Arhīvs

“Homo Novus” kļūst par skatītāko Simtgades filmu un dodas uz Ameriku

Pārsniedzot 77 tūkstošus skatījumu, “Homo Novus” šogad kļuvusi par skatītāko Latvijas simtgades filmu, vienlaikus tā pamanīta arī otrpus okeānam un decembra sākumā būs skatāma uz lielajiem ekrāniem ASV – Baltijas valstu simtgadei veltītajā Bostonas Baltijas filmu festivālā un Amerikas Filmu Institūta organizētajā “European Union Film Showcase” filmu programmā.

 

 

Pēc filmu izplatītāju sniegtās informācijas, šāgada pirmajos desmit mēnešos piecas no 10 skatītākajām filmām kinoteātros ir Latvijas filmas, un tas ir nebijis gadījums neatkarīgās valsts vēsturē.

Komentē Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma: “Priecājos par panākumiem, kādus piedzīvo kultūrvēsturiskām atsaucēm piepildītā, vitālā un optimistiskā filma Homo Novus, kas turklāt ir arī latviešu literatūras klasikas ekranizācija. Ņemot vērā šādu popularitātes dinamiku, filmai Homo Novus ir iespējas kļūt  par šā gada skatītāko Latvijas filmu.”

Jau šīs nedēļas nogalē filmu varēs noskatīties arī īpašos seansos Amerikā. Vispirms 25. novembrī tā būs skatāma Baltijas simtgadei veltītajā Bostonas Baltijas filmu festivālā. Savukārt 1. un 7. decembrī tā tiks rādīta prestižajā Amerikas Filmu Institūta rīkotajā programmā European Union Film Showcase Vašingtonā. Eiropas filmu kvalitāte un daudzveidība šajā filmu programmā tiek izcelta jau 31. gadu pēc kārtas, un šogad tajā tiks izrādītas 49 Eiropas izcilākās filmas. Starp tām sastopama pasaulē atzītā režisora Paolo Sorentīno jaunā filma Loro, poļu režisora Pavela Pavlikovska meistardarbs no Kannu konkursa programmas – Aukstais karš / Cold War, vairākas citas Kannu festivāla laureātes – Diamantino, Dogman, Girl u.c. Divpadsmit no programmā iekļautajām filmām šogad nominētas arī Amerikas Kinoakadēmijas balvai nominācijā Labākā filma svešvalodā.

“Visai filmas komandai ir liels prieks un lepnums par to, ka Homo Novus ticis pamanīts arī otrpus okeānam. Filmas iekļaušana European Union Film Showcase filmu programmā ir liels gods, jo tajā atrodamas vairāku režisoru filmas, kuri sevi pasaulē jau pierādījuši iepriekš, saņemot augsta ranga apbalvojumus,” iespaidos par filmas sasniegumu dalās Homo Novus producents Ivo Ceplevičs. Filma Homo Novus pozitīvi tika novērtēta arī Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps rezultātos – Liene Rolšteina tika atzīta par labāko kostīmu mākslinieci, bet filma saņēma Rīgas nami” īpašo balvu kā skatītākā filma.

Simtgades filmu Homo Novus Rīgā joprojām iespējams noskatīties kinoteātros Kino Citadele, Multikino, Cinamon Alfa, Splendid Palace un Kino Bize, ārpus Rīgas – Cinamon Balle Liepājā, Gaisma (3D Cinema) Valmierā, Vidzemes koncertzālē Cēsīs un kinoteātrī Kuldīgā, tostarp dažādos kultūras centros visā Latvijā.

Spēlfilmas scenāriste un režisore ir Anna Viduleja, kura jau sen loloja ideju par Anšlava Eglīša romāna ekranizāciju. Galvenajā lomā debitē jaunais aktieris Igors Šelegovskis, lomās ir Kristīne Krūze, Kaspars Znotiņš, Andris Keišs, Kaspars Zvīgulis, Aurēlija Anužīte-Lauciņa, Agnese Cīrule, Nikolajs Korobovs, Vilis Daudziņš, Baiba Broka, Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Regīna Razuma, Ģirts Krūmiņš, Ģirts Ēcis un citi. Komēdijā filmējušās arī citas sabiedrībā pazīstamas personas, piemēram, Kaspars Kambala, Intars Busulis un Andrejs Žagars. Filmas veidotāju komandā ir arī operators Jānis Eglītis, galvenais mākslinieks Kirils Šuvalovs (Krievija), scenārija līdzautore Maurīna Tomasa (Apvienotā Karaliste), producenti Ivo Ceplevičs, Jānis Kalējs un Sergejs Berdičevskis.

Spēlfilmu Homo Novus finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs, Valsts kultūrkapitāla fonds un tirdzniecības centrs Galerija Centrs. Filma tapusi studijā Film Angels Productions, palīdzību un atbalstu sniedza BBrental, SDG, Vairāk saules, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Antīko automobiļu klubs,  Rīgas Motormuzejs, Latvijas Mobilais telefons, Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, Valsts nekustamie īpašumi, Altum, SIA Vaļņu nams 11, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, iDeal, Liepājas Valsts 1. ģimnāzija, Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola, Latvijas dzelzceļš, Latvijas Nacionālā opera un balets, LU Botāniskais dārzs, Astrīde Peka-Skulme, Stīna Skulme-Balode un citi. Filmas izplatītājs Latvijā ir uzņēmums ACME Film.

Sekojiet līdzi jaunumiem facebook.com/movieHN

www.homonovusmovie.lv

 

23.11.2018.

23/11/2018