pirms trim gadiem tika rādīta forumā. Hūvera debijas filmu noskatījies arī amerikāņu ekrāna filozofs Terenss Maliks, kurš pēcāk kļuvis par filmas Gandrīz svētais izpildproducentu. Filma vēsta par mācītāja Genādija Mohņenko neviennozīmīgo misiju glābt atkarības māktos ielu bērnus. Pirmo reizi Hūvers dzirdējis par Mohņenko 2012. gadā, kad pāris viņa draugi atgriezās no Ukrainas ar safilmēto materiālu par pretrunīgo mācītāju. “Genādija tēls man bija ārkārtīgi saistošs – tā ir acumirklīga uzmanības sasaiste, izdzirdot, ka mācītājs nolaupa bērnus. Par spīti visam, viņš ir fascinējoša personība – Genādiju ir interesanti vērot ne tikai uz ekrāna, bet arī dzīvē.” Veidojot filmu Gandrīz svētais, Hūvers uz savas miesas izjutis nokaitēto situāciju Ukrainā – iepriekš medijos lasītais kļuva par viņa paša pieredzi. Krimā cieta režisora radošā komanda – izdzirdot angļu valodu Mariupolē, prokrieviski orientētie jaunieši pielietoja fizisku spēku un vainoja amerikāņus revolūcijas uzsākšanā. Tikšanās ar režisoru notiks 9. septembrī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns pēc filmas Gandrīz svētais seansa.

Stīvs Hūvers

Biļešu iepriekšpārdošana uz Baltic Sea Docs seansiem Rīgā un reģionu pilsētās ir jau sākusies. Ņemot vērā lielo skatītāju interesi, dokumentālo filmu cienītāji aicināti jau pirms foruma sākuma iegādāties biļetes vai izņemt un reģistrēt brīvbiļetes. Biļetes uz seansiem Rīgā iespējams iegādāties arī elektroniski: www.bezrindas.lv.

Nacionālais Kino centrs dāvā iespēju visiem skolēniem, studentiem, pensionāriem, uzrādot derīgu apliecību, un arī kinoprofesionāļiem apmeklēt foruma filmu programmu bez maksas. Lai izmantotu šo iespēju, pirms filmas seansa jāizņem vai jāreģistrē brīvbiļete kinoteātru kasēs.

Detalizēts programmas Ārpus laba un ļauna seansu plāns gan Rīgā, gan reģionu pilsētās pieejams šeit: http://nkc.gov.lv/aktualitates/arpus-laba-un-launa-plans-riga/ un http://nkc.gov.lv/aktualitates/arpus-laba-un-launa-regionos/.

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.
Papildu informācija: www.nkc.gov.lv, www.delfi.lv un Baltic Sea Docs sociālajos tīklos.
Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Radošā Eiropa Media biroju un European Documentary Network.
Finansiālais atbalsts – Radošā Eiropa Media programma, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un Dānijas Kultūras institūts.
Informatīvais atbalsts – DELFI, radio Pieci.lv, Satori, radio NABA, Arterritory.com, Veto, Kino Raksti un Jest;.

Informāciju sagatavoja
Dārta Ceriņa
Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve
Mob. tālr.: 29478275
E-pasts: balticseadocs@nkc.gov.lv